15 października 2024, godz. 18:00
wtorek

Artystki i surrealizm
spotkanie z tłumaczką Anną Arno

Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)
wstęp wolny

Zapraszamy na spotkanie z Agnieszką Taborską, historyczką sztuki, oraz Anną Arno, tłumaczką pionierskiej książki Whitney Chadwick Artystki i surrealizm. Publikacja ta to najbardziej wszechstronne omówienie życia, myśli i dzieł niezwykłych kobiet, które stały się ważną częścią ruchu surrealistycznego.

Leonora Carrington, Leonor Fini, Frida Kahlo, Dorothea Tanning i wiele innych artystek to ikony tamtej epoki, a zarazem odważne dziewczyny, które nie pozwoliły się zamknąć w roli modelek i muz, lecz podążyły własną ścieżką, by poprzez surrealizm osiągnąć dojrzałość twórczą i „wyzwolenie ducha”. Historie ich życia i ich dokonania zostały tutaj przedstawione na tle burzliwych lat dwudziestych, trzydziestych i czterdziestych XX wieku, w cieniu wojny, która skazała surrealizm na wygnanie za ocean – do Nowego Jorku i Meksyku.

Whitney Chadwick w trakcie prowadzenia swoich badań rozmawiała i korespondowała z większością bohaterek tej książki. Poza mnóstwem ilustracji włączyła do niej również liczne dokumenty, nigdy wcześniej niepublikowane, do tej pory nieznane szerszej publiczności, a nawet ekspertom w dziedzinie surrealizmu. Te przełomowe badania odmieniły krytyczno-artystyczne losy surrealistek i stały się podstawą do całkowitej rewizji ich historii, książka Chadwick zyskała zaś status klasycznego opracowania poświęconego artystkom surrealizmu.

Powiązane materiały
  • Grafika obiektu: Archiwum Edukacji #23
    mediateka / audio
    Archiwum Edukacji #23
    Artystki i surrealizm
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 23.01 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć. Oprowadzanie dla dorosłych 60+
    Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie Agnieszki Mastalerz Reszta/Remainder w MPZ
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 23.01 (PT) 12:30
    Ferie w Zachęcie | Nagrywamy audioprzewodnik na wystawie „Obraz w ruchu” | Warsztaty dla dzieci w wieku 7-12
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 23.01 (PT) 17:00
    Ferie w Zachęcie | Formy oporu w różnych technikach artystycznych | Warsztaty dla młodzieży licealnej
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 24.01 (SOB) 12:30
    Ferie w Zachęcie | Zajęcia ruchowe dla rodzin z dziećmi (godz. 12:30 i 15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 25.01 (ND) 10:45
    Joga w Zachęcie
    Zachęta | w przestrzeni wystawyZachęta | w przestrzeni wystawy
  • 25.01 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.01 (WT) 12:30
    Ferie w Zachęcie | Mural leśny. Warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.01 (WT) 17:00
    Ferie w Zachęcie | Od koncepcji do odbitki - jak tworzyć linoryt. Warsztaty dla młodzieży licealnej
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.01 (WT) 19:00
    Klasówka u Twojej Starej
    Alina Cafe & Bar w Zachęcie Alina Cafe & Bar w Zachęcie
  • 30.01 (PT) 12:30
    Ferie w Zachęcie | Nagrywamy audioprzewodnik na wystawie „Obraz w ruchu” | Warsztaty dla dzieci w wieku 7-12
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 30.01 (PT) 17:00
    Ferie w Zachęcie | Smaczny Speed Dating / Friending dla dorosłych
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 31.01 (SOB) 13:00
    Yoklukta Bellek – Kaybolanı Aydınlatmak | Oprowadzanie w języku tureckim
    Yetişkinler için olarak gerçekleştirilecek açık atölye
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta