Andrzej Adam Sadowski

Ur. w 1946 roku w Łodzi, zmarł 3.11.2016 roku.

Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP). Dyplom otrzymał w 1970 roku w pracowni prof. Mariana Jaeschke. Jest profesorem na macierzystej uczelni oraz w Wyższej Szkole Informatyki w Łodzi, przez kilka lat uczył również w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. W latach 70. był członkiem grupy Wiadukt. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. W początkowym okresie twórczości malował ekspresyjne obrazy o publicystycznym charakterze. Liczne prace miały antywojenną wymowę. W 1972 roku zajął się fotorealizmem, zyskując miano głównego przedstawiciela tego kierunku w polskiej sztuce. Sadowski sięgał po tematy typowe dla tego kierunku: portrety oraz pejzaże miejskie z zatłoczonymi ulicami, kolorowymi sklepowymi witrynami i migoczącymi neonowymi reklamami. Ze szczególnym zamiłowaniem malował zabytkową miejską architekturę oraz luksusowe samochody i motocykle o lśniącej karoserii. Malarz utrwalał na płótnie głównie wizerunki miejsc i osób, które są mu znane. Pozwala to traktować jego obrazy jako rodzaj malarskiego dziennika.

Artyści
503/696

Prace artysty w kolekcji Zachęty

 • Obraz realistyczny w formacie pionowego prostokąta. Miejska scena zamknięta w ciasnym, niemal fotograficznym kadrze. Po prawej przeszklona witryna sklepu ze zdjęciami lub pocztówkami na wystawie, nad nią szyld z napisem "Neue Modelle" i inne napisy w język
  Kolonia - An der recht schule - Neue ModelleAndrzej Adam Sadowski1983
 • Wnętrze. Brązowa ściana, na niej jasna rama lustra lub okna. W ramie widok na ulicę: tyły samochodów jadących w prawą stronę. W tle dwie palmy i kamienice.
  Rzym - Piazza di Spagna - Srebrny VolkswagenAndrzej Adam Sadowski1983
 • Zdjęcie pracy Rzym - via Barberini - Twa
  Rzym - via Barberini - TwaAndrzej Adam Sadowski1982
 • Zdjęcie pracy Portret zbiorowy z żółtym Renault w Wyrzysku
  Portret zbiorowy z żółtym Renault w WyrzyskuAndrzej Adam Sadowski1978
 • Zdjęcie pracy Portret zbiorowy na plenerowym wernisażu
  Portret zbiorowy na plenerowym wernisażuAndrzej Adam Sadowski1978