Wzornik. Warsztaty dla nauczycieli i edukatorów

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
brak wolnych miejsc

zapisy: poprzez formularz na stronie
informacja: 22 556 96 42, a.zdzieborska@zacheta.art.pl

Cykl warsztatów dla nauczycieli, edukatorów, animatorów, instruktorów zajęć artystycznych oraz innych osób, które chciałyby poznać ćwiczenia możliwe do wykorzystania na lekcjach w szkole, podczas zajęć w domach kultury i w innych formach działań edukacyjnych. 

Projekt WZORNIK jest próbą potraktowania wybranych dzieł polskiej sztuki współczesnej jako ram do działań wizualnych. Stefan Paruch i Monika Masłoń wybierają prace polskich artystów wizualnych, przyglądają się ich metodzie pracy i proponują zajęcia artystyczne nimi inspirowane. Warsztaty stwarzają możliwość ponowienia gestu artysty — nie tyle poprzez stworzenie kopii, ile przez powtórzenie — a tym samym aktywne prześledzenie sposobów pracy wybranych twórców. Pozwala to na uważne przyjrzenie się wszystkim składowym danego dzieła, odpowiedzenie na pytania o stronę formalną danej pracy, etapy jej realizacji, ale też o motywację do działania i o to, w jaki sposób wpływają na odbiorcę składowe utworu. Jest to więc analiza pozwalająca na głębokie poznanie, które nie jest możliwe, kiedy dokonujemy tylko teoretycznego oglądu.

W ramach projektu WZORNIK w 2016 roku przygotowane zostały scenariusze bazujące na pracach Daniela Rumiancewa, Karoliny Breguły, grupy Twożywo, Andrzeja Tobisa, Anety Grzeszykowskiej i Jaśminy Wójcik. Razem z dokumentacją warsztatów i wywiadami z artystami zostały opublikowane na stronie www.wzornik.edu.pl. W 2018 roku przy użyciu tej samej metody powstają nowe scenariusze.

W ramach warsztatów proponujemy poznanie wybranych ćwiczeń przygotowanych do tej pory oraz stworzenie własnych scenariuszy inspirowanych pracami z kolekcji Zachęty.

Harmonogram zajęć:

 • 22.09, godz. 12–16
 • 29.09, godz. 12–16
 • 06.10, godz. 12–16
 • 20.10, godz. 12–16  

Podczas trzech pierwszych warsztatów przybliżymy opracowane ćwiczenia, a na ostatnich uczestnicy przygotują scenariusze inspirowane pracami z kolekcji Zachęty.

Do udziału w warsztatach zapraszamy osoby, które chciałyby uczestniczyć we wszystkich zajęciach z cyklu. W innym przypadku prosimy o kontakt mailowy: .

Monika Masłoń — absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi, gdzie studiowała na Wydziale Grafiki i Malarstwa na kierunku Grafika w zakresie multimediów. Dyplom uzyskała w 2008 roku, w Pracowni Fotografii pod kierunkiem prof. Grzegorz Przyborka oraz w Pracowni Fotografii i Obrazu Video prowadzonej przez prof. Konrada Kuzyszyna. W latach 2011–2016 była studentką studiów doktoranckich w PWSFTviT w Łodzi, gdzie zrealizowała pracę doktorską pt. Do zobaczenia pod kierunkiem prof. Józefa Robakowskiego i promotora pomocniczego, dr. Łukasza Ogórka. Od 2011 roku jest pracownikiem Kolegium Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia dla studentów kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Brała udział w wielu projektach edukacyjno-artystycznych m.in.: International Academy w Scheersberg w Niemczech, Między Wschodem a Zachodem – Krym, Białoruś. Instrukcja obsługi, Words and places, ABC DDR PRL.

 monikamaslon.art.pl

Stefan Paruch — w latach 1997–2002 studiował na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w latach 1998–2000 studiował w Gościnnej Pracowni prof. Leona Tarasewicza. Dyplom Lekcja przysposobienia obronnego obronił w 2002 w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego. W latach 2003–2006 studiował w Wyższym Studium Montażu w PWSFTViT w Łodzi. Wraz z grupą artystów współtworzy pracownie przy ulicy 11 Listopada na warszawskiej Pradze. Obecnie pracuje jako adiunkt w Kolegium Edukacji Artystycznej w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia dla studentów kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Zajmuje się malarstwem, montażem filmowym i multimediami.

okoparucha.blogspot.com

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

:
MKiDN

Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • czarno-białe zdjęcie: widok wystawy; na ścianie projekcja z rzędami gimnastyczek; ten sam obraz odbija się w szklanej gablocie.
  30.09 (CZW) 17:00
  Zachęta miga! na wystawie „Zimna rewolucja”
  Zachęta na FKBB 2021
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie: na tle jasnobrązowej, ceglanej ściany stoi młoda, uśmiechnięta dziewczyna o długich blond włosach; na szyi ma zawieszony saksofon.
  30.09 (CZW) 18:00
  Mam prawo. Emisja pracy wideo Mai Kowalczyk
  Zachęta na FKBB 2021
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • Zdjęcie: widok wystawy, przygaszone światło, jasnozielona wykładzina; pośrodku stoi kobieta w czarnych rajtuzach, tułów ukryty w ogromnej, czarnej bilardowej kuli z numerem 8; w tle lightbox, na nim rentgen kości kończyny.
  02.10 (SOB) 12:00
  Jackpot: rozmowa z Nadią Markiewicz o pracach i normatywności społecznej
  Zachęta na FKBB 2021
  OnlineOnline
 • Zdjęcie: ciemne wnętrze; podłoga, ściany, oraz elementy instalacji technicznych pomalowane na czarno; na środku mężczyzna ubrany na czarno, w czapce, tyłem do nas, pisze na ścianie, powyżej napis kredą „jestem”.
  02.10 (SOB) 16:00
  Burundyjczyk. Dyskusja na temat tożsamości Głuchego artysty
  Zachęta na FKBB 2021
  OnlineOnline
 • 03.10 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania na żywo
  (godz. 12.15 i 13.15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Widok wystawy. Na ścianie projekcja przedstawiająca rzędy ludzi w białoczarnych sportowych strojach wykonujących te same gesty. Projekcja odbija się w szklanej gablocie na pierwszym planie. Pod ścianami dwie osoby oglądające wystawę.
  03.10 (ND) 12:30
  Spartakiada
  Warsztaty rodzinne (godz. 12.30 i 15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Czarno-białe zdjęcie: wąski, jasny korytarz; na środku postać, nie widać twarzy – głowa odchylona do tyłu, prawa ręka wyciągnięta w górę, lewa w bok – rozmazana; krótki t-shirt odsłania płaski brzuch.
  04.10 (PN) 15:00
  Change Makers/Twórcy zmiany — spotkanie z Kate Marsh
  Zachęta na FKBB 2021
  Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa
 • Rysunek dwóch postaci opartych o kształt cyfry "jeden" z dorysowanymi uszami, rękami i nogami.
  05.10 (WT) 17:00
  Historyjki o Jedynce — rozmowa z Martą Sierocką-Rogalą
  Zachęta na FKBB 2021
  Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa
 • Realistyczny czarno-biały rysunek pociągu na torach, precyzyjnie oddający wszystkie szczegóły; tory, trakcja, drzewa w tle.
  09.10 (SOB) 12:30
  Pociągi: warsztaty z cyklu „Co robi artysta?” dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu w wieku 4–6 lat
  Zachęta na FKBB 2021
  Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
 • Realistyczny czarno-biały rysunek pociągu na torach, precyzyjnie oddający wszystkie szczegóły; tory, trakcja, drzewa w tle.
  09.10 (SOB) 15:00
  Pociągi: warsztaty z cyklu „Co robi artysta?” dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu w wieku 7–12 lat
  Zachęta na FKBB 2021
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie głowy kobiety z krótkimi włosami opartej o podłogę; uśmiecha się.
  09.10 (SOB) 16:00
  Ruchy na zachętę — warsztaty pracy z ciałem dla kobiet
  Zachęta na FKBB 2021
  Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa