Barwy granatu.
Pokaz filmu towarzyszący wystawie Sarkisa

Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)
wstęp wolny

Barwy granatu (Sayat Nova), reż. Siergiej Paradżanow, ZSRR, 1969, 79 min

Film z polskimi napisami

Fabuła przybliża historię i postać XVIII-wiecznego ormiańskiego poety Sajat-Nowy (imię można przetłumaczyć jako Król Pieśni).  Film jest serią poetyckich obrazów wypełnionych symbolami oraz alegoriami odwołującymi się do ormiańskiej tradycji i kultury. Losy głównego bohatera poznajemy poprzez poszczególne etapy życia: począwszy od dzieciństwa, poprzez młodość, a kończąc na śmierci poety w klasztorze. Jest to historia tragiczna. Nieszczęśliwa i zakazana miłość poety do córki króla zmusza go do opuszczenia dworu. Wybiera więc życie w odosobnieniu, które zostaje gwałtownie przerwane przez najazd perskiego szacha. Biografia i twórczość Sajat-Nowy znajdują swoje odbicie w niezwykle bogatej wizualnej warstwie filmu. W filmie wystąpiła, wcielając się w szereg ról, gruzińska aktorka Sofiko Cziaureli (1937–2008), stale współpracująca z Paradżanowem i uważana za jego muzę. Barwy granatu, pomimo zmian wprowadzonych przez sowieckich cenzorów, są zaliczane do najwybitniejszych dzieł Paradżanowa. Film został niedawno poddany rekonstrukcji cyfrowej i miał swoją ponowną premierę na festiwalu w Cannes w 2014 roku. 

współpraca:
rosyjski ośrodek nauki i kultury

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 28.11.2017 – 18.02.2018
    Sarkis
    Tęcza anioła

    Wystawa jednego z najważniejszych klasyków sztuki XX i XXI wieku. Sarkis (właśc. Sarkis Zabunyan, ur. 1938 w Stambule) to ormiański artysta konceptualny. Studiował malarstwo i wzornictwo na Uniwersytecie Mimar Sinan w Stambule. Od lat 60. mieszka i pracuje w Paryżu. Był jednym z kilkunastu młodych artystów zaproszonych przez kuratora i krytyka sztuki Haralda Szeemanna do wystawy Live in Your Head: When Attitudes Become Form (Works — Concepts — Processes — Situations — Information) w Kunsthalle Bern (1969), ukazującej nową wizję sztuki współczesnej.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 06.05 (ŚR) 17:00
    Pocztówki ze stawania się sobą. Piszemy listy do siebie z przyszłości
    Otwarte warsztaty dla dorosłych towarzyszące wystawie „Dojrzewanie”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 07.05 (CZW) 12:15
    Czwartkowe oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 17:30)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • zdjęcie w przestrzeni wystawy, rozmazana postać pochylająca się nad instalacją
    09.05 (SOB) 14:15
    Saturday ArtWalk
    Guided tour in English
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • zdjęcie, osoba w przestrzeni wystawy
    09.05 (SOB) 16:00
    Екскурсія українською мовою
    Oprowadzanie w języku ukraińskim
    Захента — Національна галерея мистецтв.Захента — Національна галерея мистецтв.
  • 10.05 (ND) 10:45
    Joga w Zachęcie
    Zachęta | Sala MatejkowskaZachęta | Sala Matejkowska
  • 10.05 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 10.05 (ND) 15:00
    Layers of Abstraction
    Open workshop for adults (in English)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 13.05 (ŚR) 18:00
    Se(a)ns sztuki
    Emilia Pérez (reż. Jacques Audiard, 2024)
    Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodami w dół)Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodami w dół)
  • 14.05 – 15.05.2026
    Sztuka Edukacji. Uczymy się od was | Płock
    Konferencja dla osób edukujących
    PłockPłock
  • 14.05 (CZW) 12:15
    Czwartkowe oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 17:30)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 16.05 (SOB) 19:00
    Noc Muzeów w Zachęcie
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 17.05 (ND) 10:45
    Joga w Zachęcie
    Zachęta | Sala MatejkowskaZachęta | Sala Matejkowska