Grzegorz Sztwiertnia

Ur. 1968 w Cieszynie, mieszka i pracuje w Krakowie.

Malarz, autor obiektów instalacji. W latach 1987-1992 studiował malarstwo w ASP w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Obecnie wykłada na macierzystej uczelni. Twórczość artysty wynika z dziecięcej fascynacji atlasami anatomicznymi i podręcznikami chirurgii ojca. Sztwiertnia, konstruując wyimaginowane aparaty i plansze medyczne, wciela się w postać lekarza badacza. Wykorzystuje w nich gotowe przedmioty i fotografie oraz opatruje pseudonaukowymi komentarzami. Jego malarstwo ma charakter naturalistyczny. Artysta skupia się na cielesności człowieka, a szczególnie na tych jej aspektach, które stanowią źródło wynaturzeń i cierpienia, jak choroba, rany, kalectwo, ułomności psychiczne. Jego dzieła przywodzą na myśl wyniki obiektywnych, skrupulatnie i beznamiętnie przeprowadzonych badań. 

Artyści
581/695

Prace artysty w kolekcji Zachęty

 • Zdjęcie pracy Teatr i film
  Teatr i filmGrzegorz Sztwiertnia2003
Wystawy
 • Grafika do wystawy Co po Cybisie?
  15.09 – 16.12.2018
  Co po Cybisie?

  Przekrojowa wystawa polskiego malarstwa XX i XXI wieku obejmuje szerokie spektrum dzieł wybitnych polskich twórców wpisujących się w kluczowe nurty historii sztuki i aktualne prądy artystyczne. Międzypokoleniowy, problemowy pokaz przypomina starsze oraz przywołuje najnowsze postawy ponad czterdziestu artystów zanurzonych w medium malarstwa. Ekspozycja z jednej strony koncentruje się na najważniejszych, historycznych już dzisiaj pozycjach artystycznych „po Cybisie”. Z drugiej — jej ambicją jest prezentowanie prac ukazujących stan współczesnego malarstwa.  

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika do wystawy PRAWDA PIĘKNO DOBRO
  15.04 – 19.07.2015
  PRAWDA PIĘKNO DOBRO
  Z kolekcji Zachęty

  Najnowsza odsłona kolekcji w kamienicy Raczyńskich przy placu Małachowskiego, niemal naprzeciwko gmachu Zachęty.

  Kamienica Hrabiego RaczyńskiegoKamienica Hrabiego Raczyńskiego
 • Grafika do wystawy Performer
  14.02 – 22.03.2009
  Performer

  Wystawa Peformer wyrasta z potrzeby przemyślenia twórczości Jerzego Grotowskiego jako zjawiska istotnego nie tylko w perspektywie rozwoju teatru, ale też w kontekście szerzej rozumianych przemian kulturowych drugiej połowy XX wieku, których sztuki wizualne, teatr, literatura i filozofia stały się świadectwem.

  Wątki z twórczości Grotowskiego zaprezentujemy przez pryzmat sztuk wizualnych: filmowa dokumentacja z prób, przedstawień, ćwiczeń aktorskich oraz wywiady z reżyserem zestawione zostaną z dziełami artystów, których łączą z nim wspólne inspiracje lub jednakowe podejście do sztuki, ciała, duchowości.

  Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta