„Sterownik czasu rzeczywistego” – wystawa przygotowana przez Martę Węglińską, Macieja Nowackiego i Martę Hryniuk – swoją pierwszą odsłonę miała w galerii Silverado mieszczącej się przy poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W Miejscu Projektów Zachęty kuratorzy pokażą inną wersję tego projektu, stawiając pytania o naturę i szanse powtórzenia założeń pierwowzoru.

Kluczową dla ekspozycji w Poznaniu była postać Dariusza Bajdy, wieloletniego charyzmatycznego portiera związanego z tamtejszą ASP. Wystawa „Sterownik…1” to narracyjne odniesienie do jednej z wielu opowieści, które na temat swojego zawiłego życia snuje pan Dariusz. Jakkolwiek poetycko brzmi, sterownik czasu rzeczywistego to tylko funkcja CA80 – prototypu współczesnego komputera, którego własnoręczna konstrukcja stała się rodzajem obsesyjnej ambicji Bajdy w latach 80. Proces konstrukcji CA80 stał się dla niego azymutem wolności, metodą przekraczania ograniczeń. W poznańskiej odsłonie wystawy historia opowiadana przez Bajdę tworzyła dźwiękowy site-specific w obrębie klatki schodowej galerii, gdzie głos stanowił niematerialne świadectwo miejsca wpisane w jego naturę. Reinterpretacja tej pracy w MPZ uwidacznia się już we wtórnej obecności i roli głosu Bajdy dobywającego się z obiektu na kształt budki suflera, miejsca wyobcowania i tymczasowości. Obraz Wery Bet pt. Dobry zyskuje w MPZ swój odpowiednik w postaci reliefowej plastelinowej repliki. Celem tego powtórzenia jest przekształcenie naturalnej dynamiki plastycznego materiału poddanego światłu i temperaturze – czynnikom swoistej alchemii przemiany. Według podobnej strategii zrekonstruowany został jeden z filmów Zosi Nierodzińskiej, Cicho drepczą, który odwraca efekt porządku wystawienniczego – z pierwotnego szczytu (gołębnika) do podziemia (piwnicy).

W tym kontekście warszawską ekspozycję dopełnia stworzona specjalnie na wystawę instalacja Justyny Kisielewskiej, w której ułuda stanowi główną determinantę znaczenia. Technika hologramu sprawia, że przedstawiona przez Kisielewską bryłka złota jest wiecznie niedosięgłym, rozpuszczającym się w dłoni skarbem. W tym przypadku walka jest zgoła utopijna – niekoniecznie ma mieć wymierny, materialny efekt, lecz rodzi potrzebę nieustannego postępowania naprzód. Wypowiedź Bajdy kończy bowiem krótkie „udało się”. Wyznanie to jest czymś w rodzaju powrotu nie tyle do przedmiotu, co do siebie samego, do własnej, nieposkromionej, instynktownej wolności.

kuratorzy: Galeria Silverado założona w 2013 roku przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu: Martę Węglińską, Macieja Nowackiego i Martę Hryniuk, mieści się na strychu dawnej szkoły przy ul. Garncarskiej 7 w Poznaniu. Prezentuje twórczość młodych artystów, w miejscu silnie naznaczonym historią. Realizowane tu wystawy, wykorzystujące specyficzny charakter tej przestrzeni, są efektem dyskusji między kuratorami galerii a zaproszonymi artystami i teoretykami.

wystawy: „Hubert Wińczyk. OBRAZA UCZUĆ R1”; „Sterownik czasu rzeczywistego” (Bajda, Bet, Kucharski, Nierodzińska); „Wystawa jako odmienny stan świadomości. Intro (obozowisko)”. W galerii realizowany jest także projekt Kij w obraz – cykliczne interdyscyplinarne spotkania dotyczące obrazu

artyści:
Dariusz Bajda – ur. 1963, od 15 lat związany ze szkołą przy ul. Garncarskiej 7 w Poznaniu, przez 13 lat mieszkał na strychu tego budynku. Pasjonuje się elektroniką, od niedawna zajmuje się fotografią eksperymentalną; fotografuje dziedziniec szkoły, który uważa za kompletny mikroświat zawierający nieskończoną ilość obrazów.

Weronika Bet – ur. 1987, studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i w Poznaniu, dyplom w pracowni prof. Wojciecha Łazarczyka.

Justyna Kisielewska – ur. 1986, studia na wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Wyróżnienie w Konkursie Gepperta (2011).

Zofia Nierodzińska – ur. 1985, studia na Wydziale Malarstwa, Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, studia podyplomowe Kunst im Kontekst w UdK w Berlinie.

Sterownik czasu rzeczywistego vol. II_zdjęcia z wystawy

Tłumaczenie informacji o wystawie na Polski Język Migowy
(tłumaczenie Tomasz Smakowski)

sponsor Miejsca Projektów Zachęty Benq
sponsorzy wernisażu: Freixenet, Chocolissimo
patroni medialni: The Warsaw Voice, Stolica, Artinfo.pl

 

(opis automatyczny, id:3177)

MIEJSCE PROJEKTÓW ZACHĘTY 
ul. Gałczyńskiego 3
00-362 Warszawa
wtorek – niedziela, godz. 12–20
tel. 22 / 826 01 36
mpz@zacheta.art.pl

Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 06.05 (WT) 18:00
    Pokaz filmu „Wolność jest darem Boga” i spotkanie z Cezarym Ciszewskim
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 07.05 (ŚR) 18:00
    Projekcja filmu „After Work”
    Andrea Fraser. Sztuka musi wisieć
    Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)
  • 08.05 (CZW) 12:15
    Czwartkowe oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 17:30)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 08.05 (CZW) 18:00
    Przetrwać spalenie
    Oprowadzanie i spotkanie z Martą Szulc
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 09.05 (PT) 18:00
    To Enter a Museum, No Exam Is Necessary
    Open lecture by Clémentine Deliss in English
    Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)sala kinowa
  • 10.05 (SOB) 13:00
    Sztuka dostępna
    Oprowadzanie z audiodeskrypcją na żywo na wystawie „Poza scenariuszem. Warsztat formy filmowej”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 10.05 (SOB) 14:00
    O domach różnych…
    Otwarte warsztaty dla dzieci w wieku 7-14
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 10.05 (SOB) 14:15
    Saturday ArtWalk
    Guided tour in English
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 10.05 (SOB) 16:00
    екскурсія українською мовою 
    Недільна екскурсія українською мовою
    Захента — Національна галерея мистецтв.Захента — Національна галерея мистецтв.
  • 11.05 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 12.05 (PN) 18:00
    Inauguracja badań „Marne szanse… SPRAWDZAM!”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 13.05 (WT) 17:30
    Awangarda między kuchnią a łazienką
    Spotkanie autorskie z Bettiną Bereś
    Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)sala kinowa