W piątek o piątej. Oprowadzanie tematyczne
Fetyszyzm, hazard i fałszerstwo. Pieniądz w obiegu artystycznym
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp w cenie biletu, zbiórka w holu głównym
Czy człowiek bogaty, to człowiek posiadający niezliczoną ilość pieniędzy? Czy wizerunek banknotu posiada tylko jedno znaczenie — papierowego pieniądza, nośnika określonej wartości dla danej waluty?
Przyjrzyjmy się dziełom i historiom, które opowiadają, idąc przez wystawę szlakiem pieniądza. Zobaczymy powszechnie znane symbole funta, dolara czy euro używane przez Pawła Śliwińskiego i Maurycego Gomulickiego, prawdziwy Pierwszy zarobiony dolar przez Piotrka Piotra Uklańskiego, rozrzucone banknoty w fotografiach Witka Orskiego, Moniki Kmity oraz instalacji Tomka Mroza, domową manufakturę euro Zbigniewa Rogalskiego, Hundred Luxus Bill grupy Luxus, a także powstałe przez zestawienie banknotów różnych państw kolaże Konrada Smoleńskiego czy stuzłotowego Jagiełłę na obrazie Radka Szlagi. A na deser — kanapkę z hajsem.
prowadzenie: Małgorzata Bożyk
-
27.08 – 23.10.2016Bogactwo
Wystawa jest próbą prześledzenia wizualnych reprezentacji bogactwa od lat 90, czasów transformacji i zachłyśnięcia się wizją szybkiego wzbogacenia się, przez rozczarowanie i upadek neoliberalnych idei do dziś. Dziś, kiedy bogactwo niejednokrotnie okazuje się fantazją, iluzją czy złudzeniem - „bieda jako nowe bogactwo” stało się hasłem i doświadczeniem generacyjnym, w którym ironia pozwala oswajać tęsknoty i lęki, ale jest też narzędziem do kwestionowania rzeczywistości.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta