Żyjąc życiem feministycznym
Otwarte seminarium siostrzano-piknikowe

plac Małachowskiego (przed Zachętą)
wstęp wolny

Jeśli świat może być tym, czego jesteśmy uczone nie zauważać, dostrzeganie staje się formą politycznej pracy. [...] Jeśli nauczono nas odwracać się, patrzmy w tym kierunku. 

Sara Ahmed, Living a Feminist Life
 
Żyjąc życiem feministycznym to cztery dni spotkań na placu przed Zachętą, tworzących miejsce budowania relacji, bycia ze sobą, słuchania nawzajem swoich opowieści w bezpieczniejszej przestrzeni. Otwarte seminarium siostrzano-piknikowe jest zaproszeniem do praktykowania queerowej troski i feministycznej odwagi (a może queerowej odwagi i feministycznej troski?). Skupimy się na opowiadaniu herstorii osobistych i wadze poezji, patrząc na to jak na feministyczno-queerową strategię przywracania widoczności i przeciwstawiania się uporczywemu systemowemu zapominaniu i przemilczeniu. 

Tytuł programu pochodzi od książki Living a Feminist Life Sary Ahmed, feministycznej pisarki i badaczki zajmującej się intersekcjonalnością, teorią queer, feminizmem lesbijskim i studiami nad rasizmem, której teksty stały się inspiracją siostrzanego seminarium.

Za Sarą Ahmed powtarzamy, że używając słowa feminizm, zawsze chodzi nam o feminizm intersekcjonalny, czyli taki, który uwzględnia nierówności nie tylko na poziomie płci, ale również na poziomie koloru skóry, pochodzenia, klasy społecznej, tożsamości psychoseksualnej i stopnia sprawności.

gospodynie: Magdalena Komornicka, Agnieszka Różyńska, Liliana Zeic (Piskorska)

PROGRAM
 

15 lipca (czwartek)

  • godz. 19.30
    Powitanie – zaproszenie do radykalnej wrażliwości 
     
  • godz. 20 
    Liliana Zeic (Piskorska), Sosna z sześcioma rękami (60 min, PL/ENG)
    performans, storytelling 
    występuje: Twoja Stara

    W lipcowy wieczór Sosna o sześciu rękach wyśpiewa zgromadzonym przedziwną baśń na dobranoc: baśń o jednej z pierwszych transpłciowych kobiet opisywanych w europejskiej prasie. Będzie to opowieść o pięknym mieście Breslau, płonących książkach, fałszywej narzeczonej, o kwiatach z papieru i brunatnych batalionach. W rolę Sosny opowiadającej baśń o Almie Dinie de Paradedzie wcieli się drag performerka Twoja Stara. 

    Liliana Zeic (dawniej Liliana Piskorska) – artystka wizualna, doktora sztuk pięknych. W swojej twórczości czerpie z perspektywy feministyczno-queerowej, by tworzyć m.in. instalacje, obiekty, wideo, fotografie i teksty. 

    Twoja Stara – drag performerka, dragktywistka i glam clown. Matka-założycielka show Twój Drag Brzmi Znajomo. Jej występy inspirowane są wszystkim, co stworzyło z niej potwora: musicalem, kinem klasy B i społeczeństwem, które jest niemiłe. Związana z warszawską grupą teatralno-kabaretową Pożar w Burdelu. Aktywistycznie udziela się we wrocławskim stowarzyszeniu Kultura Równości. 
     
  •  godz. 21
    Żyjąc życiem feministycznym vol. 1 – rozmowa z Lilianą Zeic i Twoją Starą (60 min, PL)
    prowadzenie: Agnieszka Różyńska

    Agnieszka Róż – pomysłodawczyni i kuratorka Instytutu Otwartego (Krytyka Polityczna, Strefa Wolnosłowa). Buduje przestrzenie artystyczno-edukacyjne w nurcie gestalt, opiekuje się procesami twórczymi nastawionymi na zmianę społecznych postaw i przeciwdziałanie wykluczeniom. Kuratorka m.in. Generator Malta w ramach Malta Festival Poznań oraz akademii dla twórczyń i twórców Sąsiedztwo – granice bliskości (2016–2019). Uczy, jak projektować i wdrażać działania społecznie odpowiedzialne w instytucjach kultury, sztuki i organizacjach pozarządowych.

16 lipca (piątek)

  • godz. 18 
    Queerowanie codzienności – warsztaty poezji miejskiej z Martą Jalowską (90 min, PL)
    UWAGA! liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy przez formularz poniżej

    Poezja to nie tylko język, ale też sposób, w jaki działamy. Podczas warsztatów wytworzymy słowa i działania rozszczelniające codzienną rzeczywistość w przestrzeniach zdominowanych przez pozornie jednorodne, normatywne narracje. Będziemy zastanawiać się, jak poetycko postrzegać przestrzeń publiczną, jak przepracowywać ją językowo i wizualnie, jak pisać, ale przede wszystkim działać poetycko.

    Marta Jalowska – aktorka, performerka, aktywistka, feministka, absolwentka kulturoznawstwa. Współzałożycielka i członkini feministycznej grupy TERAZ POLIŻ. Współautorka wielu scenariuszy i koncepcji kuratorskich. Współzałożycielka i członkini kolektywu Czarne Szmaty. Członkini zespołu filmowego Twin Pics Studio.
     
  • godz. 20 
    Żyjąc życiem feministycznym vol. 2 – Strzeż się kobiet, które marzą. Rozmowa z Izabellą Gustowską oraz Martyną Miller, Mają Okamgnienie, Joanną Pietrowicz, Marią Subczyńską, Katarzyną Wojtczak i Weroniką Wronecką (90 min, PL)
     
  • godz. 21.30
    Premierowy pokaz filmu LOVE STORIES – RADIO POGODA (2020) autorstwa Izabelli Gustowskiej, Mai Ziarkowskiej, Martyny Miller, Marii Subczyńskiej & Sergieja Konarskiego, Joanny Pietrowicz, Katarzyny Wojtczak, Weroniki Wroneckiej (60 min, PL)

    Izabela Gustowska zaprosiła do realizacji wspólnego projektu filmowego sześć artystek intermedialnych. Każda z nich wybrała motyw miłosny z repertuaru Radia Pogoda i zaproponowała jego interpretację. 

    Izabella Gustowska — profesor zwyczajna. Wykłada w Poznaniu na Uniwersytecie Artystycznym na Wydziale Animacji i Intermediów (Pracownia Filmu Eksperymentalnego) oraz w Collegium da Vinci na kierunku Grafika. Jej prace znajdują się w muzealnych, galeryjnych i prywatnych kolekcjach poza Polską i w kraju, np.; MOMA, Nowy Jork, Susch Muzeum, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Narodowe we Wrocławiu i wiele innych.

17 lipca (sobota)

  • godz. 15
    silent disco z daisy cutter (2 h)
    zabierz ze sobą słuchawki i telefon 
    Zatańczymy wspólnie pod gołym niebem. Nie pod osłoną nocy, a w letnim słońcu. Bądźmy dla siebie nawzajem wspólnotą uważności i radosnego uwolnienia – współobcując w rytmie, ruchu, siostrzeństwie. Przyjemność tańca niech stanie się naszym oporem, wolność ciała siłą. 

    daisy cutter  – dJka, historyczka sztuki, kuratorka wystaw. Z wykształcenia klasyczna pianistka. Interesuje się współczesnym performansem, tańcem i choreografią społeczną. Współtworzy kolektyw FLAUTA, organizujący imprezy benefitowe, z których dochód przeznaczany jest na wsparcie osób z doświadczeniem uchodźczym. Współzałożycielka Radia Kapitał.
     
  • godz. 17
    Żyjąc życiem feministycznym vol. 3 – rozmowa z Martą Dzido (60 min, PL)
    przestrzeń rozmowy

    Zapraszamy do otwartego seminarium siostrzano-piknikowego. Nie chcemy debatować na argumenty, ale stworzyć przestrzeń do współbycia, współtworzenia, kontynuowanych przez kolejne dni rozmowy. Do tej przestrzeni zapraszamy gościnie, by podzieliły się z nami swoim doświadczeniem oraz praktykami. 

    Marta Dzido – pisarka, reżyserka. Debiutowała w wieku lat 16, publikując utwory prozatorskie w czasopismach „Krzywe Koło Literatury” i „Koło Podkowy”. Autorka powieści Ślad po mamie, Małż, powieści hipertekstowej Matrioszka, książki reporterskiej Kobiety Solidarności, powieści Frajda, zbioru opowiadań Sezon na truskawki oraz tekstów drukowanych w antologiach Proza życia, Wolałbym nie, Walka jest kobietą.
     
  • godz. 19 
    Języki radykalnej wrażliwości (3 h, PL)
    queerowo-feministyczny slam poetycki
    prowadzenie: Marta Jalowska, Agnieszka Różyńska

    Zapraszamy do czynnego udziału w interdyscyplinarnym, queerowo-feministycznym slamie poetyckim – performatywnej przestrzeni otwartej dyskusji. Stwórzmy razem siostrzaną przestrzeń wrażliwości i słuchania się nawzajem!

    Chcemy, by Języki radykalnej wrażliwości były wydarzeniem różnorodnym i wielogłosowym, dlatego zapraszamy do czynnego uczestnictwa wszystkie chętne osoby z różnym doświadczeniem, reprezentujące różnorodne praktyki twórcze oraz codzienne postawy, ze wszystkich pokoleń.

    Przyjdź na plac Małachowskiego i podziel się swoją poezją, praktyką, działaniem, tekstem, obrazem, opowieścią, muzyką czy tańcem.

  • „wypowiedzi” mogą trwać do 7 minut
  • treść i forma są dowolne
  • dopilnujemy, aby było bezpiecznie, i żebyśmy traktowali się z miłością i szacunkiem
  • slam będzie transmitowany na istagramie @galeria_zacheta
  • zgłoszenia będziemy przyjmować na miejscu w trakcie wydarzenia
  • jeśli nie będzie cię tego dnia w Warszawie, może znajdziesz osobę, która zgodzi się przekazać twoją wypowiedź lub dołączysz do nas wirtualnie?

    uczestniczki: Beti Q, Alicja Czyczel, Codziennik Feministyczny, Taras Gembik, Zuzanna Hertzberg, Aldona Kopkiewicz, Karolina Kubik, Manifest Twórczyń i Twórców Sztuk Wizualnych, Kinga Michalska & Sarah Chouinard-Poirier, Martyna Miller, Planeta, Maja Staśko, Jana Shostak, Weronika Wysocka, X-Philes, Weronika Zalewska i wiele innych osób

18 lipca (niedziela)

  • godz. 16
    Poradnik Sojuszniczy (90 min, PL))
    grupa czytelnicza
    prowadzenie: Lisa Suh, Agnieszka Bułacik
    przygotowanie: Lisa Suh, Tosia Leniarska

    Poradnik Sojuszniczy to zbiór tekstów o tym, jak możemy być dla siebie nawzajem sojuszniczkami i sojusznikami. Chcemy, by służyły one jako narzędzia i porady w dyskusjach z krnąbrnymi członkami rodziny i rozwijaniu własnej wrażliwości. Wybieramy teksty pisane w różnych czasach i kontekstach politycznych, w różnych formach literackich i o różnych zamiarach, niektóre dobrze znane, inne z potrzeby poszerzenia ich zasięgu. Poruszymy tematy rasy, klasy, tożsamości, ich relacji i języka, którym o nich opowiadamy. Przez dobór tekstów i tłumaczenie staramy się zbudować konstelację różnych wizji tego, jak żyć w świecie jako wzajemni sojusznicy. Udostępniając treści trudno dostępne w Polsce z powodu bariery językowej czy akademickiej, chcemy umożliwić ich przełożenie na praktykę. 
     

    Lisa Suh – DJ-ka i performerka często współpracująca z warszawskim kolektywem KEM. 

    Tosia Leniarska – mieszkająca w Londynie studentka teorii sztuki i filozofii, współzałożycielka kolektywu artystycznego BAS, organizatorka wydarzeń kulturalnych.

    Agnieszka Bułacik – trenerka antydyskryminacyjna i aktywistka z szerokim doświadczeniem w projektowaniu i facylitowaniu warsztatów, kursów i narzędzi edukacyjnych uwzględniających uczenie się nie tylko kognitywne, lecz też emocjonalne i behawioralne (emocjami i ciałem).

Program zrealizowany dzięki wsparciu:
warszawa

Formularz zgłoszeniowy








Dziękujemy. Formularz został wysłany.
Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 07.07 – 07.08.2021
    Plac Małachowskiego 2021: Rozszczelnianie

    Rozszczelnianie struktur i systemów, pojawianie się szczelin pozwalających przedostać się głębiej w miejsca pozornie niedostępne oznacza zwrócenie uwagi na rzeczy niewidoczne, marginalizowane czy ukrywane. Stanowi to ramę dla działań artystycznych i edukacyjnych, które odbędą się w tym roku w ramach cyklicznego letniego programu Zachęty Plac Małachowskiego.

    plac Małachowskiego (przed Zachętą)plac Małachowskiego
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 22.11 – 24.11.2024
    Sztuka Edukacji. O cyfrowym doświadczaniu kultury
    Konferencja dla osób edukatorskich
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 22.11 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć
    Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie „Paradżanow. Chcę minąć swój cień”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 23.11 – 24.11.2024
    Zachęta na Warszawskich Targach Sztuki
    2024
    EXPO XXIEXPO XXI
  • 23.11 (SOB) 18:30
    Ostatnia wieczerza. Deathstyle’owa książka kulinarna
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 23.11 (SOB) 20:00
    Koncert zespołu Nagrobki
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny
  • 24.11 (ND) 11:00
    Crash
    prezentacja projektów Pracowni 3D i Zdarzeń Wirtualnych II Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 24.11 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 26.11 (WT) 18:00
    Spiskowcy wyobraźni. Surrealizm
    Spotkanie z Agnieszką Taborską
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 27.11 (ŚR) 17:30
    Spotkanie sieciujące | Networking meeting | MIGRART.WAW.PL
    Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)
  • 29.11 (PT) 18:00
    Puste miejsce po radości
    Oprowadzanie autorskie Małgorzaty Niedzielko
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • Kalendarz adwentowy
    Warsztaty z cyklu Co robi artyst(k)a? dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 30.11 (SOB) 12:00
    Upcykling — Naczynie z przymiotnikiem
    Warsztaty dla dorosłych
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ