Fair building polska odsłona wystawy prezentowanej w Pawilonie Polskim na 15 Biennale Architektury w Wenecji

10.12.2016 – 17.02.2017 Fair building polska odsłona wystawy prezentowanej w Pawilonie Polskim na 15 Biennale Architektury w Wenecji

Instytut Dizajnu w Kielcach

kuratorka: Dominika Janicka
współpraca kuratorska: Martyna Janicka, Michał Gdak
autor logotypu: Patryk Hardziej
organizatorzy: Instytut Dizajnu w Kielcach, Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki

Wkład robotników jest pomijany w dyskursie architektonicznym, a procesy budowlane pozostają nieprzewidywalne. W kulturze napędzanej konsumpcjonizmem bardziej troszczymy się o standardy wytwarzania czekoladowych batoników niż o budynki i przestrzenie stanowiące ramę dla współczesnego społeczeństwa. Traktujemy budynki jako coś, co jest nam dane i rzadko zastanawiamy się nad tym, kto ucierpiał w trakcie procesu ich powstawania.

Odpowiedzialność za rażące nadużycia w branży budowlanej jest kwestią sporną. Ciężko orzec po czyjej stronie leży: konsumentów, architektów, inwestorów? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co nie oznacza, że nie ma rozwiązania. Podczas researchu do projektu autorzy odwiedzili kilkanaście placów budowy, przeprowadzając wywiady z prawie setką robotników. Postanowili również przespać kilka nocy w hotelach robotniczych starając się lepiej poznać ich życie. Poprzez przedstawienie opowieści i doświadczeń osób bezpośrednio zaangażowanych w proces budowlany, postawili pytanie: czy fair trade jest na tym polu możliwy? A jeśli tak, to na czym miałby polegać? Czy możliwy jest fair building? Kuratorzy nie koncentrują się na szukaniu winnych nadużyć zachodzących na różnych etapach powstawania budynku. Na wystawie tworzą przestrzeń do zastanowienia się nad tym, jak sprawić, by ten proces był nie tylko efektywny, ale i sprawiedliwy.

Pierwsza wersja wystawy, wyprodukowana przez Zachętę — Narodową Galerię Sztuki, pokazywana była w Pawilonie Polskim na 15 Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji.

„The New York Times” uznał Fair Building za jedną z sześciu najlepszych wystaw prezentowanych na tegorocznym Biennale w Wenecji.

Pierwsza wersja wystawy
 • 28.05 – 27.11.2016
  15 Międzynarodowa Wystawa Architektury – La Biennale di Venezia
  Fair Building

  Wystawa w Pawilonie Polski na tegorocznym Biennale Architektury w Wenecji odpowiada bezpośrednio na temat przewodni biennale — „Reporting from the Front” — poruszając kwestie etyczne związane z rolą najmniej docenianego uczestnika procesu architektonicznego — robotnika budowlanego.

  Pawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Architektury – La Biennale di VeneziaPawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Architektury – La Biennale di Venezia
Powiązane materiały
 • Grafika obiektu: Fair Building
  mediateka / foldery / teksty
  Fair Building
  Z Dominiką Janicką rozmawia Dorota Leśniak-Rychlak

Informacje

Fair building
polska odsłona wystawy prezentowanej w Pawilonie Polskim na 15 Biennale Architektury w Wenecji
10.12.2016 – 17.02.2017

Instytut Dizajnu w Kielcach
ul. Zamkowa 3, 25-009 Kielce
Zobacz na mapie