Amatorzy
Film amatorski w Polsce i Czechosłowacji w latach 50.

Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)
wstęp wolny, liczba miejsc jest ograniczona

Tłumaczenie na polski język migowy.

Pokaz w reżimie sanitarnym, liczba miejsc jest ograniczona. Limit nie obowiązuje osób posiadających zaświadczenie o szczepieniu przeciwko COVID-19. Okazanie certyfikatu szczepienia jest dobrowolne. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości oraz prosimy o wcześniejsze przygotowanie dokumentu (QR kod).

W Polsce od drugiej połowy lat 50. XX wieku przy zakładach pracy działały Amatorskie Kluby Filmowe — miejsca popularyzujące sztukę filmową i stanowiące ważne narzędzie edukacji. Na pokazie Amatorzy, towarzyszącym wystawie Zimna rewolucja, zobaczymy najciekawsze przykłady filmów amatorskich z Polski i Czechosłowacji, wybrane przez znawców tematu: Paulinę Haratyk i Jiříego Horníčka. Będzie to także okazja do poznania specyfiki tego ruchu filmowego w obu krajach oraz spojrzenia na okres, o którym opowiada wystawa, z punktu widzenia zwykłego człowieka. Choć często było to spojrzenie niezwykłe.

Paulina Haratyk — badaczka filmu zajmująca się kinem niezależnym, amatorskim i awangardowym. Odszukuje i popularyzuje nieznane oraz zapomniane filmy. Pisze i opowiada o kinie, traktując je jako sposób komunikacji i poszerzania wiedzy o świecie. Konceptualizuje, szuka połączeń i bada filmy, skupiając się na perspektywie ich odbiorców. Przygotowuje pracę doktorską na temat Amatorskich Klubów Filmowych z okresu PRL-u i realizuje projekty badawcze, kulturalne, edukacyjne i społeczne z wykorzystaniem filmów i nowych mediów. Prowadzi stronę Filmamatorski.pl, pracuje w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym.

Jiří Horníček — historyk filmu i kurator, który od 1999 roku pracuje w NFA (Narodowe Archiwum Filmowe w Pradze), gdzie odpowiada za kolekcję filmów amatorskich i home movies. Liczne publikacje w krajowych i zagranicznych czasopismach branżowych (m.in. „Film History” i „Iluminace”). Uczestnik konferencji filmowych (m.in. NECS 2013; Inedits 2014; Cold War on Film: Then and Now, 2014; e-nedits conference 2020) oraz prezentacji czeskich filmów amatorskich na festiwalach i pokazach specjalnych (np. Sympozjum Filmów Sierocych, IDFF Ji.hlava). Autor monografii: Gustav Machatý. Touha dělat film (Gustav Machatý. The Desire to Make Films, 2011), Ludvík Šváb – Tidy Up After I Die (2017).

 

Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji z Grantu Wyszehradzkiego w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Celem funduszu jest rozwój idei zrównoważonej współpracy regionalnej w Europie Środkowej:
Visegrad Fund

Partner:
narodni filmowy

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 27.05 – 10.10.2021
    Zimna rewolucja
    Społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948–1959

    Kuratorzy wystawy podejmują krytyczną refleksję na temat zachodzących w ówczesnym okresie przemian, obrazując ich skalę i dynamikę za pomocą materiału wizualnego z dziedziny malarstwa, fotografii, filmu, wzornictwa i architektury. Obejmuje on ponad 400 prac z sześciu krajów dawnego bloku wschodniego: Polski, Czechosłowacji, NRD, Bułgarii, Rumunii i Węgier.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta