Zdarzyło się jutro.
Spotkanie na temat wystawy w Salonie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Belgradzie oraz niektórych aspektów pracy z lokalną sceną artystyczną – prezentacja Uny Popović
Miejsce Projektów Zachęty
wstęp wolny
Una Popović, kuratorka z Muzeum Sztuki Współczesnej (MoCA) w Belgradzie, opowie o wystawie Zdarzyło się jutro – pierwszej odsłonie wymiany między Miejscem Projektów Zachęty a Salonem MoCA. Wystawa w Serbii zaprezentowała artystyczną fikcję, możliwą nielogiczną dewiację w obrębie zdarzenia o cechach realizmu, na co wskazuje zaburzony porządek składniowy w tytule. Twórczość polskich artystów – głównie prace wideo – układała się w rodzaj wielopoziomowej kompozycji z różnorodnych elementów pełnych rozmaitych znaczeń (prace Agnieszki Polskiej, Karoliny Breguły, Jacka Malinowskiego). Podobnie skonstruowane są filmy izraelskiego artysty mieszkającego w Niemczech Assafa Grubera. Zestawione z nimi zostały obiekty znanego serbskiego artysty wizualnego Dušana Otaševića z serii poświęconej fikcyjnej postaci Iliji Dimićia.
Poza prezentacją na temat wystawy, a także współpracy z polskimi artystami, Una Popović zarysuje konteksty współczesnej sceny artystycznej w Serbii, przedstawiając program, którego jest kuratorką, prowadzony w jednym z najbardziej prestiżowych miejsc w Belgradzie, Salonie MoCA.
Una Popović (ur. 1978) – historyczka sztuki i kuratorka z Belgradu. Od 2007 roku pracuje jako kuratorka Salonu MoCA, prezentującego współczesne i historyczne zjawiska artystyczne, zarówno lokalne, jak i zagraniczne. Zrealizowała wiele projektów na scenie krajowej i międzynarodowej, m.in. była współkuratorką wystaw takich jak Inverted House, Tate Modern’s Project Space; Formless: Fluid Reality in New Media Art, Istanbul Bilgy University, Stambuł; Salon MoCA; Ways to Overcome, Künstlerhaus Bremen i Salon MoCA.
-
11.02 – 12.04.2017Ponovo upotrebiti: przeszłość jako kostium lub inspiracja
Prace pokazywane na wystawie wykorzystują artefakty z nieodległej przeszłości (architekturę, fotografię, dokumenty medialne z życia politycznego i społecznego, film, muzykę). Niektórzy z autorów traktują je jako tło, scenografię do stworzenia zupełnie nowych koncepcji, inni zaś analizują z dzisiejszej perspektywy przeszłe wydarzenia, które ich zainspirowały.
Miejsce Projektów ZachętyMPZ