Chwasty, zielska, badyle
Spacer towarzyszący wystawie „Rhizopolis”

plac Małachowskiego (przed Zachętą)
brak wolnych miejsc

prowadzenie: Urszula Zajączkowska
zapisy: liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy dostępny od 17.05 na stronie internetowej Zachęty pod informacją o wydarzeniu

Wydarzenie może zostać udostępnione również dla osób niewidomych i opatrzone audiodeskrypcją. Prosimy o zaznaczenie przy zapisach potrzeby zapewnienia osoby audiodeskrybującej lub/i asystującej.

W ramach programu towarzyszącego wystawie Joanny Rajkowskiej Rhizopolis zapraszamy na dwa spacery z Urszulą Zajączkowską, konsultantką merytoryczną wystawy.

Drugi spacer z cyklu, w centrum Warszawy, skupiać się będzie na roślinach, których w stolicy być nie powinno, które się trymuje, tnie i chemizuje, a które są naturalnymi wlewami lasu. Nie kwitną na bogato, nie zapylają, człowiekowi nie dają. Sobie są. Czeka nas oglądanie szczelin chodników, zagłębień krawężników, kącików w betonie, gdzie swój początek znalazły chwasty. Powidoki dawnej puszczy.

Urszula Zajączkowska — poetka, botaniczka, artystka wideo. Adiunkt w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW, gdzie bada wzrost, ruchy i biomechanikę roślin. Autorka poetyckich tomów Atomy, nominowanych do Wrocławskiej Nagrody Silesius, oraz minimum wyróżnionym Nagrodą Kościelskich (2017). W 2019 roku opublikowała eseistyczną książkę Patyki, badyle nagrodzoną Złotą Różą (2019) przez Instytut Książki, i Festiwal Nauki, nominowaną do Paszportów Polityki, nagrodzoną Literacką Nagrodą Gdynia. Jej film Metamorphosis of Plants zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu Scinema (Australia) i Light Festival (USA). Publikuje w Dwutygodnik.com, „Piśmie”, „Znaku”. Mieszka w Wołominie.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 01.02 – 08.08.2021
  Joanna Rajkowska
  Rhizopolis

  Projekt wprowadza nas w świat hipotetycznej przyszłości człowieka na planecie Ziemia po spodziewanej wielkiej katastrofie kończącej trwającą obecnie epokę człowieka. W antropocenie uświadomiliśmy sobie, że świat nieodwracalnie się zmienił, a jego przetrwanie, w tym przetrwanie ludzkiego gatunku, podawane są w wątpliwość.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Zdjęcie, dwie misy oraz talerz w odcieniach przybrudzonej zieleni oraz beżu.
  25.02 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po wystawie „Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii”
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie, pnącze winorośli pnące się po białej ścianie.
  25.02 (ND) 12:30
  Ciągły ruch w naturze – Mobilne instalacje
  Warsztaty rodzinne (godz. 12:30 i 15:00)
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • Grafika promocyjna, zdjęcie publikacji na fioletowym tle
  29.02 (CZW) 18:00
  Histeria sztuki
  spotkanie autorskie z Sonią Kiszą
  Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)