Grafika obiektu: Elżbieta Jabłońska, Nowe Życie
00:00/00:00
Elżbieta Jabłońska, Nowe Życie
Film z audiodeskrypcją
audiodeskrypcja

skrypt audiodeskrypcji: Marta Przasnek
lektor audiodeskrypcji: Hubert Chłopicki

Elżbieta Jabłońska, Nowe Życie, 2016

Film z usługami dostępności: napisy dla niesłyszących (j. pol i j. ang.), audiodeskrypcja (j. pol, ścieżka dźwiękowa lektorska). Oryginalna ścieżka dźwiękowa obejmuje: muzykę, dźwięki otoczenia, dialogi.

Filmowa dokumentacja podróży dziesięciometrowego neonowego napisu „Nowe Życie" na wystawę „COMMON AFFAIRS. REVISITING THE VIEWS AWARD – CONTEMPORARY ART FROM POLAND" przygotowaną przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki, Deutsche Bank KunstHalle oraz Polnisches Institut Berlin w 2016 roku. Neon „Nowe Życie" w latach 70. XX wieku oświetlał Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną w Trzeciewcu pod Bydgoszczą, po czym na wiele lat został zapomniany. W 2005 roku odkryła go artystka Elżbieta Jabłońska, z pomocą kilku polskich galerii naprawiła neon i nadała mu całkiem nowe, artystyczne życie. Od 2009 roku neon podróżuje z miejsca na miejsce, inicjując nowe wydarzenia, staje się punktem wyjścia dla wielu działań artystycznych dotykających tematu zmiany. Podróż neonu na wystawę do Berlina była jedną z ważniejszych form prezentacji. Transport odbył się drogą wodną statkiem Władysław Łokietek z Nakła nad Notecią do Berlina. Sześciodniowy zapis tej podróży jest niezależną pracą, która pokazuje 45-minutową obserwację zmieniającego się krajobrazu, widzianego z perspektywy rzeki. Zarówno obraz autorstwa Elżbiety Jabłońskiej, jak i towarzyszący mu dźwięk w wykonaniu Wojtka Kotwickiego, stanowią wrażeniowy zapis podróży.

Powiązane wystawy

 • Grafika do wystawy COMMON AFFAIRS
  21.07 – 30.10.2016
  COMMON AFFAIRS
  REVISITING THE VIEWS AWARD — CONTEMPORARY ART FROM POLAND

  COMMON AFFAIRS to wystawa polskich artystów wybranych spośród grona finalistów konkursu SPOJRZENIA. Nagroda dla najlepszych młodych twórców, zainicjowana w 2003 roku przez dwie instytucje: Zachętę — Narodową Galerię Sztuki, której misją jest upowszechnianie sztuki aktualnej, oraz Deutsche Bank — w swych działaniach już od wielu lat deklarujący promocję sztuki i zainteresowanie współczesnością — jest najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym w obszarze sztuk wizualnych w Polsce.

  KunstHalle Deutsche BankKunstHalle
 • Grafika do wystawy The Best Gallery. Nowości w kolekcji
  30.08 – 18.10.2017
  The Best Gallery. Nowości w kolekcji

  Każda galeria dąży do tego, by określano ją mianem najlepszej. Z tematem tym zmierzyli się dowcipnie artyści z grupy Azorro, gdy w Berlinie poszukiwali dla siebie tytułowej The Best Gallery, takiej, w której chcieliby umieścić swoje prace. I być może znaleźli — film ten znalazł się w tym roku w kolekcji Zachęty.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Zobacz także
 • audiodeskrypcja
  Audiodeskrypcja budynku Zachęty: Zachęta na zewnątrz
 • audiodeskrypcja
  Audiodeskrypcja budynku Zachęty: Portyk Zachęty
 • audiodeskrypcja
  Audiodeskrypcja budynku Zachęty: Fasada
 • audiodeskrypcja
  Audiodeskrypcja: Wejścia do budynku
 • audiodeskrypcja
  Audiodeskrypcja budynku Zachęty: Szatnia w podziemiach
 • audiodeskrypcja
  Audiodeskrypcja budynku Zachęty: Hol wejściowy
 • audiodeskrypcja
  Audiodeskrypcja budynku Zachęty: Mały Salon
 • audiodeskrypcja
  Audiodeskrypcja budynku Zachęty: Hol wejściowy i rozkład pomieszczeń
 • audiodeskrypcja
  Audiodeskrypcja budynku Zachęty: Hol wejściowy i klatka schodowa
 • audiodeskrypcja
  Audiodeskrypcja budynku Zachęty: Pod łukiem