Monika Sosnowska

Ur. w 1972 w Rykach. Mieszka i pracuje w Warszawie.

W latach 1993–1998 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, studia podyplomowe ukończyła w Rijksakademie van Beeldende Kunsten w Amsterdamie. W 2003 otrzymała nagrodę Bâloise Art Prize na Art Basel oraz została laureatką Paszportu Polityki. W 2007 reprezentowała Polskę na 52. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji projektem 1:1. Tworzy instalacje przestrzenne i architektoniczne oraz rzeźby o modernistycznych konotacjach. Artystka sięga do polskiego konstruktywizmu lat 30. XX wieku, minimalizmu i konceptualizmu sztuki lat 60. i 70. oraz do estetyki czasów PRL-u. Jej prace były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych, m.in. w Herzliya Museum of Contemporary Art w Izraelu; K21 w Düsseldorfie; Museum of Modern Art w Nowym Jorku; Sprengel Museum w Hanowerze oraz zbiorowych, m.in. w MUMOK w Wiedniu; Centre Pompidou w Paryżu; Sculpture Center w Nowym Jorku. Uczestniczyła również m.in. w 8.Biennale w Stambule i Manifesta 4 we Frankfurcie.
 

Artyści
539/697

Prace artystki w kolekcji Zachęty

 • Zdjęcie pracy T
  TMonika Sosnowska2017
Wystawy
 • 24.07 – 25.10.2020
  Monika Sosnowska

  Wystawa Moniki Sosnowskiej to pierwsza tak duża monograficzna prezentacja organizowana w Polsce, przygotowana specjalnie dla Zachęty. Składa się ze starszych prac wybranych z obszernego dorobku artystki oraz z ostatnich dzieł o nowych tropach i inspiracjach. 

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika do wystawy Nowa rzeźba?
  10.03 – 13.05.2012
  Nowa rzeźba?

  Wystawa podejmuje temat relacji współczesnej rzeźby z modernizmem. Pojęcie to rozumiane jest tu szeroko – jako dążenie do nowoczesności, dające się obserwować w sztuce od lat 10. aż po 70. XX wieku. Wspólnym mianownikiem wybranych na wystawę rzeźb jest odwołanie się do takich modernistycznych założeń jak odrzucenie ornamentu na rzecz uproszczenia i czystości formy oraz konstrukcji czy skupienie się na wartości materiału i funkcji obiektu.

  Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 10.06 – 21.11.2007
  52 Międzynarodowa Wystawa Sztuki — la Biennale di Venezia
  1:1
  Pawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Sztuki – La Biennale di VeneziaPawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Sztuki – La Biennale di Venezia
 • Grafika do wystawy SPOJRZENIA 2003
  14.11 – 09.12.2003
  SPOJRZENIA 2003
  Nagroda Fundacji Kultury Deutsche Bank

  Spojrzenia 2003 to pokaz ośmiu młodych artystów polskich nominowanych do nagrody ufundowanej przez Fundację Kultury Deutsche Banku. Jest to w Polsce pierwsza poważna nagroda w dziedzinie sztuk wizualnych (bez ograniczeń ze względu na technikę czy media), ufundowana przez sponsora i przyznawana w dwustopniowych eliminacjach przez grono krytyków, historyków sztuki i artystów.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta