Publikacja udostępniana jest na licencji Creative Commons Creative Commons Uznanie Autorstwa - Na Tych Samych Warunkach 3.0 Polska.
Data powstania: 24.01.2017
FOTOGRAFIA (technika) – z greckiego oznacza rysowanie za pomocą światła. Polega na zarejestrowaniu trwałego obrazu na materiale światłoczułym za pomocą aparatu fotograficznego. To wieloetapowy proces chemiczny. W XXI wieku klasyczną fotografię wyparła fotografia cyfrowa, całkowicie pomijająca proces chemiczny. Obraz zapisywany jest bezpośrednio w postaci cyfrowej, następnie można poddać go cyfrowej obróbce w programie graficznym. Proces powstawania klasycznej fotografii analogowej, którą niektórzy wciąż wykonują, jest złożony. Światło przechodzi przez obiektyw aparatu (soczewkę) i pada na światłoczułą kliszę gdzie zostaje utrwalony obraz. Następnie kliszę poddaje się obróbce chemicznej w ciemni fotograficznej, gdzie nie dochodzi światło dzienne. Umieszcza się ją kolejno w płynnym wywoływaczu, przerywaczu, a następnie utrwalaczu - tak powstaje negatyw – przeźrocze o odwróconych kolorach. Potem za pomocą powiększalnika rzutuje się negatyw na papier światłoczuły i poddaje działaniu światła. Powstały na papierze światłoczułym obraz wywołuje się zanurzając tym razem papier w tych samych substancjach chemicznych – w ten sposób otrzymujemy pozytyw – odbitkę fotograficzną. Z jednego negatywu można otrzymać wiele odbitek.
Źródła: Słownik terminologiczny sztuki pięknych, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007, en.wikipedia.org, culture.pl , www.tate.org.uk/learn/online-resources/glossary
- PJMAntonisz: Technika jest dla mnie rodzajem sztuki
- PJMPaulina Ołowska. Czar Warszawy
- PJMAnemona Crisan
- PJMByłem, czego i wam życzę. Henryk Tomaszewski
- PJMMonika Zawadzki. Bydło
- PJMWłodzimierz Jan Zakrzewski. Alicja w Ogrodzie Saskim
- PJMKosmos wzywa! Sztuka i nauka w długich latach sześćdziesiątych
- PJMVictor Man. Zephir
- PJMAlicja po drugiej stronie
- PJMCorpus