Wolność. Instrukcja
Spotkanie i koncert

Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

Na naszym myśleniu o sztuce i literaturze wciąż ciąży dziedzictwo romantyczne, wraz z ideami natchnienia, intuicji, geniuszu i improwizacji. A jednak każde dzieło wpisuje się — choćby przez negację — w sieć gotowych norm i form. Czy świadomość ich istnienia daje się pogodzić z twórczą weną? Jakie relacje łączą wyjątek i regułę, wolność i zasadę, którą Perec oraz inni pisarze z OuLiPo nazywali „przymusem”? O tym wszystkim rozmawiać będą Darek Foks, Jerzy Franczak oraz Tomasz Swoboda. Ten ostatni, wraz z bratem Ireneuszem, od dwóch dekad oddaje się poszukiwaniom formalnym na gruncie muzycznym. Napięcie między arbitralnie narzuconą strukturą a improwizacją, między konwencją a przypadkiem, stoi w centrum ich działań dźwiękowych. Jako Columbus Duo zaprezentują w Zachęcie materiał na swój nowy album.

Darek Foks (ur. 1966) — poeta, prozaik, scenarzysta. Studiował m.in. w Szkole Filmowej w Łodzi. W ostatnich latach opublikował książki: Rozmowy z głuchym psem (2013), Debordaż (2014), Susza (2014), Tablet taty (2015), Historia kina polskiego (2015), Historia poezji polskiej dla drwali (2015), Wołyń Bourne’a (2016). Nominowany do Paszportu Polityki (2000, 2004), Nagrody Literackiej Gdynia (2006, 2013, 2014), Nagrody Literackiej Nike (2014) i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2011, 2013), którą otrzymał za całokształt twórczości w 2014 roku.

Jerzy Franczak (ur. 1978) — prozaik, eseista, literaturoznawca. Redaktor działu literackiego w „Tygodniku Powszechnym”. Wykłada na polonistyce i kulturoznawstwie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor m.in. zbiorów opowiadań Trzy historye (2001) i Szmermele (2004) oraz powieści Przymierzalnia (2008), Nieludzka komedia (2009), Da capo (2010), NN (2012). Opublikował też dwie rozprawy o nowoczesnej literaturze i filozofii: Rzecz o nierzeczywistości (2002) oraz Poszukiwanie realności (2007).

Tomasz Swoboda (ur. 1977) — autor książek To jeszcze nie koniec? (Gdańsk 2009), Historie oka. Bataille, Leiris, Artaud, Blanchot (Gdańsk 2010), Histoires de l’œil (Amsterdam–New York 2013) oraz Powtórzenie i różnica. Szkice z krytyki przekładu (Gdańsk 2014). Laureat nagrody „Literatury na Świecie” za przekład oraz Nagrody im. Andrzeja Siemka za Historie oka. Tłumaczył na polski między innymi teksty Baudelaire’a, Nervala, Nadara, Bataille’a, Leirisa, Sartre’a, Barthes’a, Ricoeura, Derridy, Foucaulta, Caillois, Starobinskiego, Pouleta, Richarda, Vovelle’a, Didi-Hubermana, Le Corbusiera i Krystyny Szwedzkiej; stypendysta Centre National du Livre. Pracuje na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie od 2016 roku pełni funkcję prodziekana ds. nauki. W wolnym czasie tworzy muzykę eksperymentalną z zespołem Columbus Duo. Mieszka w wieżowcu z żoną, dziećmi i kotem.

Columbus Duo

Korzenie Columbus Duo sięgają początku lat 90. i jednego z pierwszych noise’owych zespołów w Polsce, jakim był Thing. Kolejne lata to stopniowa redukcja składu i ciągłe poszukiwanie nowej dźwiękowej formy. Efektem tych przeobrażeń był avant-jazzowy Columbus Ensemble, a od 2002 roku — Columbus Duo. Po doświadczeniach z minimalizmem na pierwszych dwóch płytach duet braci Swoboda powrócił do bardziej przestrzennych struktur na albumach Storm oraz Columbus meets Arszyn. Na Salt i Expositions — winylach wyprodukowanych przez Emitera — grupa wzbogaca swój repertuar o tradycję elektronicznej psychodelii i ambientu, wplatając ją w typową dla siebie, pełną napięcia i mroku niemelodyjność.

columbusduo.bandcamp.com
soundcloud.com/columbusduo

myspace.com/columbusduo
deadsailor.net

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 04.02 – 23.04.2017
  Życie. Instrukcja
  Wystawa inspirowana twórczością Georges’a Pereca

  Wystawa Życie. Instrukcja — łącząca różne dyscypliny twórcze — gromadzi prace i autorów, dla których istotne jest myślenie przez klasyfikację, upodobanie do rygorów formalnych czy też tworzenie złożonych narracji. Ekspozycja dzieli się na cztery części: ludyczną, socjologiczną, fabularną i autobiograficzną. 

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
 • Grafika obiektu: Życie. Instrukcja
  mediateka / audio
  Życie. Instrukcja
  Wolność. Instrukcja - spotkanie i koncert
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • zdjęcie, dłoń trzymająca granatową książkę na tle ściany ze schodzącą farbą
  18.04 (CZW) 18:00
  Mroczna ekologia – spotkanie promocyjne
  Wydarzenie tłumaczone na polski język migowy
  Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa
 • zdjęcie krajobrazu leśnego
  18.04 (CZW) 19:00
  Senna medytacja z Planetą
  Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
 • widok wystawy
  19.04 (PT) 12:15
  Patrzeć/Zobaczyć
  Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie DATAMENT
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • kadr z vloga; edukatorka Natalia zaprasza na oprowadzanie i warsztaty w polskim języku migowym
  19.04 (PT) 17:00
  Zachęta miga!
  Oprowadzanie na wystawach „Z popiołów” i „Zza gór się słońce wznosi blade” w polskim języku migowym z tłumaczeniem na język polski
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • czarno-białe zdjęcie, Jozef i Wanda Goslawscy, z projektami rzeźb na Plac Konstytucji
  20.04 (SOB) 12:00
  Wizyta studyjna w pracowni Wandy i Józefa Gosławskich
  Oprowadzanie Anny Marii Rudzkiej
  Pracownia Wandy i Józefa GosławskichPracownia Wandy i Józefa Gosławskich
 • Zdjęcie, ciemne pomieszczenie, sylwetka zamaskowanej osoby nad sprzętem muzycznym.
  20.04 (SOB) 14:00
  Sensory ruchu w muzyce i działaniach performatywnych
  Zachęta | sala kinowa – wejście od strony kasy biletowejZachęta | sala kinowa – wejście od strony kasy biletowej
 • zdjęcie; kadr z warsztatów, grupka dzieci buduje instalacje z kolorowej włóczki wykorzystując wyposażenie sali warsztatowej.
  20.04 (SOB) 14:30
  Instalacja – jak możemy bawić się przestrzenią?
  Warsztaty z cyklu „Co robi artyst(k)a?” dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • zdjęcie, widok sali wystawowej
  21.04 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 21.04 (ND) 12:30
  Instalacja – jak możemy bawić się przestrzenią?
  Warsztaty rodzinne
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • czarno-białe zdjęcie, wnętrze dworca Warszawa Śródmieście
  21.04 (ND) 12:30
  Ceramika na dworcu Warszawa Śródmieście
  Spacer architektoniczny z Tomaszem Fudalą
  pawilony wejściowe dworca Warszawa Śródmieściepawilony wejściowe dworca Warszawa Śródmieście