W piątek o piątej. Oprowadzanie tematyczne po wystawach Wojciecha Zamecznika i Magdaleny Więcek
Muzyka: inspiracja i interpretacja

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
zbiórka w holu głównym, wstęp w cenie biletu

W Zachęcie prezentujemy wystawy monograficzne dwojga wybitnych postaci swojego czasu —  Wojciecha Zamecznika i Magdaleny Więcek. Ich realizacje najmocniej oddziałują na nasz zmysł wzroku, warto jednak skupić się nie tylko na takim odbiorze ich prac. Oboje bowiem byli zainteresowani wieloaspektowością tworzenia. Nieodłącznym składnikiem warsztatu pracy Zamecznika była muzyka. Z pasją grał i śpiewał, improwizował, interpretował standardy, komponował krótkie formy z pogranicza jazzu i muzyki poważnej. Gdy pracował, muzyka stale płynęła z magnetofonu. Znalazła również odbicie w jego projektach graficznych. Poprzez wykorzystanie pozoru ruchu sfotografowanych abstrakcyjnych plam starał się ukazać w swoich projektach ukrytą obecność dźwięku. Więcek również miała żywy stosunek do muzyki oraz świadomość muzyczności swoich rzeźb — zdawała sobie sprawę z tego, że mogą służyć muzykom. Pozwalała na nich grać, dając pole do łączenia dwóch światów — muzyki i prac przestrzennych. Planowała także projekty rzeźbiarsko-muzyczne, które nie zostały zrealizowane.

Podczas spotkania zastanowimy się nad obecnością świata muzyki w pracach obojga artystów. Spróbujemy odszukać w świecie wizualnym fragmentów świata dźwięku oraz fascynacji nim.

prowadzenie: Marcin Matuszewski

Specjalne piątkowe oprowadzania po wystawach Wojciech Zamecznik. Foto-graficznie i Magdalena Więcek. Działanie na oko. Co tydzień przewodnicy proponują inną ścieżkę zwiedzania i nowe zagadnienia. Wybierają wątki powtarzające się na różnych wystawach.

Pozostałe oprowadzania w tym cyklu:

18 marca
Ruch jako twórczy żywioł
prowadzenie: Magdalena Zięba

25 marca
Fotografia: sposoby widzenia
prowadzenie: Paula Kaniewska

1 kwietnia
Przestrzeń prywatna/przestrzeń publiczna
prowadzenie: Sara Herczyńska

8 kwietnia
Muzyka: inspiracja i interpretacja
prowadzenie: Marcin Matuszewski

 

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 30.01 – 24.04.2016
  Wojciech Zamecznik
  Foto-graficznie

  Wojciech Zamecznik (1923–1967) jeden z najważniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu to postać wielowymiarowa, lecz nadal nieznana. Odkrywany współcześnie jako fotograf, był aktywnym przez dwie dekady od zakończenia II wojny światowej wszechstronnym artystą.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 12.10 (CZW) 12:00
  Malarstwo enkaustyczne z Krzysztofem Gliszczyńskim
  Warsztaty dla studentów w ramach wystawy „Barwa i farba”
  Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)