ARCHIWUM PROTESTU?
SPOTKANIE Z OSOBAMI Z KOLEKTYWU ARCHIWUM PROTESTÓW PUBLICZNYCH I TOMÁŠEM RAFĄ
Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)
wstęp wolny
16
godz. 18
panel dyskusyjny
Spotkanie z osobami z kolektywu Archiwum Protestów Publicznych i Tomášem Rafą dotyczyć będzie dokumentowania protestów, zarówno wystąpień obywatelskich w obronie demokracji, jak i tych spod znaku „nowego nacjonalizmu”. Wraz z artystami i gościem – Łukaszem Zarembą oraz prowadzącą spotkanie Katarzyną Sagatowską zastanowimy się, gdzie przebiega granica między rejestracją dziennikarską i artystyczną, czym są i po co tworzymy archiwa protestów, jaką rolę w ich powstawaniu pełni internet, czy estetyzacja protestu to zarzut czy zaleta oraz jak z perspektywy czasu odbieramy zgromadzone dokumentacje.
Archiwum Protestów Publicznych
Kolektyw od 2016 roku zbiera wizualne ślady aktywizacji społecznej, oddolne inicjatywy sprzeciwu wobec decyzji politycznych, łamania zasad demokracji i praw człowieka. Archiwum jest zbiorem obrazów formułujących ostrzeżenie przed rosnącym populizmem i szeroko rozumianą dyskryminacją: ksenofobią, homofobią, mizoginią, a także katastrofą klimatyczną. Tworzący archiwum twórczynie i twórcy pragną przedłużyć żywotność obrazów, które związane są z konkretnymi wydarzeniami, a których trwanie kończy się wraz z publikacją na łamach prasy. A-P-P gromadzi fotografie w jednym, łatwo dostępnym zbiorze, który pozostaje dostępny dla badaczek_y, artystek_ów, aktywistek_ów. Ponadto korzystanie z zasobu archiwum będzie otwarte dla wszystkich użytkowników, którzy wyrażą chęć komunikowania wartości, z którymi identyfikują się jego autorki_rzy.
Autorki_rzy: Michał Adamski, Marta Bogdańska, Karolina Gembara, Łukasz Głowala, Marcin Kruk, Agata Kubis, Michalina Kuczyńska, Adam Lach, Alicja Lesiak, Oleg Marusic, Rafał Milach, Joanna Musiał, Chris Niedenthal, Wojtek Radwański, Bartek Sadowski, Karolina Sobel, Paweł Starzec, Grzegorz Wełnicki, Dawid Zieliński
Tomáš Rafa – pracuje na Wydziale Nowych Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W swojej twórczości artystycznej zgłębia tematykę granicy pomiędzy patriotyzmem i nacjonalizmem. Poprzez fotografie i prace wideo opowiada o przejawach rasizmu i ksenofobii w Polsce, Czechach, na Węgrzech i Słowacji.
Łukasz Zaremba – wykładowca w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, badacz kultury wizualnej, tłumacz; interesuje się konfliktami w sferze wizualnej; autor książki Obrazy wychodzą na ulice; obecnie realizuje projekt badawczy Kompleks kolonialny. Kultura wizualna i kolonializm bez kolonii w Polsce.
Katarzyna Sagatowska – kuratorka, menadżerka kultury, autorka wydarzeń artystycznych. Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie w Czechach i Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej. Wykładowczyni w Szkole Filmowej w Łodzi, założycielka galerii i wydawnictwa Jednostka. Współautorka cyklu Wszyscy jesteśmy fotografami i współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego.
Wydarzenia towarzyszące wystawie Tomáš Rafa. Obywatele
15 listopada 2024– 2 marca 2025
dolne sale Zachęty
Wystawa indywidualna Tomáša Rafy, słowackiego artysty i aktywisty związanego z Wydziałem Nowych Mediów ASP w Warszawie. W ramach ekspozycji prezentowane są rejestracje filmowe i fotograficzne Rafy z uwzględnieniem długofalowego projektu Nowy nacjonalizm w sercu Europy z obrazami demonstracji, blokad i protestów. Prezentacja w Zachęcie przybliża najważniejsze wątki sztuki artysty, który za pomocą strategii dokumentalnych i działań edukacyjnych, warsztatowych i aktywistycznych ukazuje różne wyobrażenia porządków społeczno-politycznych i praw człowieka. Głównym wątkiem wystawy stała się polaryzacja polskiego społeczeństwa na tle światopoglądowym, pogłębiająca się nieprzerwanie od 2010 roku.
-
16.11.2024 – 02.03.2025Tomáš Rafa. Obywatele
Głównym tematem wystawy prezentującej prace Tomáša Rafy jest polaryzacja polskiego społeczeństwa na tle światopoglądowym, obserwowana od 2010 roku i stale się pogłębiająca. Artysta obdarzony znakomitym zmysłem obserwacji rejestruje kamerą wideo i aparatem fotograficznym wrażliwe tematy społeczne, wybrzmiewające w przestrzeni publicznej przede wszystkim na demonstracjach, zgromadzeniach i marszach — konfrontacjach pełnych przemocy.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta