Amplifikacja natury. Promocja książki

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

W spotkaniu wezmą udział m.in.: Anna Ptak (redaktorka książki i kuratorka wystawy w Pawilonie Polskim na 16. Międzynarodowej Wystawie Architektury — La Biennale di Venezia) oraz Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis z grupy CENTRALA.

Z okazji publikacji książki i uwolnienia jej w sieci zapraszamy do wspólnego świętowania wraz z autorami! W wakacyjnej atmosferze spotkamy się przed Zachętą, na placu Małachowskiego w zaprojektowanej przez CENTRALĘ tymczasowej architekturze zgromadzeń — Kocu Dydony.

Książka jest dopełnieniem wystawy Amplifikacja natury prezentowanej w Pawilonie Polskim na 16 Biennale Architektury w Wenecji, przygotowanej przez kuratorkę Annę Ptak oraz  Małgorzatę Kuciewicz i Simone De Iacobisa we współpracy z Izą Tarasewicz i Jackiem. Damięckim.

Skąd się wzięło pojęcie “amplifikacja natury”? Co to znaczy, że oscylacja światła, grawitacja i krążenie wody są tworzywem architektury? Gdzie w historii polskiej architektury szukać planetarnego projektowania? Czy budynek może być równie dynamiczny jak klimat? Do czego przyzwyczaił nas dach i czy możemy się od tego odzwyczaić? Publikacja Amplifikacja natury. Wyobraźnia planetarna architektury w epoce antropocenu posługuje się przykładami lokalnych warszawskich projektów, aby zaproponować rekonfigurację narracji na temat architektury-w-przyrodzie i przyrody-w-architekturze. W jej optyce konieczną dla architektonicznej analizy jest skala planetarna: Ziemia w układzie geologiczno-astronomicznym jako system podtrzymujący życie, jakie znamy.

Struktura książki oparta jest na sześciu częściach odpowiadających sześciu obszarom kompozytowego pojęcia amplifikacji natury. Kolejne zagadnienia omówione są m.in. w rozmowach z badaczami różnych dziedzin nauki i sztuki: paleobiologiem i geologiem Janem Zalasiewiczem, geografem Matthew Gandym, biolożką Moniką Słupecką-Ziemilską, pisarzem Amitavem Ghoshem oraz architektami — CENTRALĄ i Jackiem Damięckim. Poruszanym problemom towarzyszy bogaty materiał ilustracyjny: oryginalne zdjęcia Anny Zagrodzkiej, autorskie diagramy i skojarzeniowe atlasy wizualnych materiałów archiwalnych.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 26.05 – 25.11.2018
  16 Międzynarodowa Wystawa Architektury – La Biennale di Venezia
  Amplifikacja natury

  Projekt Amplifikacja natury opiera się na założeniu, że architektura jest częścią procesów zachodzących w skali planety. Według twórców wystawy — kuratorki Anny Ptak i architektów Małgorzaty Kuciewicz i Simone De Iacobisa z grupy CENTRALA —nie służy ona tylko ochronie przed naturą, ale jest integralnie związana z takimi zjawiskami jak grawitacja, krążenie wody czy cykl dnia i nocy.

  Pawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Architektury – La Biennale di VeneziaPawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Architektury – La Biennale di Venezia
Powiązane materiały
 • Grafika obiektu: Amplifikacja natury. Wyobraźnia planetarna architektury w epoce antropocenu
  mediateka / książki
  Amplifikacja natury. Wyobraźnia planetarna architektury w epoce antropocenu
 • Grafika obiektu: Amplifying Nature. The Planetary Imagination of Architecture in the Anthropocene
  mediateka / książki
  Amplifying Nature. The Planetary Imagination of Architecture in the Anthropocene
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Zdjęcie: Po prawej stronie kobieta w okularach z krótkimi, siwymi włosami. W tle ściana z nieregularnie rozmieszczonymi zdjęciami w ramkach.
  22.01 (SOB) 16:00
  Kobiety żyją dla miłości
  Oprowadzanie autorsko-kuratorskie po wystawie
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 22.01 (SOB) 17:00
  Leworęczna kobieta
  Pokaz filmu z wprowadzeniem Adama Lipszyca
  Zachęta / sala kinowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala kinowa (wejście przez hol główny)
 • 23.01 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzanie na żywo
  (godz. 12:15,13:15, 14:15 i 15:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 23.01 (ND) 12:30
  Elektryczna sukienka
  Warsztaty rodzinne (12:30)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 27.01 (CZW) 19:00
  Spotkanie z Małgorzatą Mirgą-Tas
  OnlineOnline