Andrzej Bieńkowski

Ur. w 1946 roku w Warszawie.

W 1971 roku ukończył studia na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. Jest profesorem na Wydziale Wzornictwa tej uczelni. Malarz, grafik i rysownik. Z zamiłowania etnograf. Od połowy lat 70. zajmuje się dokumentowaniem życia na wsi. Interesuje go głównie muzyka ludowa, jej twórcy i wykonawcy oraz dawne instrumenty muzyczne. Zgromadzone przez niego archiwum etnograficzne zawiera kilka tysięcy nagrań audio i wideo, zdjęć i rekwizytów, głównie z obszaru Mazowsza, Lubelszczyzny i Ukrainy. Jest autorem książek i filmów dokumentalnych na ten temat. Ważniejsze wystawy indywidualne: 1976, TPSP Zachęta, Warszawa, 1976, Galleria d’arte Viotti, Turyn, Włochy, 1980, Galeria Studio, Warszawa (wspólnie z T. Ciecierskim i Ł. Korolkiewiczem), 1988, Galeria Dziekanka, Warszawa, 1989, Galeria Pokaz, Warszawa, 1994, Galeria DAP, Warszawa

Artyści
33/701

Prace artysty w kolekcji Zachęty

  • Zdjęcie pracy Prywatna plaża
    Prywatna plażaAndrzej Bieńkowski1976
Wystawy
  • Grafika do wystawy Siusiu w torcik
    05.09 – 22.11.2009
    Siusiu w torcik
    Prace ze zbiorów Zachęty Narodowej Galerii Sztuki

    Siusiu w torcik to piąta już prezentacja wyboru prac ze zbiorów Zachęty. Na wystawie zobaczymy rzadko pokazywane lub nigdy dotąd nie prezentowane dzieła. Kurator pokazu – Karol Radziszewski – dokonał ich subiektywnej selekcji oraz reinterpretacji, umieszczając je w nowych, nieraz zaskakujących kontekstach.   

    Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Grafika do wystawy Inwazja dźwięku
    07.04 – 02.08.2009
    Inwazja dźwięku
    Muzyka i sztuki wizualne

    Wystawa Inwazja dźwięku. Muzyka i sztuki wizualne proponuje odczytanie estetycznych relacji pomiędzy sztukami wizualnymi i muzyką w kontekście współczesnej kultury. Zamiast śledzić historię tych związków proponujemy przyjrzeć się rozmaitym sposobom, w jakie artyści posługują się obrazem i dźwiękiem, rozszerzając znaczenia, sugerując skojarzenia, podpowiadając nastroje, czy wręcz przeciwnie, podkreślając przesłanie poprzez kontrast charakteru muzyki i obrazu.

    Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta