Warszawianka. Spacer architektoniczno-geologiczny

Okolska 3
wstęp wolny, zbiórka przed kamienicą przy ul. Okolskiej 3

prowadzenie: Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis, Dariusz Grabowski

Jednym z projektów prezentowanych na wystawie Amplifikacja natury w Pawilonie Polskim na tegorocznym Biennale Architektury w Wenecji jest kompleks sportowy Warszawianka, który zaprojektował zespół Zakładów Artystyczno-Badawczych przy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierownictwem Jerzego Sołtana. Budowa ukończona została w 1972. Już w tym samym roku Warszawianka otrzymała tytuł „Mister Warszawy” — nagrodę architektoniczną przyznawaną w latach 1959–1980 najwybitniejszym realizacjom w stolicy. Ten kompleks sportowy usytuowany na skarpie Wiślanej niemal w centrum Warszawy — dziś zaniedbany i mało znany w całości — w latach 70. gromadził nawet siedem tysięcy osób dziennie.

W ramach programu towarzyszącego wystawie Amplifikacja natury zapraszamy na cykl spacerów po Warszawiance, przybliżających założenie od strony architektonicznej, geologicznej i konserwatorsko-historycznej. Podczas pierwszego spaceru zwrócimy uwagę na mistrzowskie wykorzystanie przez projektantów Warszawianki procesów przyrodniczych wynikających z ukształtowania terenu. Kompleks sportowy jest wkomponowany w Skarpę Wiślaną – jedną z najbardziej charakterystycznych form rzeźby Warszawy. O geologicznej historii Warszawianki opowie geolog Dariusz Grabowski, natomiast Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis z grupy architektonicznej CENTRALA przybliżą pierwotny projekt założenia, zwracając uwagę na jego poszczególne elementy.

Simone De Iacobis oraz Małgorzta Kuciewicz z grupy CENTRALA tworzą projekty architektoniczne, artystyczne i badawcze w oparciu o rekonstrukcję śmiałych idei z XX wieku. Wiele inicjatyw CENTRALI to udane próby wywołania dyskusji społecznej na temat ochrony i rewitalizacji dziedzictwa awangardy modernistycznej. Akcje i publikacje CENTRALI służą pobudzeniu refleksji nad przestrzenią miast oraz wzmacniają wizerunek Warszawy jako miasta anegdoty i eksperymentu. Dzięki współpracy z instytucjami kultury oraz zaangażowaniu w działania edukacyjne ich inicjatywy wpływają na to, jak miasto jest rozumiane i używane oraz w jakim kierunku podążają decyzje dotyczące jego przekształceń. CENTRALA otrzymała nagrody i wyróżnienia w wielu konkursach, m.in. pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie koncepcyjnym Ctrl+Space na projekt rewitalizacji Warszawianki. Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis są współtwórcami wystawy Amplifikacja natury prezentowanej na tegorocznej 16. Międzynarodowej Wystawie Architektury — La Biennale di Venezia.

dr Dariusz Grabowski — absolwent Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Obronił doktorat z budowy geologicznej i rozwoju rzeźby w obszarze Beskidu Makowskiego (Karpaty Zachodnie). Pracuje w Państwowym Instytucie Geologicznym jako główny specjalista ds. geozagrożeń i geologii inżynierskiej. Specjalizuje się w geologii czwartorzędu i geomorfologii, geologii surowcowej (złożowej) w zakresie kopalin pospolitych, ruchach masowych (osuwiskach). Autor i współautor różnych map geologicznych: m.in. Szczegółowej mapy geologicznej Polski w skali 1:10 000, Mapy geośrodowiskowej Polski w skali 1:50 000, Mapy terenów zdegradowanych i podwyższonego ryzyka naturalnego w skali 1:10 000,  Mapy osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi w skali 1:10 000.

Kolejne spacery w cyklu:

  • 5 września 2018, godz. 18
    Warszawianka. Spacer architektoniczno-konserwatorki
    prowadzenie: Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis, Michał Krasucki
     
  • 26 września 2018, godz. 18
    Warszawianka. Spacer architektoniczny
    prowadzenie: Anna Ptak, Viola Damięcka, Aleksandra Kędziorek
Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 26.05 – 25.11.2018
    16 Międzynarodowa Wystawa Architektury – La Biennale di Venezia
    Amplifikacja natury

    Projekt Amplifikacja natury opiera się na założeniu, że architektura jest częścią procesów zachodzących w skali planety. Według twórców wystawy — kuratorki Anny Ptak i architektów Małgorzaty Kuciewicz i Simone De Iacobisa z grupy CENTRALA —nie służy ona tylko ochronie przed naturą, ale jest integralnie związana z takimi zjawiskami jak grawitacja, krążenie wody czy cykl dnia i nocy.

    Pawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Architektury – La Biennale di VeneziaPawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Architektury – La Biennale di Venezia
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • Małe ceramiczne gwiazdki w szarym kolorze rozsypane na białym tle
    09.05 (CZW) 15:30
    Gwiazdą w mur
    Warsztaty dla licealistów z Pawłem Olszczyńskim
    Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
  • 09.05 (CZW) 18:00
    Życie obiektów
    Pokaz filmu „The Heat Treatment” oraz dyskusja z udziałem Moniki Stobieckiej, Michaliny Sobierajskiej i Jakuba Depczyńskiego
    Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa
  • kolorowe zdjęcie; kadr otwartych białych drzwi na sali wystawowej, za drzwiami monumentalna metalowa instalacja ze zespawanych elementów w kolorach żółtym, niebieskim, czerwonym i zielonym układających się w geometryczne struktury
    10.05 (PT) 17:00
    Zachęta miga!
    Oprowadzanie na wystawie „Datament” w polskim języku migowym
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • ALT: kolorowe zdjęcie; bliski kadr, monumentalna metalowa instalacja ze zespawanych elementów w kolorach żółtym, niebieskim, czerwonym i zielonym układających się w geometryczne struktury.
    11.05 (SOB) 12:30
    Sztuka dostępna
    Spotkanie dla osób niewidomych i słabowidzących na wystawie „Datament”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Kadr z filmy Sploty
    11.05 (SOB) 13:00
    Sploty
    PRZEDPREMIEROWY POKAZ FILMU | SPOTKANIE Z KRYSTYNĄ WOJTYNĄ-DROUET
    Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa
  • Fragment mozaiki oświetlonej słońcem
    12.05 (ND) 13:00
    Wizyta w rodzinnej pracowni Grześkiewiczów
    Oprowadzanie Doroty Grześkiewicz
    Pracownia Grześkiewiczów, ul. Zachodnia 13, ŁomiankiPracownia Grześkiewiczów, ul. Zachodnia 13, Łomianki
  • Grafika promocyjna
    18.05 (SOB) 22:00
    Tour Głuchych w Noc Muzeów
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta