Zamecznik — tajniki warsztatu.
Spotkanie z Moniką Supruniuk na wystawie Wojciecha Zamecznika

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
zbiórka w holu głównym, wstęp wolny

Fotografia zajmowała strategiczne miejsce w twórczości Wojciecha Zamecznika. Towarzyszyła artyście praktycznie na każdym etapie projektowania graficznego. Zamecznik nadawał jej szkicowy i instrumentalny charakter. Jego podejście do medium było luźne i eksperymentalne. Artysta manipulował, wzmacniał, eliminował i stosował często zapomniane dzisiaj efekty, na jakie pozwala fotografia analogowa. W trakcie spotkania prześledzimy większość z nich, rozkładając na czynniki pierwsze warsztat fotograficzny artysty. 

Monika Supruniuk — konserwatorka dzieł sztuki, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wykłada na macierzystej uczelni, na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w Katedrze Konserwacji Starych Druków i Grafiki — Pracownia Konserwacji Fotografii i Sztuki Dekoracyjnej. Ponadto zajmuje się konserwacją zbiorów filmowych Filmoteki Narodowej w Warszawie. Laureatka stypendium Młoda Polska (2013). Interesuje się analogowymi technikami fotograficznymi i filmowymi.

 

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 30.01 – 24.04.2016
  Wojciech Zamecznik
  Foto-graficznie

  Wojciech Zamecznik (1923–1967) jeden z najważniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu to postać wielowymiarowa, lecz nadal nieznana. Odkrywany współcześnie jako fotograf, był aktywnym przez dwie dekady od zakończenia II wojny światowej wszechstronnym artystą.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
 • mediateka / audio
  Wojciech Zamecznik. Foto-graficznie
  Zamecznik — tajniki warsztatu. Spotkanie z Moniką Supruniuk
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 12.10 (CZW) 12:00
  Malarstwo enkaustyczne z Krzysztofem Gliszczyńskim
  Warsztaty dla studentów w ramach wystawy „Barwa i farba”
  Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)