Wykład Joanny Ostrowskiej

Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

Wykład Joanny Ostrowskiej towarzyszący wystawie Tamy Ben-Tor & Miki Carmi. Młodzi obiecujący artyści jedzą i uprawiają seks

Tamy Ben-Tor & Miki Carmi. Młodzi obiecujący artyści jedzą i uprawiają seks to wystawa, która powstała dzięki wzajemnym – prywatnym fascynacjom pary izraelskich artystów. Zarówno w przypadku serii obrazów Miki'ego, jak i poszczególnych prac video Tamy, mamy do czynienia z pracą nad zbiorem poszczególnych, często symbolicznych, osobliwych postaci – typów ludzkich. Nowe narracje wyrastają z połączenia i zestawienia ze sobą wykreowanych osobliwości, które są inspirowane historyczną przeszłością, rodzinną codziennością, tożsamością narodową, czy środowiskiem pracy. Relacje przyczynowo-skutkowe i finał tych opowieści nie mają praktycznie żadnego znaczenia.

Wykład będzie próbą stworzenia mapy inspiracji (poza układem przyczynowo-skutkowym) pojawiających się w trakcie zwiedzania wystawy, które z jednej strony krążą wokół pamięci i stosowności przedstawiania Holokaustu, z drugiej – koncentrują się na tropieniu stereotypowych wizualizacji związanych z tożsamością narodową, etniczną, genderową i religijną.

Joanna Ostrowska – ur.1983 r., doktorantka na Wydziale Historycznym UJ, absolwentka Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ i Katedry Judaistyki UJ, studiowała produkcję filmową i telewizyjną na PWSFTv i T w Łodzi i Gender Studies na UW, stypendystka Sokrates-Erasmus na Humboldt Universität zu Berlin, członkini Restartu, publikowała w czasopismach: „Krytyka Polityczna”, „Ha!art”, „Polityka”, „Kino”, „Res Publika Nowa”, „Czas Kultury”, Dwutygodnik.com, „Midrasz”, „Cwiszn”; współautorka książek: Auschwitz i Holocaust. Dylematy i wyzwania polskiej edukacji, Kino Polskie 1989–2009. Historia krytyczna, Kobiety wobec Holocaustu. Historia znacznie później opowiedziana, Holland. Przewodnik Krytyki Politycznej, Wajda. Przewodnik Krytyki Politycznej i Zanussi. Przewodnik Krytyki Politycznej. Wykładała w Katedrze Judaistyki UJ, na Gender Studies UJ, GS UW i GS IBL PAN, w Pracowni Pytań Granicznych UAM i na Żydowskim Uniwersytecie Otwartym.

 

Powiązane materiały
 • mediateka / audio
  Tamy Ben-Tor & Miki Carmi. Młodzi obiecujący artyści jedzą i uprawiają seks
  Wykład Joanny Ostrowskiej
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 01.04 (SOB) 18:00
  Finisaż wystawy
  Monika Chlebek. Close up
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • 02.04 (ND) 12:15
  Drugiej wiosny nie będzie… Dzieci i sztuka w XX i XXI wieku
  Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 02.04 (ND) 13:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 13:15 i 15:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Kadr z animacji, postaci ludzkie przypominające kukiełki trzymają nad głowami daszki domków.
  06.04 (CZW) 18:30
  Stasys Eidrigevičius !Reakcje
  Spotkanie z artystą i projekcja animacji Dobranocka w reżyserii Daniela Szczechury
  Zachęta | sala kinowa – wejście od strony kasy biletowejZachęta | sala kinowa – wejście od strony kasy biletowej