Publikacja udostępniana jest na licencji Creative Commons Creative Commons Uznanie Autorstwa - Na Tych Samych Warunkach 3.0 Polska.
pod redakcją: Anna Ptak
projekt graficzny: Krzysztof Pyda
wydawca: Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki
ISBN 978-83-64714-67-2
Data powstania: 10.07.2018
Skąd się wzięło pojęcie „amplifkacja natury”? Co to znaczy, że oscylacja światła, grawitacja i krążenie wody są tworzywem architektury? Gdzie w historii polskiej architektury szukać planetarnego projektowania? Czy budynek może być równie dynamiczny jak klimat? Do czego przyzwyczaił nas dach i czy możemy się od tego odzwyczaić?
Książka towarzysząca wystawie Amplifkacja natury, z udziałem CENTRALI — Małgorzaty Kuciewicz i Simone De Iacobisa we współpracy z Izą Tarasewicz i Jackiem Damięckim na 16 Międzynarodowej Wystawie Architektury — La Biennale di Venezia, posługuje się przykładami lokalnych warszawskich projektów, proponując rekonfgurację narracji na temat architektury-w-
przyrodzie i przyrody-w-architekturze. W jej optyce konieczną dla architektonicznej analizy jest skala planetarna: Ziemia w układzie geologiczno-astronomicznym jako system podtrzymujący znane nam życie. Struktura książki oparta jest na sześciu częściach, odpowiadających sześciu obszarom
kompozytowego pojęcia amplifkacji natury. Kolejne zagadnienia omówione są w rozmowach z badaczami różnych dziedzin: paleobiologiem i geologiem Janem Zalasiewiczem, geografem Matthew Gandy’m, biolożką Moniką Słupecką-Ziemilską, pisarzem Amitavem Ghoshem oraz architektami — Małgorzatą Kuciewicz i Simone De Jacobisem (CENTRALA) i Jackiem Damięckim.
Pozostałe artykuły to selektywny przegląd wcześniejszych projektów studia widzianych w perspektywie materialnej analizy architektury autorstwa Magdaleny Roszkowskiej oraz wstęp kuratorki omawiający tę swoiście ugruntowaną na gruncie praktyki teorię.
Publikację wzbogaca materiał ilustracyjny — oryginalne zdjęcia Anny Zagrodzkiej, autorskie diagramy i skojarzeniowe atlasy wizualnych materiałów archiwalnych.
-
26.05 – 25.11.201816 Międzynarodowa Wystawa Architektury – La Biennale di VeneziaAmplifikacja natury
Projekt Amplifikacja natury opiera się na założeniu, że architektura jest częścią procesów zachodzących w skali planety. Według twórców wystawy — kuratorki Anny Ptak i architektów Małgorzaty Kuciewicz i Simone De Iacobisa z grupy CENTRALA —nie służy ona tylko ochronie przed naturą, ale jest integralnie związana z takimi zjawiskami jak grawitacja, krążenie wody czy cykl dnia i nocy.
Pawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Architektury – La Biennale di VeneziaPawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Architektury – La Biennale di Venezia
foldery / teksty
Zachęta. Maj, czerwiec, lipiec, sierpień 2018Magazyngaleria zdjęć
16 Międzynarodowa Wystawa Architektury – La Biennale di Venezia. Amplifikacja naturyDokumentacja fotograficznaksiążki
Amplifying Nature. The Planetary Imagination of Architecture in the Anthropoceneplakaty
16 Międzynarodowa Wystawa Architektury – La Biennale di VeneziaAmplifikacja natury