Marek Dzienkiewicz

Ur. w 1951 roku w Warszawie.

Studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP pod kierunkiem prof. T. Dominika. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1974 roku. Aneks do dyplomu zrobił w pracowni prof. Z. Gostomskiego, w której w 1975 roku rozpoczął pracę pedagogiczną. Obecnie prowadzi pracownię struktur wizualnych na Wydziale Grafiki tej uczelni. Działacz Solidarności i ZPAP (w latach 2006-2009 prezes okręgu warszawskiego). Jego twórczość ewoluowała od tradycyjnej tkaniny i malarstwa do form przestrzennych, tworzonych przy użyciu różnych technik i materiałów (klepka podłogowa, korek, pasy parciane, tekturowe rurki). Pracuje w cyklach. Autor komentarzy do własnej twórczości i tekstów teoretycznych o sztuce. Ważniejsze wystawy indywidualne: 1981, Galeria Krytyków Pokaz, Warszawa, 1985, Galeria Studio, Warszawa, 1990, Galeria Rzeźby, Warszawa.

Artyści
126/702

Prace artysty w kolekcji Zachęty

  • Obraz z parcianych, beżowych pasów przeplecionych w jodełkę. Niektóre pasy lekko odstają od przeplatanki.
    PiaskiMarek Dzienkiewicz1984
  • Obraz z przeplecionych parcianych pasów. Grubsze, ciemnozielone pasy, plecione ścisło, tworzą jakby tło dla ażurowego kwadratu z jasnych pasków, w środku kompozycji. Przez połowę kwadratu, od lewego górnego rogu został dodatkowo przepleciony brązowy sznur.
    Próba zakłóceniaMarek Dzienkiewicz1984
  • Kompozycja przestrzenna w formacie pionowego prostokąta. Do brązowej drewnianej ramy w dolnej części przymocowany szary kształt tworzący uskoki jak schodki. Biegną one skośnie od prawej strony niemal od samej góry obrazu do lewego dołu. Pozostałą część kom
    Stopnie w cieniuMarek Dzienkiewicz1982
Wystawy
  • Grafika do wystawy Siusiu w torcik
    05.09 – 22.11.2009
    Siusiu w torcik
    Prace ze zbiorów Zachęty Narodowej Galerii Sztuki

    Siusiu w torcik to piąta już prezentacja wyboru prac ze zbiorów Zachęty. Na wystawie zobaczymy rzadko pokazywane lub nigdy dotąd nie prezentowane dzieła. Kurator pokazu – Karol Radziszewski – dokonał ich subiektywnej selekcji oraz reinterpretacji, umieszczając je w nowych, nieraz zaskakujących kontekstach.   

    Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta