W piątek o piątej. Oprowadzanie tematyczne: Utopijne aspekty sztuki — pomiędzy rozbrajaniem a uzbrajaniem kultury

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp w cenie biletu, zbiórka w holu głównym

Zarówno sztuka ludowa, jak i naiwna były w okresie PRL-u, szczególnie na początku lat 60., narzędziem konstytuującym władzę ludową i legitymizującym porządek socjalistyczny. Sztuka ta, dotychczas rozwijająca się niezależnie od nurtów oficjalnych, została wprowadzona na salony i zinstytucjonalizowana. Zawłaszczona i sprowadzona do roli służebnej wobec systemu, miała uzbrajać kulturę w mocne argumenty o jedności narodów socjalistycznych i ich wspólnotowej „ludowości”.  Między innymi te właśnie wątki znajdziemy na wystawie Polska — kraj folkloru?

Z kolei w projekcie Rozbrojenie kultury Krzysztofa Wodiczki i Jarosława Kozakiewicza mamy do czynienia z rozbrajaniem kultury z militarnych artefaktów, wojennej ideologii i monumentalnych form upamiętniających wielkie zwycięstwa oraz nieprzepracowane porażki. Autorzy tego konceptu architektonicznego występują przeciwko ukonstytuowanym w historii sztuki narracjom i sięgają do modernistycznej (utopijnej) wizji zmiany świata poprzez sztukę.

prowadzenie: Magdalena Zięba

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 15.10.2016 – 15.01.2017
  Polska — kraj folkloru?

  Czym była ludowość i sztuka ludowa w pierwszych latach powojennych w Polsce oraz pierwszych dekadach PRL-u? Jak posługiwała się nią „ludowa” władza? W jaki sposób zmieniał się jej status wraz z wprowadzeniem jej do muzeów i galerii? Jakie miejsce w świecie sztuki zajmował twórca ludowy — „inny”?

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • zdjęcie: kobieta w krótkich włosach, w czarnej koszuli stoi w ciemnym pomieszczeniu. Z sufitu zwisają karpy drzew z korzeniami. Twarz kobiety jest ledwo widoczna zza korzeni
  07.03 (ND) 11:00
  Rhizopolis
  Film
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • czarno-biała grafika, z lewej stronie duży, czarny ptak, na tle schematycznie przedstawionego pejzażu
  07.03 (ND) 16:00
  Wiosenne ptaki
  Warsztaty rodzinne online dla dzieci w wieku 5–7 lat
  Online | ZOOMZOOM
 • Zdjęcie fragmentu ekspozycji "Rzeźba w poszukiwaniu miejsca". U góry dziura w ścianie w kształcie tułowia z nogami. Na podłodze fragmenty tynku i gipsu. Po drugiej stronie dziury fragment klatki schodowej.
  07.03 (ND) 16:00
  Dziura, czyli coś z niczego
  Warsztaty rodzinne online dla dzieci w wieku 7–9 lat
  Online | ZOOMZOOM