Wymiana ciał
Spotkanie z Prinz Gholam

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny, obowiązują zapisy

29

prowadzenie: Marc Navarro, Maria Brewińska

Jak wygląda symbiotyczna współpraca dwójki artystów, którzy pracują w duecie, a w życiu prywatnym są parą? Jakie media kształtują ich język artystyczny? Co jest źródłem ich choreografii – czy wykorzystanie potencjału ciał, czy może pragnienie wyrażania emocji poprzez różne pozy? W jaki sposób łączą prywatne motywy z kulturowymi odniesieniami? Jakie wątki kulturowe ucieleśniają w swych performansach? Jak wielkoformatowe rysunki powiązane z choreografią ciał wpisują się w kulturę gejowską i queerową? Jakie modele męskości reprezentują na tle tradycji i bogatych kulturowych motywów? I jaką rolę w tym wszystkim odgrywają kamienie i maski?

O tych wszystkich kwestiach będziemy rozmawiać z duetem Prinz Gholam na ich solowej wystawie prezentowanej w dolnych salach Zachęty.


Prinz Gholam – Wolfgang Prinz (ur. 1969) i Michel Gholam (ur. 1963) – działają w duecie od 2001 roku. Pochodzą z różnych kultur — niemieckiej (Prinz) i libańskiej (Gholam). Mieszkają w Berlinie. W swoich pracach i działaniach wykorzystują wielokulturowe motywy. Od początku wspólnej pracy posługują się performansem i choreografią. Tworzą również wielkoformatowe rysunki i małe obiekty rzeźbiarskie. Wystawa w Zachęcie prezentuje różne dzieła duetu artystów w niekonwencjonalny sposób korzystających z klasycznych mediów, skupia także uwagę na realizowanym przez nich modelu bliskiej współpracy. Ważnym jej elementem jest tu performans i praktyki performatywne. Prinz Gholam reinterpretują bogaty zbiór odniesień kulturowych do dzieł starożytnych, klasycznych, do sztuki i kultury współczesnej, ale też historycznych tematów.

Marc Navarro – kurator i pisarz, mieszka w Berlinie. Kurator wystaw, m.in. w Centro de Arte Dos de Mayo, Madryt, Espai 13 – Fundació Joan Miró, Barcelona, Centre d’Art la Panera, Lleida i innych. Jego teksty publikowane były w katalogach i publikacjach specjalistycznych. Współredaktor książek Assuming Asymmetries.Conversations on Curating Public Art in the 1980s and 1990s (2022) i Curating beyond the Mainstream. The Practices of Carlos Capelán, Elisabet Haglund, Gunilla Lundahl, and Jan-Erik Lundström (2022), oba opublikowane przez Sternberg Press. Otrzymał stypendia badawcze kuratorskie OSIC i berlińskiego Senatsverwaltung für Kultur und Europa.

Formularz zgłoszeniowy








Dziękujemy. Formularz został wysłany.
Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 07.09 – 03.11.2024
    Prinz Gholam

    Prinz Gholam to nazwiska dwóch artystów: Wolfganga Prinza i Michela Gholama, działających w duecie od 2001 roku. Pochodzą z różnych kultur — niemieckiej (Prinz) i libańskiej (Gholam) — nie są jednak przywiązani do kontekstu narodowego. W swoich pracach i działaniach wykorzystują swobodnie — w poczuciu wolności — wielokulturowe wątki z różnych przestrzeni i czasów. Od początku wspólnej praktyki posługują się performansem, choreografią realizowaną w obecności widzów lub dokamerowo — w postaci fotografii i zapisu filmowego utrwalającego efemeryczne zdarzenia. Tworzą unikatowe, wielkoformatowe rysunki, małe obiekty rzeźbiarskie z kamieni oraz charakterystyczne maski, do których powstania przyczyniła się pandemia 2020 roku.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 26.10 (SOB) 12:15
    Saturday ArtWalk
    Guided tour in English
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.10 (ND) 12:15
    Prinz Gholam
    Kuratorskie oprowadzanie po wystawie
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.10 (ND) 14:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Rozmyta sylwetka we wnętrzu wystawy zwrócona do nas plecami ogląda kamyczki na białej ścianie. Na pierwszym planie biały blat z kamienną figurką przedstawiającą ludzką twarz.
    30.10 (ŚR) 17:00
    Zachęta miga!
    Oprowadzanie i warsztaty na wystawie Prinz Gholam
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 30.10 (ŚR) 17:00
    Georgian Queer Art Resisting Patriarchal Culture
    Artist Talk with David Apakidze and Screening of “Taming the Garden”
    Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)sala kinowa
  • 02.11 (SOB) 16:00
    Memories & Imaginings from Pryazovia
    Solidarity Screening with Vasyl (Tkachenko) Lyakh & Sashko Protyah
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 22.11 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć
    Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie Paradżanow. Chcę minąć swój cień
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta