Aplikacje mobilne w kulturze i edukacji
Seminarium
audio

Data powstania: 27.04.2015

Seminarium Aplikacje mobilne w kulturze i edukacji, Zachęta, 27.04.2015

Technologie mobilne, jeszcze do niedawna kojarzone głównie z rozrywką, coraz częściej pojawiają się jako wsparcie w edukacji kulturalnej. Wykorzystanie smartfonów lub tabletów przez muzea i galerie daje nowe możliwości  angażowania publiczności i współtworzenia kultury.

Podczas seminarium pokazano inspirujące zastosowania technologii mobilnych w instytucjach kultury, opowiedziano o najciekawszych aplikacjach muzealnych, pokazano konkretne przykłady aplikacji, które warto poznać. Przedstawiono także scenariusze do wykorzystania podczas zajęć z dziećmi i dorosłymi.

 

Sylwia Żółkiewska: graficzka, projektantka aplikacji mobilnych, trenerka programów graficznych. Absolwentka ASP w Krakowie (Wydział Grafiki, specjalizacja film animowany), studentka Podyplomowych Studiów Menedżerskich dla Twórców i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się prawem autorskim i otwartymi zasobami edukacyjnymi, jest inicjatorką projektu Świadomi twórcy. Badanie kompetencji prawnych artystów zrealizowanego przez Fundację ICRA i Uniwersytet Jagielloński. Z Fundacją Festina Lente zrealizowała ponad 30 aplikacji edukacyjnych na platformy Android/iOS, jest współautorką materiałów edukacyjnych i scenariuszy zajęć związanych z projektem Tablety w Twojej Bibliotece.

 

Małgorzata Rychaska: ekspertka z dziedziny projektowania usług, projektowania zorientowanego na użytkownika (Service Design, User Centered Design) oraz metod zarządzania procesem kreatywnym. W latach 2002–2010 kierowała produkcją gier i usług w studiu gier one2tribe, odpowiadając jednocześnie za ich projekt graficzny. Tworzyła koncepcje i odpowiadała za tworzenie i wprowadzanie na rynek gier mobilnych, przeglądarkowych, edukacyjnych, terenowych, szkoleniowych, aplikacji mobilnych, kampanii reklamowych i usług społecznościowych. We współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego projektowała portal labib.pl oraz nową wersję portalu biblioteki.org. W projekcie Tablety w twojej bibliotece współtworzyła materiały edukacyjne i  scenariusze warsztatów z użyciem aplikacji mobilnych.

Sylwia Żółkiewska i Małgorzata Rychaska współpracują z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę” – są członkiniami Sieci Latających Cyfrowych Animatorów.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu Warszawa Lab, realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” we współpracy z Evens Foundation oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Powiązane wydarzenie

 • Grafika wydarzenia: Aplikacje mobilne w kulturze i edukacji
  27.04.2015 (PN) 18:00
  Aplikacje mobilne w kulturze i edukacji
  Seminarium
  Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa
Zobacz także
 • audio
  Święto wiosny Katarzyny Kozyry
  Spotkanie z Ewą Łuczak poświęcone pracy
 • audio
  Wątki operowe w twórczości Katarzyny Kozyry
  Spotkanie z Grzegorzem Pitułejem
 • audio
  Z imperium. Fotografie
  Portret reportera - panel dyskusyjny
 • audio
  7 Rooms. Spotkanie z Rafałem Milachem
  Premiera książki
 • audio
  Mikrointerwencje Tillmansa
  Wykład Krzysztofa Miękusa
 • audio
  Łaźnia męska Katarzyny Kozyry
  Spotkanie z Jackiem Markiewiczem poświęcone pracy
 • audio
  Po co nam Tillmans
  Dyskusja towarzysząca wystawie Wolfgang Tillmans Zachęta Ermutigung
 • audio
  Otwieranie drzwi. Knock, knock, knocking on Europe's (Poland's) Door
  Panel dyskusyjny
 • audio
  Co z tą Białorusią?
  Spotkanie
 • audio
  7 pokoi
  Imperium 20 lat później. Spotkanie Wojciecha Góreckiego i Rafała Milacha