W piątek o piątej. Oprowadzanie tematyczne: Utopijne aspekty sztuki — pomiędzy rozbrajaniem a uzbrajaniem kultury
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp w cenie biletu, zbiórka w holu głównym
Zarówno sztuka ludowa, jak i naiwna były w okresie PRL-u, szczególnie na początku lat 60., narzędziem konstytuującym władzę ludową i legitymizującym porządek socjalistyczny. Sztuka ta, dotychczas rozwijająca się niezależnie od nurtów oficjalnych, została wprowadzona na salony i zinstytucjonalizowana. Zawłaszczona i sprowadzona do roli służebnej wobec systemu, miała uzbrajać kulturę w mocne argumenty o jedności narodów socjalistycznych i ich wspólnotowej „ludowości”. Między innymi te właśnie wątki znajdziemy na wystawie Polska — kraj folkloru?
Z kolei w projekcie Rozbrojenie kultury Krzysztofa Wodiczki i Jarosława Kozakiewicza mamy do czynienia z rozbrajaniem kultury z militarnych artefaktów, wojennej ideologii i monumentalnych form upamiętniających wielkie zwycięstwa oraz nieprzepracowane porażki. Autorzy tego konceptu architektonicznego występują przeciwko ukonstytuowanym w historii sztuki narracjom i sięgają do modernistycznej (utopijnej) wizji zmiany świata poprzez sztukę.
prowadzenie: Magdalena Zięba
-
15.10.2016 – 15.01.2017Polska — kraj folkloru?
Czym była ludowość i sztuka ludowa w pierwszych latach powojennych w Polsce oraz pierwszych dekadach PRL-u? Jak posługiwała się nią „ludowa” władza? W jaki sposób zmieniał się jej status wraz z wprowadzeniem jej do muzeów i galerii? Jakie miejsce w świecie sztuki zajmował twórca ludowy — „inny”?
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta