Wyparty kontekst. Spotkanie z Zespołem Archipolo

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp w cenie biletu na wystawy

09

zapisy: informacja@zacheta.art.pl

Wyjeżdżasz z miasta drogą krajową. Jeszcze przed tablicą ze skreśloną nazwą zabudowa rozrzedza się, różnicuje. Zasady kompozycji urbanistycznej stopniowo przestają obowiązywać. Wkrótce otacza cię rzeczywistość złożona z fragmentów o wyraźnych granicach, zauważalnym związku z drogą, lecz niezrozumiałych wzajemnych relacjach.

Archipolo, 2020

Projekt Wyparty kontekst ma za zadanie przekładać narzędzia pracy architekta i urbanisty do badania otaczającej nas wizualności. Zespół Archipolo bierze na warsztat przestrzeń graniczną, nieokreśloną – analizuje przestrzeń wyjazdu z miasta.

Zespół Archipolo tworzy trzech architektów aktywnych zawodowo w Polsce i Szwajcarii: Jakub Gondorowicz, Wojciech Hryszkiewicz i Aleksander Maciak. Jako profesjonalni twórcy zwracamy uwagę na kompozycję, osadzenie projektu w kontekście i kulturze. We współczesnej polskiej praktyce architektonicznej dostrzegamy problemy z wpisaniem budynków w koloryt okolicy. Wszechobecny chaotyczny kontekst umyka często uwadze profesjonalistów, jako wstydliwy lub zbyt odległy od uznanych wzorców piękna. W obliczu potęgi zjawiska uważamy jednak za konieczne przyjrzenie się mu nowym okiem. Wierzymy, że polska oddolna, półprofesjonalna kultura budowlana wymaga świeżego podejścia, analizy pod kątem ciekawych rozwiązań oraz potencjałów, które profesjonalna wiedza może pomóc rozwinąć. Jeśli potraktujemy ten oddolny nurt poważnie, mamy szansę budować w zgodzie z duchem miejsca, ponadczasowo i odnaleźć zagubione poczucie tożsamości.

W Archipolo zdajemy sobie sprawę, że architektura jest częścią kultury i wymaga dobrego zrozumienia kontekstu. Dlatego prowadzimy działania w dwóch obszarach: badamy i projektujemy. Do wspólnych projektów chętnie zapraszamy artystów, badaczy i inne ciekawe osoby zainteresowane polską budowlaną popkulturą.

www.archipolo.pl
@archi.polo

Współorganizatorzy:
archipolo

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 08.03 – 26.05.2024
  Krzysztof Klimek. Teraz wolę widoki

  Wystawa obrazów Krzysztofa Klimka prezentuje szeroki wybór realistycznego malarstwa pejzażowego, które od roku 2004, obok realizowanego wcześniej nurtu geometryczno-abstrakcyjnego, stanowi trzon jego twórczości. Ekspozycja blisko 60 dzieł przedstawia reprezentatywny przekrój tematów i motywów malarskich na przestrzeni lat. Ukazują one drogę artysty od abstrakcji i martwych natur komponowanych w przestrzeni pracowni, poprzez coraz bardziej realistyczne widoki z jej okien i drzwi, ujęcia korytarzy i podwórek, aż po wyjście w szerszą przestrzeń miast, miasteczek i wsi, w których przebywał.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 28.07 (ND) 10:00
  Piknik pod Zachętą: premiera zina „nie widać mnie” nr 3
  Spotkanie z Plenum Osób Opiekujących Się
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 28.07 (ND) 12:15
  Знайомимося з Захентою!
  Захента — Національна галерея мистецтв.Захента — Національна галерея мистецтв.
 • 02.08 – 04.08.2024
  Ciało wiosny. Laboratorium performatywne
  Warsztaty dla osób od 16 roku życia bez względu na stopień sprawności
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 08.08 (CZW) 12:15
  Czy obieranie ziemniaków to sztuka?
  Otwarte warsztaty dla licealistów
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 10.08 (SOB) 12:15
  Obrazy ze snów. Warsztat z surrealizmu
  Otwarte warsztaty dla dzieci i młodzieży
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 19.08 – 24.08.2024
  WARSZAWSKIE SYRENKI
  Strzeż się głosu bosko śpiewających syren!
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 24.08 (SOB) 12:15
  Miękkie, szorstkie, naturalne i sztuczne
  Otwarte warsztaty dla dzieci
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta