Zachęta miga!
Oprowadzanie na wystawie „Datament” w polskim języku migowym
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp bezpłatny po dokonaniu rezerwacji
10
zapisy:
czas trwania: 17:00-18:30 (1,5h)
info: oprowadzanie dla osób g/Głuchych, słabosłyszących oraz słyszących znających PJM
liczba miejsc: ograniczona do 15 osób
prowadzenie w PJM: Natalia Siuchta
tłumaczenie na język polski: brak
informacja merytoryczna: Emilia Rudzka, e-mail: e.rudzka@zacheta.art.pl
W Pawilonie Polskim na 18. Międzynarodowej Wystawie Architektury została zaprezentowana wystawa Datament. Ilustruje ona współczesną relację człowieka z danymi oraz sposobami ich przetwarzania. Wystawa pokazuje, jak cyfrowa informacja stała się naszym głównym narzędziem interakcji z rzeczywistością.
Wystawiona rzeźba powstała przy użyciu algorytmu bazującego na ogólnodostępnych danych statystycznych dotyczących państw i terytoriów świata. Składa się z czterech modeli siatkowych ze stali, przedstawiających statystyczne domostwa z Hongkongu, Polski, Meksyku i Malawi. Każdy model odzwierciedla cztery funkcje mieszkalne.
Instalacja podkreśla znaczenie danych w naszym życiu, ukazując, jak skala ich akumulacji wpływa na naszą relację z nimi. Pomaga to lepiej zrozumieć, jak istotne jest wychwycenie i minimalizowanie błędów wynikających z różnic między ludzką perspektywą a logiką algorytmu.
-
16.03 – 19.05.2024Datament
Wszyscy składamy się z danych. Cyfrowa informacja stała się naszym głównym narzędziem interakcji z rzeczywistością, a w wielu przypadkach sama stanowi rzeczywistość. Wystawa Datament, zaprezentowana w Pawilonie Polskim na 18. Międzynarodowej Wystawie Architektury, ilustruje współczesną relację człowieka z danymi i sposobami ich przetwarzania. Tytułowy neologizm identyfikuje dane jako establishment, podkreślając ich namacalny i rzadko kwestionowany wpływ na nasze życie.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta