Publikacja udostępniana jest na licencji Creative Commons Creative Commons Uznanie Autorstwa - Na Tych Samych Warunkach 3.0 Polska.
Data powstania: 10.05.2018
Spotkanie poświęcone jest historii „Kibucu Grochów”, czyli eksperymentalnej fermy rolniczej funkcjonującej w latach 1920–1942 na terenie dzisiejszego osiedla Ostrobramska. „Kibuc Grochów” był miejscem, w którym młodzi Żydzi przygotowywali się do emigracji do Palestyny/Izraela i nabywali tam umiejętności niezbędne do budowy nowej ojczyzny. Archiwalne zdjęcia oraz wspomnienia byłych kibucników pokazują warunki życia oraz atmosferę panującą w kibucu. Uzupełnieniem tej historii jest opowieść o współczesności, czyli o ludziach związanych z Grochowem i o naszych spotkaniach w trakcie prowadzenia projektu upamiętniania „Kibucu Grochów”.
Mania Cieśla — historyczka, koordynatorka projektu „Kibuc Grochów” prowadzonego przez Stowarzyszenie im. Szymona Anskiego. W ramach projektu zajmuje się upamiętnieniem oraz szerzeniem wiedzy na temat Kibucu Grochów.
-
24.02 – 27.05.2018Przyszłość będzie innaWizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918
Wystawa poświęcona dwudziestoleciu międzywojennemu w Polsce, której narracja zbudowana będzie wokół kluczowych idei społecznych, jakie rodzą się po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Koncepcje modernizacyjne skupiające się na potrzebach dotychczas niedowartościowanych grup społecznych — kobiet, dzieci, robotników czy mniejszości narodowych — pokazane zostaną za pomocą szeroko pojętej kultury wizualnej tego czasu (od architektury i wzornictwa po najbardziej nowoczesne wówczas medium — film).
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
- audioŚwięto wiosny Katarzyny KozyrySpotkanie z Ewą Łuczak poświęcone pracy
- audioWątki operowe w twórczości Katarzyny KozyrySpotkanie z Grzegorzem Pitułejem
- audioZ imperium. FotografiePortret reportera - panel dyskusyjny
- audio7 Rooms. Spotkanie z Rafałem MilachemPremiera książki
- audioMikrointerwencje TillmansaWykład Krzysztofa Miękusa
- audioŁaźnia męska Katarzyny KozyrySpotkanie z Jackiem Markiewiczem poświęcone pracy
- audioPo co nam TillmansDyskusja towarzysząca wystawie Wolfgang Tillmans Zachęta Ermutigung
- audioOtwieranie drzwi. Knock, knock, knocking on Europe's (Poland's) DoorPanel dyskusyjny
- audioCo z tą Białorusią?Spotkanie
- audio7 pokoiImperium 20 lat później. Spotkanie Wojciecha Góreckiego i Rafała Milacha