W piątek o piątej. Oprowadzania tematyczne po wystawie Gordona Parksa. „Life” — świat okiem fotoreportera

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp w cenie biletu, zbiórka w holu głównym

Amerykański magazyn „Life” to długa historia pełna burzliwych zmian, wielkich nazwisk, małych i dużych opowieści. Ale przede wszystkim zapadających w pamięć zdjęć, za którymi kryją się niezwykłe historie. W 1948 roku do reporterów dołączył Gordon Parks z wizją zmieniania świata za pomocą fotografii. Lawirując między sesjami modowymi a wnikliwą dokumentacją dotyczącą segregacji rasowej, przez ponad 20 lat wzbogacał wizualną narrację magazynu. Podczas oprowadzania poznamy kulisy zaprezentowanych na wystawie reportaży opublikowanych na łamach magazynu, a także sposób pracy Parksa, często wychodzący poza zakres obowiązków fotografa.

 prowadzenie: Maria Szczycińska

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 18.03 – 21.05.2017
  Gordon Parks: Aparat to moja broń

  Tytuł wystawy Gordon Parks: Aparat to moja broń jest cytatem z pierwszej i najważniejszej książki Parksa — wspomnień A Choice of Weapons [Wybór broni]. To zarazem motto jego życia określające precyzyjne wybieranie środków tak, by dosięgnąć celu, ale także będące formą aktywizmu w walce o równość społeczną.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • zdjęcie: kobieta w krótkich włosach, w czarnej koszuli stoi w ciemnym pomieszczeniu. Z sufitu zwisają karpy drzew z korzeniami. Twarz kobiety jest ledwo widoczna zza korzeni
  07.03 (ND) 11:00
  Rhizopolis
  Film
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • czarno-biała grafika, z lewej stronie duży, czarny ptak, na tle schematycznie przedstawionego pejzażu
  07.03 (ND) 16:00
  Wiosenne ptaki
  Warsztaty rodzinne online dla dzieci w wieku 5–7 lat
  Online | ZOOMZOOM
 • Zdjęcie fragmentu ekspozycji "Rzeźba w poszukiwaniu miejsca". U góry dziura w ścianie w kształcie tułowia z nogami. Na podłodze fragmenty tynku i gipsu. Po drugiej stronie dziury fragment klatki schodowej.
  07.03 (ND) 16:00
  Dziura, czyli coś z niczego
  Warsztaty rodzinne online dla dzieci w wieku 7–9 lat
  Online | ZOOMZOOM