Bożna Wydrowska. I am going to use this body to become you
Performans

Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)
wstęp wolny

czas trwania: 30 min (prosimy o punktualne przybycie)
miejsce: sala multimedialna (wejście od ul. Burschego, schodkami w dół)
bilety: wstęp wolny

Tematem pracy jest ujęcie tożsamości jako przedmiotu nieustannego procesu kształtowania. Lawirując pomiędzy byciem sobą, byciem innymi oraz byciem z innymi, artystka tworzy symboliczną więź z odbiorcami poprzez uwzględnienie ich w każdej swojej czynności. Poprzez choreografię, słowo i ruch zwraca uwagę na ciało, które kształtowane społecznie, jednocześnie wywiera ogromny wpływ na tę sferę życia.

Poprzez wyobrażenie artystka ćwiczy i eksploruje swoje nawyki odczuwania, współodczuwania, współczucia. Praca jest również wypowiedzią przeciwko perswazji indywidualizmu. Postać, w którą się wciela Wydrowska, jest swego rodzaju patchworkiem ze wszystkich osób, które obserwują ją w czasie rzeczywistym trwania performansu. Jest to fantazja o fantazji, skazana na porażkę próba stawania się innym oraz celebracja tego, czego się nie wie, świadomości tego, że wszystko, czym jesteśmy, pozostaje ostatecznie nie nasze. I am going to use this body to become you opowiada się po stronie wspólnego błądzenia i migrowania w procesie odkrywania nowych tożsamości. 

Bożna Wydrowska
Artystka wizualna, performerka, choreografka. Laureatka Elle Style Awards w kategorii Odkrycie Roku oraz rezydentka programu Tough Love w Komunie Warszawa w 2022 roku. Znana jako matka kultury ballroom w Warszawie. W latach 2014–2021 należała do międzynarodowej queerowej rodziny – Royal House of Milan z Nowego Jorku. Od 2016 kuratorka Balu u Bożeny, wydarzenia performatywno-tanecznego łączącego ballroom z lokalną sceną muzyczną, nagrodzonego inicjatywą Ballantine’s True Music Fund. W swojej działalności artystycznej łączy sztukę kultury ballroom z alternatywnymi praktykami choreograficznymi ruchu i głosu. W 2020 roku kończyła zaawansowany program edukacyjny Choreografia w Centrum 2. Od 2015 roku bierze udział w wielu produkcjach teatralnych i filmowych jako aktorka oraz choreografka. Pracowała w takich instytutach jak Teatr Studio, Komuna Warszawa czy Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu. Performowała również w wielu przestrzeniach galeryjnych, m.in. w galerii Piktogram, Czułości, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Gdańskiej Galerii Miejskiej, Galerii Labirynt w Lublinie czy Calvert 22 Foundation w Londynie.


Niepokój przychodzi o zmierzchu. Działania

Refleksje na temat kondycji świata – w tym także nasze lęki, obawy i nadzieje – wpływają na decyzje artystek i artystów o podjęciu działań kolektywnych, niematerialnych czy redefiniowaniu gatunków. Praca z ciałem, wychodzenie w teren, improwizacja, praktyki pisania, poruszanie się na styku sztuki i aktywizmu to manifestacja wrażliwości, ale i próba tworzenia nowych scenariuszy bycia razem, nowych języków i szukania nowych narzędzi do opisywania rzeczywistości.
Program działań stanowiący część wystawy Niepokój przychodzi o zmierzchu ukazuje różnorodne praktyki i strategie artystyczne, które wymykają się tradycyjnym formom wystawienniczym, takie jak działania postartystyczne, aktywistyczne, opiekuńcze, wspólnotowe, prace choreograficzne, performans czy poezja. Będą się one odbywały w czwartki i weekendy na placu Małachowskiego i w holu głównym galerii, a ich celem ma być tworzenie przestrzeni spotkań i budowania nowych sojuszy. adrianne maree brown, aktywistka, pisarka i doula, konstatowała: „Wierzę, że wszystko co organizujemy, to science fiction – w ten sposób kształtujemy przyszłość, za którą tęsknimy, a której jeszcze nie doświadczyliśmy”.

W programie wezmą udział m.in.:
Julia Dorobińska, Barbara Gryka, Nadia Markiewicz, Franek Warzywa & Młody Budda, Ada Rączka, Taras Gembik, X-Philes, Zuzanna Bartoszek, Weronika Zalewska, Mary Szydłowska, Wiktoria, Justyna Górowska & Zeynab Gueye, Bożna Wydrowska, Sara Kukier, Ola Tubielewicz, Biuro Praktyk Postartystycznych, Yulia Krivich, Marta Romankiv, Alicja Czyczel, Daniel Kotowski, Patryk Różycki, Mateusz Kowalczyk i in.

kuratorki: Weronika Zalewska, Magdalena Komornicka

Wydarzenie współfinansowane ze środków m.st. Warszawy:
warszawa

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 16.07 – 16.10.2022
    Niepokój przychodzi o zmierzchu

    Wystawa jest nie tylko obszerną prezentacją młodej polskiej sztuki, ale przede wszystkim opowieścią o niepokojach, emocjach i tkwiącym w nich potencjale zmiany. Formą nawiązuje wprawdzie do tradycyjnie rozumianego przeglądu aktualnej sztuki, jednak nie koncentruje się na mapowaniu zjawisk, tendencji i najważniejszych postaw oraz nie wskazuje kluczowych aktorów i aktorek sceny artystycznej. Zwraca uwagę na pokoleniową wrażliwość i różne sposoby reagowania na napięcia i zmiany. Jest wreszcie szukaniem tego, co wspólne, a nie prezentacją indywidualności czy oryginalnych postaw.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 27.01 – 30.01.2025
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny