Widzieć uszami
Warsztaty szkolne
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny, obowiązują zapisy przez formularz na dole strony
Czas trwania: 12:00 – 14:00
Grupa wiekowa: 8 – 12 lat
Bilety: bezpłatne
Informacja: , +48 22 556 96 51
Informacja merytoryczna:
Prowadzenie: Oliwia Thomas
Jak brzmi aura miejsca? Czy da się ją zmierzyć słuchem? Co sprawia, że miejsce ma swój niepowtarzalny urok? Tego dowiemy się podczas audio-malarskich warsztatów, w trakcie których udamy się w podróż w czasie i poza miasto. W rytmie obojów, fletów i trąbek przeniesiemy się do VXII wiecznej polskiej wsi i wspólnie poszukamy Genius Loci - ducha miejsca stanowiącego o aurze towarzyszącej tradycji szlacheckich dworków polskich.
Celem warsztatów jest pobudzenie wrażliwości twórczej i artystycznej wśród uczniów szkół podstawowych oraz uwrażliwienie naszych najmłodszych odbiorców na kwestie związane z potrzebą ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.
Oliwia Thomas – (ur. 1992) artystka wizualna i aktywistka środowiskowa. Działa na rzecz ochrony środowiska oraz polskiego dziedzictwa przyrodniczego. Kształciła się pod okiem dr Krzysztofa Wodiczko (studia licencjackie) oraz Mirosława Bałki (studia magisterskie) na Wydziale Sztuki Mediów w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest laureatką konkursów Artystyczna podróż Hestii (2019) i Coming Out - Najlepsze dyplomy ASP (2019), a jej film Drzewa, które nie zakwitną prezentowany był podczas szczytu klimatycznego COP26 Glasgow, UK (2021). Współpracowała z galerią Raster i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz TRAFO w Szczecinie.
-
24.02 – 28.05.2023Ignacy CzwartosMalarz klęczał, jak malował
Rozpoznawalną cechą sztuki Ignacego Czwartosa jest zarówno jej unikalna forma, jak i to rozpięcie pomiędzy życiem a śmiercią, jak w popularnym w sztuce dawnej motywie tańca śmierci. Dochodzi ono do głosu w najbardziej przejmującym, ale też wzbudzającym największe emocje wśród krytyków i widzów (czyż sztuka nie powinna wzbudzać emocji?) cyklu poświęconym tzw. żołnierzom wyklętym, uczestnikom zbrojnego, antykomunistycznego podziemia. Czwartos wskrzesza postaci tragicznych bojowników, każąc im czuwać na warcie w wieczystej adoracji, innym razem ukazuje kruchość ich ciał skatowanych przez ubeckich oprawców i rozczłonkowanych niczym martwe ryby z obrazów Andrzeja Wróblewskiego.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta