Wzornik. Warsztaty dla nauczycieli i edukatorów

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
brak wolnych miejsc

zapisy: poprzez formularz na stronie
informacja: 22 556 96 42, a.zdzieborska@zacheta.art.pl

Cykl warsztatów dla nauczycieli, edukatorów, animatorów, instruktorów zajęć artystycznych oraz innych osób, które chciałyby poznać ćwiczenia możliwe do wykorzystania na lekcjach w szkole, podczas zajęć w domach kultury i w innych formach działań edukacyjnych. 

Projekt WZORNIK jest próbą potraktowania wybranych dzieł polskiej sztuki współczesnej jako ram do działań wizualnych. Stefan Paruch i Monika Masłoń wybierają prace polskich artystów wizualnych, przyglądają się ich metodzie pracy i proponują zajęcia artystyczne nimi inspirowane. Warsztaty stwarzają możliwość ponowienia gestu artysty — nie tyle poprzez stworzenie kopii, ile przez powtórzenie — a tym samym aktywne prześledzenie sposobów pracy wybranych twórców. Pozwala to na uważne przyjrzenie się wszystkim składowym danego dzieła, odpowiedzenie na pytania o stronę formalną danej pracy, etapy jej realizacji, ale też o motywację do działania i o to, w jaki sposób wpływają na odbiorcę składowe utworu. Jest to więc analiza pozwalająca na głębokie poznanie, które nie jest możliwe, kiedy dokonujemy tylko teoretycznego oglądu.

W ramach projektu WZORNIK w 2016 roku przygotowane zostały scenariusze bazujące na pracach Daniela Rumiancewa, Karoliny Breguły, grupy Twożywo, Andrzeja Tobisa, Anety Grzeszykowskiej i Jaśminy Wójcik. Razem z dokumentacją warsztatów i wywiadami z artystami zostały opublikowane na stronie www.wzornik.edu.pl. W 2018 roku przy użyciu tej samej metody powstają nowe scenariusze.

W ramach warsztatów proponujemy poznanie wybranych ćwiczeń przygotowanych do tej pory oraz stworzenie własnych scenariuszy inspirowanych pracami z kolekcji Zachęty.

Harmonogram zajęć:

 • 22.09, godz. 12–16
 • 29.09, godz. 12–16
 • 06.10, godz. 12–16
 • 20.10, godz. 12–16  

Podczas trzech pierwszych warsztatów przybliżymy opracowane ćwiczenia, a na ostatnich uczestnicy przygotują scenariusze inspirowane pracami z kolekcji Zachęty.

Do udziału w warsztatach zapraszamy osoby, które chciałyby uczestniczyć we wszystkich zajęciach z cyklu. W innym przypadku prosimy o kontakt mailowy: .

Monika Masłoń — absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi, gdzie studiowała na Wydziale Grafiki i Malarstwa na kierunku Grafika w zakresie multimediów. Dyplom uzyskała w 2008 roku, w Pracowni Fotografii pod kierunkiem prof. Grzegorz Przyborka oraz w Pracowni Fotografii i Obrazu Video prowadzonej przez prof. Konrada Kuzyszyna. W latach 2011–2016 była studentką studiów doktoranckich w PWSFTviT w Łodzi, gdzie zrealizowała pracę doktorską pt. Do zobaczenia pod kierunkiem prof. Józefa Robakowskiego i promotora pomocniczego, dr. Łukasza Ogórka. Od 2011 roku jest pracownikiem Kolegium Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia dla studentów kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Brała udział w wielu projektach edukacyjno-artystycznych m.in.: International Academy w Scheersberg w Niemczech, Między Wschodem a Zachodem – Krym, Białoruś. Instrukcja obsługi, Words and places, ABC DDR PRL.

 monikamaslon.art.pl

Stefan Paruch — w latach 1997–2002 studiował na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w latach 1998–2000 studiował w Gościnnej Pracowni prof. Leona Tarasewicza. Dyplom Lekcja przysposobienia obronnego obronił w 2002 w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego. W latach 2003–2006 studiował w Wyższym Studium Montażu w PWSFTViT w Łodzi. Wraz z grupą artystów współtworzy pracownie przy ulicy 11 Listopada na warszawskiej Pradze. Obecnie pracuje jako adiunkt w Kolegium Edukacji Artystycznej w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia dla studentów kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Zajmuje się malarstwem, montażem filmowym i multimediami.

okoparucha.blogspot.com

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

:
MKiDN

Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Grupa ludzi w kolorowych tkaninach stojąca na tle zielonej łąki. Osoby zasłaniają twarze dłońmi
  06.10 (CZW) 18:00
  Sara Kukier. Dekonstrukcja kultury poprawności religijnej
  Performans
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Na pierwszym planie gruzowisko. W oddali panorama wielkomiejska: przeszklone wieżowce na tle błękitnego nieba, pomiędzy mini Pałac Kultury i Nauki.
  07.10 (PT) 17:00
  Spacer miejski z Mariolą Przyjemską
  ZACHĘTA NA FKBB 2022
  Zbiórka przed kawiarnią Green Caffè Nero przy Rondzie ONZ (Al. Jana Pawła II 18)Zbiórka przed kawiarnią Green Caffè Nero przy Rondzie ONZ (Al. Jana Pawła II 18)
 • Kwadratowa, fioletowa półka; widok z góry. Na powierzchni rozłożone czarne obiekty: duże pudło, pokrywka, trójwymiarowa gra planszowa, pionki, trzy czarne opaski na oczy.
  08.10 (SOB) 12:00
  „Niewidzialna wyspa” – rozgrywka planszowa i spotkanie z autorką gry Karoliną Glanowską
  ZACHĘTA NA FKBB 2022
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • 3 osoby w googlach vr siedzące na krzesłach, odwrócone w różne kierunki. W tle drzewa
  08.10 (SOB) 14:00
  Biuro Usług Postartystycznych – Opolno to przyszłość!
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Artysta w chuście na głowie pomiędzy bezlistnymi gałęziami drzew
  08.10 (SOB) 15:00
  Śnił mi się rodzinny dom
  Oprowadzanie Tomka Pawłowskiego-Jarmołajewa
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Sala z tapetą z geometrycznymi kształtami. Projekcja filmu na jednej ze ścian, na niej twarz starszej kobiety.
  08.10 (SOB) 18:00
  Susan Mogul. "What becomes a Legend most?"
  Saturday Art Walk
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika promocyjna
  09.10 (ND) 10:00
  ANISH KAPOOR
  Wycieczka do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
  Centrum Rzeźby Polskiej, 26-505 Orońsko, ul. Topolowa 1 2005 Centrum Rzeźby Polskiej, 26-505 Orońsko, ul. Topolowa 1 2005
 • Artystki przed kioskiem spożywczym pomalowanym na jasnoróżowy kolor. Wnętrze hali.
  09.10 (ND) 12:00
  kiosk kryzysowy
  Yulia Krivich, Marta Romankiv, Weronika Zalewska
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • OSoba w czerni stojąca na tle białej sali wystawowej. Na ścianie plakaty.
  09.10 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Fragment zdobionej balustrady w holu głównym Zachęty.
  09.10 (ND) 16:00
  Знайомимося з Захентою!
  Недільна екскурсія українською
  Захента — Національна галерея мистецтв.Захента — Національна галерея мистецтв.
 • Kuratorka pozująca w okularach na tle nieba
  15.10 (SOB) 15:00
  Zmierzch to wschód
  Oprowadzanie Michaliny Sablik po wystawie
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Dłoń trzymająca telefon komórkowy. Na ekranie emotikonka clowna
  15.10 (SOB) 16:00
  Daniel Kotowski. Feeler
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta