Grzegorz Sztwiertnia
Ur. 1968 w Cieszynie, mieszka i pracuje w Krakowie.
Malarz, autor obiektów instalacji. W latach 1987-1992 studiował malarstwo w ASP w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Obecnie wykłada na macierzystej uczelni. Twórczość artysty wynika z dziecięcej fascynacji atlasami anatomicznymi i podręcznikami chirurgii ojca. Sztwiertnia, konstruując wyimaginowane aparaty i plansze medyczne, wciela się w postać lekarza badacza. Wykorzystuje w nich gotowe przedmioty i fotografie oraz opatruje pseudonaukowymi komentarzami. Jego malarstwo ma charakter naturalistyczny. Artysta skupia się na cielesności człowieka, a szczególnie na tych jej aspektach, które stanowią źródło wynaturzeń i cierpienia, jak choroba, rany, kalectwo, ułomności psychiczne. Jego dzieła przywodzą na myśl wyniki obiektywnych, skrupulatnie i beznamiętnie przeprowadzonych badań.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
-
15.09 – 16.12.2018Co po Cybisie?
Przekrojowa wystawa polskiego malarstwa XX i XXI wieku obejmuje szerokie spektrum dzieł wybitnych polskich twórców wpisujących się w kluczowe nurty historii sztuki i aktualne prądy artystyczne. Międzypokoleniowy, problemowy pokaz przypomina starsze oraz przywołuje najnowsze postawy ponad czterdziestu artystów zanurzonych w medium malarstwa. Ekspozycja z jednej strony koncentruje się na najważniejszych, historycznych już dzisiaj pozycjach artystycznych „po Cybisie”. Z drugiej — jej ambicją jest prezentowanie prac ukazujących stan współczesnego malarstwa.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
14.02 – 22.03.2009Performer
Wystawa Peformer wyrasta z potrzeby przemyślenia twórczości Jerzego Grotowskiego jako zjawiska istotnego nie tylko w perspektywie rozwoju teatru, ale też w kontekście szerzej rozumianych przemian kulturowych drugiej połowy XX wieku, których sztuki wizualne, teatr, literatura i filozofia stały się świadectwem.
Wątki z twórczości Grotowskiego zaprezentujemy przez pryzmat sztuk wizualnych: filmowa dokumentacja z prób, przedstawień, ćwiczeń aktorskich oraz wywiady z reżyserem zestawione zostaną z dziełami artystów, których łączą z nim wspólne inspiracje lub jednakowe podejście do sztuki, ciała, duchowości.
Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta