Wykład towarzyszący projektowi Historie ucha

Piotr Krzysztofiak – Dźwięki oczami głuchego

Wykład w Polskim Języku Migowym (PJM) z tłumaczeniem.

Wykład jest teoretyczną i praktyczną prezentacją problematyki dotyczącej odbioru dźwięków przez głuchych. Zostaną przedstawione wybrane fragmenty filmów – opowieści niesłyszących o odbiorze przez nich dźwięków i relacjach między nimi. Przewidziane są również prezentacje na temat mitów związanych z głuchotą i Polskim Językiem Migowym, wizualnego odczytywania mowy z ust, przeszkód w komunikacji z głuchymi oraz stosunku mediów do tych odbiorców.

Piotr Karol Krzysztofiak – magister pedagogiki specjalnej (surdopedagogiki i oligofrenopedagogiki). Obecnie jest słuchaczem studiów podyplomowych „Informatyka” na Politechnice Warszawskiej. Jest również lektorem Polskiego Języka Migowego na poziomie podstawowym i wykładowcą wiedzy o kulturze głuchych. Odbywał praktyki pedagogiczne w ośrodkach szkolno-wychowawczych dla dzieci głuchych i niedosłyszących oraz z niepełnosprawnością intelektualną. Pracował w biurze Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych jako administrator strony internetowej i operator filmowy, a także współpracował z redakcją „Świata Ciszy” w zakresie opracowania tekstów, których tematyka odnosi się do rozwoju sytuacji społeczności głuchych w Polsce.

sala multimedialna
wejście od ul. Burschego
wstęp wolny

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 18.03 – 15.05.2011
  Historie ucha

  Historie ucha to projekt obejmujący bogaty program wydarzeń – wystawę, program muzyczny, wykłady, spotkania z artystami, warsztaty dla dzieci i dla dorosłych.
  Sale wystawowe galerii zamienią się w tętniącą życiem przestrzeń. Prezentowane prace artystów posłużą jako punkt wyjścia dla warsztatów wizualno-muzycznych.
  Czy dźwięk można zobaczyć?
  Czy muzykę możemy tylko usłyszeć?
  Jak osoby niesłyszące poznają i wyrażają dźwięki?
  Na te i inne pytania dotykające zagadnień percepcji muzyki, umiejętności poruszania się w świecie pełnym hałasu, nie tylko dźwiękowego, odpowiedzą zaproszeni artyści, muzycy, znawcy. Elementy języka migowego staną się pretekstem do rozmów o inności i sposobach wyrażenia jej językiem plastyki i muzyki.

  Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 26.11 (SOB) 14:00
  Екскурсія виставкою «КУЛІСЕВИЧА. ЛАКОНІЧНА КРАСА» українською мовою
  тур скасовано
  Захента — Національна галерея мистецтв.Захента — Національна галерея мистецтв.
 • 26.11 (SOB) 16:00
  Экскурсия по выставке «КУЛИСЕВИЧ. ЛАКОНИЧНАЯ КРАСОТА» на русском языке
  тур отменен
  Захента — Национальная галерея искусствЗахента — Национальная галерея искусств
 • Kolorowe zdjęcie; duże zbliżenie na nylonową, błyszczącą bluzę dresową. Materiał w kolorach niebieskim i czarnym z przebiegającą na skos wstawką w czarno-białe, pionowe, wąskie paski; wstawka oddzielona żółtymi lamówkami. Poniżej na czarnym tle przestarzał
  26.11 (SOB) 16:00
  Wycieczka do lat 90. XX wieku
  Wydarzenie dla osób niewidomych i słabowidzących
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • ludzie zgromadzeni przed opisami na wystawie.
  27.11 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 30.11 (ŚR) 18:00
  Spotkanie z Małgorzatą Czyńską, autorką książki "Kobiety z obrazów. Polki"
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta