Całodniowy spacer. Pokaz filmu towarzyszący wystawie Huberta Czerepoka

Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)
wstęp wolny

Całodniowy spacer (All Day Strolling), reż. Sandro Kakabadze, Wielka Brytania / Gruzja, 2011, 29 min

Film w języku gruzińskim z angielskimi napisami.

Całodniowy spacer to film o odizolowanej społeczności w gruzińskich górach. Osada Fotskho została wybudowana dla robotników jednego z najbardziej ambitnych sowieckich projektów inżynieryjno- budowlanych — najwyższej zapory łukowej i elektrowni wodnej na świecie. Po upadku ZSRR osada została porzucona. Pozostawała prawie całkowicie opustoszała, kiedy na tle ruin pojawiły się nowe budynki mieszkalne wzniesione dla zesłanych tam uchodźców oraz plan ponownego zasiedlenia osady. Uchodźcy pochodzą z Abchazji, którą opuścili w związku z wojną trwającą w latach 1992–1993. Ponad dziesięć lat później władze Gruzji wysłały ich do odległych miast — jednym z nich było właśnie Fotskho. Reżyser zabiera widzów na filmową wędrówkę przez zagubione miejsce w odległym rejonie postsowieckiego terytorium.

W 2012 film zdobył nagrodę dla najlepszego dokumentu na festiwalu Exposures w Manchesterze. Całodniowy spacer to pierwszy film Sandro Kakabadze, będący jego pracą dyplomową na londyńskim uniwersytecie Goldsmiths. Sandro Kakabadze urodził się w 1981 roku w Tbilisi (Gruzja). Reżyser ma doświadczenie dziennikarskie, studiował również na Uniwersytecie Moskiewskim oraz pracował jako montażysta, operator i reporter dla różnych telewizji w Gruzji.

 

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 16.09 – 19.11.2017
    Hubert Czerepok
    Początek

    Wystawa składa się z trzech instalacji wideo. Pierwsza z nich to trzykanałowa projekcja zrealizowana na miejscu wykopalisk w Karahan Tepe w Turcji, gdzie odkryto najstarsze miejsce kultu datowane na 10 tysięcy lat przed naszą erą, uważanego za kolebkę osadnictwa. Jeszcze przed rewolucją neolityczną, czyli przed początkiem rolnictwa i hodowli zwierząt, z połączonych ścianami słupów megalitycznych powstały tam owalne struktury. W sferze domysłów pozostaje, jaka cywilizacja zdołała tego dokonać, kim byli ludzie, którzy zasypali sanktuarium 1500 lat później i dlaczego.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 03.12 – 15.12.2025
    Stwórz swoje przemówienie prezydenckie!
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 06.12 (SOB) 12:30
    Świąteczne warsztaty rodzinne skierowane do rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu
    (godz. 12:30 i 14)
    Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
  • 06.12 (SOB) 17:00
    Mapa nie równa się terytorium | Oprowadzanie odwołane
    Autorskie oprowadzanie Marii Sobczak po wystawie „O czym wspólnie marzymy? Globalne związki – porzucone przyjaźnie”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 07.12 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 07.12 (ND) 12:30
    Świąteczne warsztaty rodzinne
    Warsztaty rodzinne (12:30 i 14)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 07.12 (ND) 15:00
    Memory in Absence – Bringing the Lost Into the Light
    Open workshop in English for adults
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 11.12 (CZW) 12:15
    Czwartkowe oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 17:30)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 11.12 (CZW) 18:00
    Spotkanie Klubu Książki Zachęta – „Wszystko to zbyt małe”
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 13.12 (SOB) 12:15
    Oglądamy razem wystawę!
    Oprowadzanie dla osób, dla których polski nie jest pierwszym językiem
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 13.12 (SOB) 15:00
    Dzikie twory
    Warsztaty z kolażu dla dorosłych towarzyszące wystawie Katarzyny Depty-Garapich „Zdziczała”
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 13.12 (SOB) 16:00
    Ciągle zerkam kątem oka. Opowieści matek osób z niepełnosprawnościami
    Premiera publikacji
    Zachęta | sala kinowa - wejście główne (poziom –1), przez hol główny Zachęta | sala kinowa - wejście główne (poziom –1), przez hol główny
  • kobieta uprawiająca jogę w barokowym holu
    14.12 (ND) 10:45
    Joga w Zachęcie
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta