Andrea Fraser. Bez tytułu
Wykład i dyskusja

Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
wstęp wolny

15

Wykład w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski oraz PJM

Zapraszamy na wykład performatywny Andrei Fraser, towarzyszący jej indywidualnej wystawie w Zachęcie. Artystka opowie o kontekstach powstania swoich prac prezentowanych na wystawie, jej metodach zakorzenionych w feministycznych badaniach podmiotowości, ale też przyjrzy się naszym oczekiwaniom wobec sztuki.

Andrea Fraser jest jedną z najważniejszych postaci sztuki współczesnej zajmujących się krytyką instytucjonalną, rolą artysty oraz strukturami władzy, hierarchiami i mechanizmami funkcjonowania rynku sztuki. Jej twórczość jako artystki, ale też autorki tekstów i publikacji, odgrywa wyjątkowe znaczenie w definiowaniu mechanizmów władzy i „wytwarzania dóbr” w obszarze sztuki współczesnej. Od ponad trzech dekad bada ona ekonomię społeczną, finansową i afektywną organizacji kulturalnych, grup i jednostek. Strategie artystyczne, jakimi konsekwentnie posługuje się w swojej pracy, powiązane są z socjologią kultury Pierre’a Bourdieu, psychoanalizą, ale także ideami pluralizmu i demokracji. W swoich publikacjach, które stanowią integralną część jej praktyki artystycznej – oporu kulturowego o wymiarze nie tyle politycznym, co etycznym – bada tematy wartości kulturowej podtrzymywanej przez instytucje muzealne, rolę artysty jako dostawcy dóbr i usług w skomercjalizowanym świecie sztuki, a także udział sektora kultury w utrzymywaniu rasizmu i nierówności społecznych. W jej twórczości widoczna jest rzadka autorefleksja dotycząca jej własnej roli jako artystki, a wykorzystywane przez nią strategie — performatywne interwencje, krytyczno-polemiczne przemowy, dialogi i monologi — składają się na szeroki i krytyczny opis istniejącego systemu świata sztuki i inspirują debatę społeczną.

Po wykładzie performatywnym odbędzie się dyskusja, w której wezmą udział:

  • Andrea Fraser - artystka
  • Maria Brewińska - kuratorka
  • Adam Budak 
  • Antoni Burzyński 
  • Martyna Miller

Andrea Fraser, artystka i performerka, profesora w UCLA School of the Arts and Architecture Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, jest ekspertką w dziedzinie sztuki konceptualnej, krytyki instytucjonalnej, feministycznej sztuki performatywnej i psychologii praktyki artystycznej, ale również certyfikowaną konsultantką ds. relacji grupowych i autorytetem w zakresie psychodynamiki grup i organizacji, szczególnie tych w dziedzinach kultury. Jej prace były wystawiane m.in. na wystawach indywidualnych w Hammer Museum w Los Angeles (2022); Philadelphia Museum of Art w Filadelfii; Künstlerhaus Stuttgart (obie 2021); Art Institute of Chicago; Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku (obie 2016); Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig w Wiedniu (2012); oraz na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge, Massachusetts (2010). Retrospektywy jej twórczości odbyły się w Museum of Contemporary Art w Barcelonie i MUAC UNAM w Meksyku (obie w 2016), Museum der Moderne w Salzburgu (2015), Museum Ludwig w Kolonii (2013) oraz w Kunstverein w Hamburgu (2003). W 1993 roku reprezentowała Austrię na 45. Biennale w Wenecji. Brała udział w wystawach Whitney Biennial w 1993 i 2012 roku, edycjach Biennale w São Paulo w 1998 i 2021 roku, Prospect 3 New Orleans w 2014 roku.

Członkini-założycielka feministycznej grupy performatywnej The V-Girls (1986–1996), inicjatywy artystycznej Parasite (1997–1998) i spółdzielczej galerii sztuki Orchard (2005–2008).

Publikacje: Museum Highlights: The Writings of Andrea Fraser (2005), Collected Interviews 1990–2018 (2019) i 2016 in Museums, Money, and Politics (2018).

uczestnicy dyskusji: 
Adam Budak
- kurator sztuki współczesnej. Tworzył wystawy w Hirshhorn Museum and Sculpture Garden w Waszyngtonie, wcześniej w Kunsthaus Graz. Jeden z kuratorów Manifesta 7, pracował jako główny kurator w Narodowej Galerii w Pradze. 

Antoni Burzyński - kurator. Osoba przewodnicząca Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej. Przez wiele lat związany z Fundacją Sztuki Współczesnej „In Situ" i festiwalem sztuki efemerycznej Konteksty w Sokołowsku. W latach 2022-24 główny kurator Krupa Art Foundation i Krupa Gallery. Członek zarządu Fundacji im. Tadeusza Kantora, w której prowadził m.in. program rezydencji artystycznych. Autor tekstów i kurator licznych wystaw sztuki współczesnej.

Martyna Miller - artystka interdyscyplinarna,  doktora sztuk pięknych, wykładowczyni akademicka, współzałożycielka projektu DOMIE w Poznaniu, wiceprzewodnicząca Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej. W swojej praktyce twórczej zajmuje się pamięcią, ucieleśnionymi wymiarami traumy i rolami kolektywów w procesach zdrowienia. Od 2018 roku prowadzi długofalowe, oparte o pracę ze społecznością projekty Sexinsitu i Brak Lasu.

tłumaczenie na PJM: Katarzyna Głozak i Karolina Rokacz

 

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 14.03 – 08.06.2025
    Andrea Fraser. Sztuka Musi wisieć

    Wystawa Sztuka musi wisieć jest przeglądem twórczości amerykańskiej artystki Andrei Fraser, jednej z najważniejszych postaci świata sztuki zajmujących się krytyką instytucjonalną, a w ostatnich latach także badaniami społeczno-politycznymi, psychologią i doświadczeniem afektywnym coraz bardziej spolaryzowanych społeczeństw.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 23.04 (ŚR) 17:00
    Dyżur księgarski Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej
    Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
    Zachęta / Księgarnia ArtystycznaZachęta / Księgarnia Artystyczna
  • 24.04 (CZW) 12:15
    Czwartkowe oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 17:30)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 24.04 (CZW) 18:00
    Monika Waraxa
    Jesteś Słońcem
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 25.04 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć
    Oprowadzanie dla osób 60+ po wystawie „POZA SCENARIUSZEM. WARSZTAT FORMY FILMOWEJ”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 26.04 (SOB) 12:15
    Saturday ArtWalk
    Guided tour in English with Pakui Hardware
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 26.04 (SOB) 12:30
    Mobil jak serce i Słońce
    Warsztaty z cyklu „Co robi artyst(k)a?” dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 27.04 (ND) 12:15
    Pakui Hardware. Progi / Thresholds
    Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.04 (ND) 12:30
    Mural na dobry humor
    Warsztaty rodzinne (godz. 12:30 i 15)
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 27.04 (ND) 14:15
    Niedzielne oprowadzanie po aktualnych wystawach
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 29.04 (WT) 17:00
    Jak poruszyć obraz?
    Warsztaty z animacji poklatkowej
    Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
  • 01.05 (CZW) 12:15
    Czwartkowe oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 17:30)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 03.05 (SOB) 14:15
    Saturday ArtWalk
    Guided tour in English
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta