Amplifikacja natury. Promocja książki

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

W spotkaniu wezmą udział m.in.: Anna Ptak (redaktorka książki i kuratorka wystawy w Pawilonie Polskim na 16. Międzynarodowej Wystawie Architektury — La Biennale di Venezia) oraz Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis z grupy CENTRALA.

Z okazji publikacji książki i uwolnienia jej w sieci zapraszamy do wspólnego świętowania wraz z autorami! W wakacyjnej atmosferze spotkamy się przed Zachętą, na placu Małachowskiego w zaprojektowanej przez CENTRALĘ tymczasowej architekturze zgromadzeń — Kocu Dydony.

Książka jest dopełnieniem wystawy Amplifikacja natury prezentowanej w Pawilonie Polskim na 16 Biennale Architektury w Wenecji, przygotowanej przez kuratorkę Annę Ptak oraz  Małgorzatę Kuciewicz i Simone De Iacobisa we współpracy z Izą Tarasewicz i Jackiem. Damięckim.

Skąd się wzięło pojęcie “amplifikacja natury”? Co to znaczy, że oscylacja światła, grawitacja i krążenie wody są tworzywem architektury? Gdzie w historii polskiej architektury szukać planetarnego projektowania? Czy budynek może być równie dynamiczny jak klimat? Do czego przyzwyczaił nas dach i czy możemy się od tego odzwyczaić? Publikacja Amplifikacja natury. Wyobraźnia planetarna architektury w epoce antropocenu posługuje się przykładami lokalnych warszawskich projektów, aby zaproponować rekonfigurację narracji na temat architektury-w-przyrodzie i przyrody-w-architekturze. W jej optyce konieczną dla architektonicznej analizy jest skala planetarna: Ziemia w układzie geologiczno-astronomicznym jako system podtrzymujący życie, jakie znamy.

Struktura książki oparta jest na sześciu częściach odpowiadających sześciu obszarom kompozytowego pojęcia amplifikacji natury. Kolejne zagadnienia omówione są m.in. w rozmowach z badaczami różnych dziedzin nauki i sztuki: paleobiologiem i geologiem Janem Zalasiewiczem, geografem Matthew Gandym, biolożką Moniką Słupecką-Ziemilską, pisarzem Amitavem Ghoshem oraz architektami — CENTRALĄ i Jackiem Damięckim. Poruszanym problemom towarzyszy bogaty materiał ilustracyjny: oryginalne zdjęcia Anny Zagrodzkiej, autorskie diagramy i skojarzeniowe atlasy wizualnych materiałów archiwalnych.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 26.05 – 25.11.2018
  16 Międzynarodowa Wystawa Architektury – La Biennale di Venezia
  Amplifikacja natury

  Projekt Amplifikacja natury opiera się na założeniu, że architektura jest częścią procesów zachodzących w skali planety. Według twórców wystawy — kuratorki Anny Ptak i architektów Małgorzaty Kuciewicz i Simone De Iacobisa z grupy CENTRALA —nie służy ona tylko ochronie przed naturą, ale jest integralnie związana z takimi zjawiskami jak grawitacja, krążenie wody czy cykl dnia i nocy.

  Pawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Architektury – La Biennale di VeneziaPawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Architektury – La Biennale di Venezia
Powiązane materiały
 • Grafika obiektu: Amplifikacja natury. Wyobraźnia planetarna architektury w epoce antropocenu
  mediateka / książki
  Amplifikacja natury. Wyobraźnia planetarna architektury w epoce antropocenu
 • Grafika obiektu: Amplifying Nature. The Planetary Imagination of Architecture in the Anthropocene
  mediateka / książki
  Amplifying Nature. The Planetary Imagination of Architecture in the Anthropocene
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Artysta pochylający się nad pracami leżącymi na białym stole.
  07.12 (ŚR) 18:00
  Spotkanie z Maciejem Dąbskim
  Odwzorowania kartograficzne — co to i po co?
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • 09.12 (PT) 11:00
  Wokół wystawy Romantyzm i romantyczność w sztuce polskiej XIX–XX wieku (1975)
  Konferencja naukowa
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Obraz. Krajobraz Warszawy. Na pierwszym planie gruzowisko na drugim niebieskie niebo oraz panorama miasta.
  11.12 (ND) 12:00
  ZACHĘTA MIGA RODZINNIE!
  WARSZTATY RODZINNE I OPROWADZANIE W PJM PO WYSTAWIE MARIOLI PRZYJEMSKIEJ
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Dwie osoby wpatrujące się w rysunek na wystawie.
  11.12 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Mężczyzna przeglądający album we wnętrzu wystawy.
  16.12 (PT) 12:15
  Patrzeć/Zobaczyć
  Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie „Kulisiewicz. Lapidarne piękno.”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta