W piątek o piątek. Oprowadzanie tematyczne. Zbudować lepszą przyszłość: architektura w służbie projektów modernizacyjnych

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp w cenie biletu, zbiórka w holu głównym

Jednym z synonimów nowoczesności – „innej” (w domyśle: lepszej) , odradzającej się Rzeczypospolitej, były „szklane domy" z Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. Rzeczywiście, architektura stała się jednym z najpotężniejszych instrumentów w walce o Nowego Człowieka, Nowe Społeczeństwo i Nową Polskę. Przejdziemy przez wystawę drogą najciekawszych przejawów modernistycznych praktyk architektonicznych: osiedli mieszkaniowych, wyposażenia wnętrz mieszkalnych, budownictwa na rzecz dzieci, sportu i rekreacji oraz oprawy architektonicznej nowego kina i teatru. Ten tematyczny spacer przybliży też sylwetki twórców, a zwłaszcza architektek „światła, powietrza i zieleni", zarówno tych dobrze już znanych (Barbara Brukalska, Helena Syrkusowa) jak i tych zapomnianych, a niezwykle ciekawych w swych wizjach i praktykach (Nina Jankowska, Jadwiga Toeplitzówna).

prowadzenie: Paweł Freus

Pozostałe oprowadzania w tym cyklu:

 • 25.05 Wspólna przestrzeń, wspólne dobro, prowadzenie: Maria Szczycińska
Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 24.02 – 27.05.2018
  Przyszłość będzie inna
  Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918

  Wystawa poświęcona dwudziestoleciu międzywojennemu w Polsce, której narracja zbudowana będzie wokół kluczowych idei społecznych, jakie rodzą się po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Koncepcje modernizacyjne skupiające się na potrzebach dotychczas niedowartościowanych grup społecznych — kobiet, dzieci, robotników czy mniejszości narodowych — pokazane zostaną za pomocą szeroko pojętej kultury wizualnej tego czasu (od architektury i wzornictwa po najbardziej nowoczesne wówczas medium — film).

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 12.07 (ND) 11:00
  Niedzielne oprowadzanie z przewodniczką
  Pióro i skalpel. Oprowadzanie tematyczne po wystawie „Lekcja fruwania”
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • 22.07 (ŚR) 18:00
  „Zachęta miga!" na żywo!
  Oprowadzanie w PJM po wystawie „Andrzej Krauze. Lekcja Fruwania”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 19.08 (ŚR) 18:00
  „Zachęta miga!" na żywo!
  Oprowadzanie w PJM po wystawie „Być jak Paul Cézanne”
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ