Ceramiczny MDM
Oprowadzanie dr Anny Wiszniewskiej

Marszałkowska 55/73, Warszawa
wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy

19

brak miejsc 


prowadzenie: Anna Wiszniewska
liczba miejsc: 25
czas trwania: 2 godz.

miejsce spotkania: ul. Marszałkowska 55/73, Warszawa

Wystawa ceramiki Henryka Luli w Zachęcie stała się dla nas pretekstem do wypraw w głąb miasta i przyjrzenia się obecnym w nim ceramicznym detalom. W dniu finisażu zapraszamy na ostatni już spacer tego typu. Tym razem naszym celem będzie MDM. Podczas niedzielnego oprowadzania przygotowanego przez Annę Wiszniewską przyjrzymy się wspólnie takim realizacjom jak mozaiki w sklepieniach arkad przy placu Konstytucji, ceramiczne ściany w hotelu MDM – w lokalu, w którym obecnie mieści się bistro W Orbicie Słońca – czy zegar na ul. Wilczej.

Oprowadzanie rozpocznie się przed budynkiem przy ul. Marszałkowskiej, w którym kiedyś działał bar mleczny Złota Kurka. Kryje on niezwykłe dekoracje wykonane w pierwszej połowie lat 50. XX wieku – słynne łysogórskie kafle oraz mozaiki z motywami zwierząt wykonane przez zespół prof. Hanny Żuławskiej z Sopotu. Tego samego autorstwa jest także grupa reprezentacyjnych mozaik umieszczonych w podcieniach kamienic przy placu Konstytucji. Seria czterech dekoracji przedstawia robotników podczas wykonywania swoich obowiązków. Każda ze scen rozgrywa się w innej porze roku. Zajrzymy również do lokalu po dawnym Horteksie, gdzie zachowały się monumentalne żyrandole autorstwa Heleny i Lecha Grześkiewiczów, oraz pomieszczenia po dawnym sklepie odzieżowym U Krawców, którego ściany zdobią kompozycje Grześkiewiczów prezentowane na słynnej wystawie ceramików w Zachęcie w 1960 roku.


Anna Wiszniewska — historyczka sztuki i dizajnu, kuratorka i wykładowczyni akademicka, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół artystów i projektantów związanych z Cepelią. Prowadzi badania podstawowe w zakresie historii polskiego dizajnu i sztuki przedmiotu, ze szczególnym uwzględnieniem mody, biżuterii, ceramiki i zabawkarstwa. Swoje zainteresowania naukowo-badawcze realizuje również jako kuratorka wystaw. Otwarta w 2019 roku w Muzeum Warszawy monograficzna wystawa spółdzielni ORNO, której była współkuratorką, podsumowała jej wieloletnie badania nad biżuterią powstałą w spółdzielniach Cepelii.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 23.02 – 19.05.2024
  Henryk Lula
  Ceramika. Sztuka materii

  Wystawa prezentuje szeroki wybór prac Henryka Luli — artysty, pedagoga i profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obejmuje ponad 100 obiektów i w najpełniejszy dotychczas sposób przybliża dokonania wybitnego twórcy aktywnego od lat 50. XX wieku do dzisiaj, tworzącego w oparciu o warsztat i medium ceramiki. Akcentowany w tytule wątek materii koresponduje z ideowym przesłaniem prezentacji, a także teoretycznym namysłem artysty nad jej rolą w sztuce. W ekspozycji wybrzmiewa również kwestia kształtowania się nowoczesnej tradycji ceramicznej w Polsce, wymykającej się kryteriom sztuki użytkowej czy wzornictwa, żywa na polskiej scenie artystycznej począwszy od lat 60. XX wieku.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 16.06 (ND) 12:15
  Łzy szczęścia | oprowadzanie odwołane
  Performatywne oprowadzanie Alki Nauman po wystawie
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 18.06 (WT) 18:00
  Pierwsze spotkanie Zachętowego Klubu Książki
  Dlaczego nie było wielkich artystek?
  Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)sala kinowa
 • 19.06 (ŚR) 18:00
  Anatomia relacji z naturą
  Lekcja biologii z Jędrkiem Owsińskim
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • 20.06 (CZW) 18:00
  Estetyka niepełnosprawności
  Promocja książki Tobina Siebersa
  Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)sala kinowa
 • 21.06 (PT) 12:15
  Patrzeć/Zobaczyć
  Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie Łzy szczęścia
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 19.07 – 20.07.2024
  Nawłociowisko | Ćwiczenia na gniew
  Warsztat ruchowy, rozmawianie, ćwiczenia na uważność
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta