Zatrzymać wodę, powstrzymać suszę – o sposobach zwiększenia retencji w mieście. Warsztaty z Paulą Markowską i Marcinem Markiewiczem
Soboty na placu

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy

Wraz ze Stowarzyszeniem „Z Siedzibą w Warszawie” zastanowimy się, jak możemy zapobiegać pustynnieniu krajobrazu poprzez mądre gospodarowanie wodami opadowymi. Poszukamy sposobów zwiększenia retencji w mieście, a uruchamiając myślenie wizualne, spróbujemy zaaplikować je do codzienności każdego z nas. 

Gospodarowanie wodą opadową w mieście stwarza wyzwania. Co my, jako indywidualni mieszkańcy, możemy zrobić dla ekosystemu miejskiego? Jakie mogą być konsekwencje potraktowania wody jako zasobu? Podczas warsztatów porozmawiamy (bez lania wody!) o korzyściach wynikających z kontrolowanego zatrzymania wód opadowych. Na symbolicznej makiecie miasta zilustrujemy przepuszczalność powierzchni – jak poradzą sobie różne podłoża, kiedy potraktujemy je deszczem?  W efekcie powstanie Narzędziownik Odpowiedzialnego Lokalsa, czyli zestaw dobrych praktyk i akcesoriów do zazieleniania okolicy. 

Na naszym spotkaniu warsztatowym porozmawiamy o tym, co to jest retencja i dlaczego tak często się o niej teraz mów w kontekście miasta. Poznamy różne sposoby zwiększania retencji w mieście. Zastanowimy się nad tym, czy my jako indywidualni mieszkańcy miasta możemy mieć wpływ na gospodarkę wodną w naszym miejscu zamieszkania.  


Marcin Markiewicz („Z Siedzibą w Warszawie”) – psycholog, pedagog, edukator, miłośnik przyrody i filozofii.
Paula Markowska („Z Siedzibą w Warszawie”) – psycholożka, edukatorka, wykładowczyni akademicka. 

W Stowarzyszeniu prowadzą projekty skierowane głównie do dzieci i młodzieży, obejmujące różne dziedziny: od przyrodniczych (Szkolne Krajobrazy – Ogrody, WODA – rejs na Warszawę), przez psychologiczne (Szkoła Dobrych Relacji, TUS), po filozoficzne (Eureka, czyli odkrywam!).

Stowarzyszenie „Z Siedzibą w Warszawie” to grupa psychologów, twórców kultury, edukatorów i artystów, która realizuje projekty bliskie aktualnym potrzebom społecznym. Szerzy świadomość na temat zdrowia psychicznego, świadomego, zaangażowanego i zrównoważonego dizajnu. Poprzez edukację kulturalną nawiązujemy bezpośredni kontakt z odbiorcą – użytkownikiem przestrzeni, którego pytamy o jego marzenia i potrzeby względem przestrzeni, w jakiej mieszka.

Cykl Soboty na placu
Zmiany klimatyczne są faktem. Nie możemy na to patrzeć bezradnie, więc zaczynamy od siebie. Tego lata będziemy przyglądać się najbliższej okolicy: placowi Małachowskiego, przy którym stoi Zachęta; drzewom, które na nim rosną; wodzie, która po deszczu gdzieś znika; chmurom, które kształtują krajobraz.
 

Program zrealizowany dzięki wsparciu:
warszawa

Formularz zgłoszeniowy








Dziękujemy. Formularz został wysłany.
Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 07.07 – 07.08.2021
    Plac Małachowskiego 2021: Rozszczelnianie

    Rozszczelnianie struktur i systemów, pojawianie się szczelin pozwalających przedostać się głębiej w miejsca pozornie niedostępne oznacza zwrócenie uwagi na rzeczy niewidoczne, marginalizowane czy ukrywane. Stanowi to ramę dla działań artystycznych i edukacyjnych, które odbędą się w tym roku w ramach cyklicznego letniego programu Zachęty Plac Małachowskiego.

    plac Małachowskiego (przed Zachętą)plac Małachowskiego
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 04.01.2025 (SOB) 17:00
    Prezentacja zina „Live, Laugh, Love”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.01 – 30.01.2025
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny