W piątek o piątej. Oprowadzanie tematyczne po wystawie Marka Sobczyka
Artysta jako trickster – krytyk i kurator
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
zbiórka w holu głównym, wstęp w cenie biletu
Projekt „muzeum” w cudzysłowie Marka Sobczyka to swego rodzaju Gesamtkunstwerk, powstające już od ponad dziesięciu lat. To dzieło składające się z malarstwa, będącego ulubionym medium Sobczyka, i towarzyszących mu rozważań teoretycznych. Artysta jest tutaj nie tylko malarzem, ale również kuratorem i krytykiem – co demonstruje bez ogródek w pełnych odniesień (i cudzysłowów) opisach towarzyszących pracom. W kolejnych „eksponatach” podszywa się pod wybranych twórców, ujawniając relatywny charakter sztuki i jej instytucji – przyjmuje pozę żartownisia, dla którego cudzysłów stanowi najpotężniejszą broń. Wzięcie w cudzysłów dopuszcza bowiem budowanie nowych, dalekich od dosłowności znaczeń.
Wykorzystanie przez Sobczyka stylistyk i zabiegów stosowanych przez artystów takich jak Tadeusz Kantor, Marcel Duchamp czy Gerhard Richter, a następnie dokonanie ich wielopoziomowych permutacji każe zastanowić się nad rolą autora w procesie tworzenia wystawy-instalacji. Można pomyśleć, że to dowcip, lecz Marek Sobczyk traktuje swą pracę bardzo poważnie – poprzez środki artystyczne interpretuje, teoretyzuje i historycyzuje sztukę. Sprawdźmy zatem, czy jego intelektualne wyprawy mówią nam więcej o cytowanych artystach czy raczej o nim samym.
prowadzenie: Magdalena Zięba
Kolejne oprowadzania w tym cyklu:
22 stycznia
prowadzenie: Paula Kaniewska
29 stycznia
prowadzenie: Paweł Freus
-
05.12.2015 – 31.01.2016Marek Sobczyk„muzeum” w cudzysłowie
Pierwszy pokaz „muzeum” w cudzysłowie Marka Sobczyka miał miejsce w Małym Salonie Zachęty w lutym 2006. Był to czas, kiedy krajobraz po „zimnej wojnie sztuki ze społeczeństwem” (cytując Zbigniewa Liberę) zaczynał powoli formować się na nowo. Powstawały nowe instytucje. Nie tylko te, które miały wpływać na rynek sztuki, ale też te stymulowane przez oficjalną politykę kulturalną.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta