Marek Konieczny

Ur. w 1936 roku w Sosnowcu.

Studiował na Politechnice Śląskiej w Gliwicach oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom otrzymał w 1966 roku). Od marca 1989 do lutego 1990 roku nauczał w ramach Pracowni Gościnnej warszawskiej ASP (wśród jego studentów byli m.in. Piotr Uklański i Cezary Bodzianowski). Zajęcia prowadził zgodnie z ideą think crazy (strategii artystycznej doświadczania niestandardowych zachowań, uczuć, intuicyjnych reakcji, cielesności, erotyki ukrytych pod przykrywką racjonalizmu), odrzucając akademickie podejście do sztuki i kształcenia artystycznego, z nastawieniem na niekonwencjonalne i prowokacyjne działania. W swojej twórczości wykorzystuje rozmaite media: od malarstwa, przez fotografię, fotomontaż, kolaże, po instalacje i performanse.

Powtarzającym się motywem jego obrazów i instalacji, a także atrybutem akcji i performansów jest srebrna lub złota folia. Srebrna lub złota torba z napisem Wrzuć tu coś była elementem działań w przestrzeni publicznej prowadzonych w 1968 i 1969 roku. W 1991 roku na odwrocie zaproszenia na swój performans Opera na rzeźbę. Kryptokonserwatyzm w Małej Galerii napisał: „Nie może istnieć »coś takiego« jak Polityka kulturalna państwa. W sztuce i kulturze należy znieść Absolutny dominat Państwa nad jednostką Sztuka i kultura rodzi się z indywidualności I jedynie taki jest jej rodowód. Sztuka jako Indywidualność, kultura jako indywidualność. Suplement: Sztuka i kultura jako wartość ekonomiczna Wymaga wolnego rynku wspartego mocnym prawem autorskim”.

Artyści
246/695

Prace artysty w kolekcji Zachęty

  • Zdjęcie pracy Varsaviana z cyklu Niezrozumiałe całości
    Varsaviana z cyklu Niezrozumiałe całościMarek Konieczny1985
  • Zdjęcie pracy Dodatkowy wymiar
    Dodatkowy wymiarMarek Konieczny1980
  • Zdjęcie pracy Santa Conversatione
    Santa ConversationeMarek Konieczny1975
  • Zdjęcie pracy Wrzuć tu coś
    Wrzuć tu cośMarek Konieczny1968
Wystawy
  • Grafika do wystawy PRAWDA PIĘKNO DOBRO
    15.04 – 19.07.2015
    PRAWDA PIĘKNO DOBRO
    Z kolekcji Zachęty

    Najnowsza odsłona kolekcji w kamienicy Raczyńskich przy placu Małachowskiego, niemal naprzeciwko gmachu Zachęty.

    Kamienica Hrabiego RaczyńskiegoKamienica Hrabiego Raczyńskiego
  • Grafika do wystawy Corpus
    01.09 – 19.10.2014
    Corpus

    Corpus to wystawa prac odnoszących się do ciała, zainspirowana książkami Corpus oraz Corpus II. Writings on Sexuality autorstwa Jean-Luca Nancy’ego – jednego z najważniejszych współczesnych filozofów francuskich.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta