W oktagonie
Transformacyjne warsztaty walki

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
koszt warsztatów (2 dni po 3 godziny): 50 zł; czas trwania: godz. 16-19

Zainteresowane osoby prosimy o wypełenienie formularza uczestnictwa i przesłanie go na adres: informacja@zacheta.art.pl oraz dokonanie wpłaty na konto galerii.

Formularz uczestnictwa (docx)

Prosimy o dokonanie płatności najpóźniej do czwartku, 8 sierpnia, na konto Zachęty (nr konta: 44 1130 1017 0020 1460 8920 0001 w tytule przelewu prosimy podać nazwisko i dopisek "warsztaty boksu"), co będzie potwierdzeniem udziału w warsztatach.

W jaki sposób wykorzystać przygotowanie do walki w ringu do tworzenia sztuki czy tańca? A co będzie, jeśli przygotowanie wojownika stanie się procesem artystycznym? Florentina Holzinger pragnie zbadać wymienność dyscyplin fizycznych jako narzędzi dla tancerzy, twórców i ludzi kreatywnych. W tym samym duchu bada również performatywność współpracy pomiędzy trenerem i trenującym, mistrzem i uczniem, trenerem osobistym i klientem. W ramach warsztatów uczestnicy będą uczyć się, jak zmieniać ciało w broń, którą można wykorzystać do spełniania marzeń.

Aby przystąpić do pracy artystycznej, artystka wykorzystuje proces przygotowań, jaki przechodzą walczący. Uczestnicy rozpoczną warsztaty od wyzwania fizycznego, inspirując się sportami walki oraz treningiem bokserskim. Wspólnie z partnerami będą pracować nad swoją kondycją z tarczami treningowymi i przygotowywać się na sparring — swoiste pas de deux w ringu. W tym celu Florentina zaprosiła Olgę Tucakov, która podzieli się z uczestnikami swoim doświadczeniem w zakresie techniki bokserskiej i przygotuje ich do walki.

W ramach przygotowań do performansu uczestnicy warsztatów przejdą proces, jakiemu poddawani są zawodnicy trenujący sztuki walki. Zwieńczeniem dwudniowego treningu z Florentiną Holzinger będzie Fight Club — bokserski sparing uczestników zajęć. Zapraszamy na otwarte dla publiczności performatywne widowisko. Przyjdź i zobacz ring w galerii sztuki – sobota, godz. 18!

Warsztaty będą prowadzone w języku angielskim.

Znajomość boksu i kickboxingu nie jest wymagana.

Florentina Holzinger studiowała choreografię w School for New Dance Development (SNDO), Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten. Jej solowa praca dyplomowa pt. Silk przyniosła jej nagrodę Prix Jardin d’Europe przyznaną na festiwalu lmPulsTanz w 2012 roku. Artystka współpracowała z Vincentem Riebeekiem, z którym współtworzyła trylogię: Kein Applaus für Scheiße, Spirit i Wellness (2011–2013). Jej drugi utwór solowy, Recovery (premiera 2015), jest eksperymentalnym podejściem do rozważań na temat traumatycznego wypadku na scenie, któremu uległa artystka, a także stanowi krytyczną analizę różnych rodzajów przedstawień kobiecości oraz możliwości oferowanych przez kobiecą cielesność. Następnie choreografka zainteresowała się sztukami walki wykorzystywanymi jako sposób do przygotowania do pracy artystycznej. Jest również współautorką i wykonawczynią serii internetowej Body and Freedom, zapoczątkowanej w 2016 roku przez Berliner Festspiele. W swojej najnowszej pracy z 2017 roku, zatytułowanej Apollon, wykorzystuje balet George’a Balanchine’a z 1928 roku pod tym samym tytułem. Obecnie pracuje nad projektem TANZ — „błędnej interpretacji” baletu Les Sylphides, w której obok tancerzy klasycznych na scenie wystąpi grupa profesjonalnych kaskaderów. Premiera dzieła odbędzie się w Wiedniu w październiku 2019 roku.

partner: Austriackie Forum Kultury

Partner:
Austryjackie Forum Kultury

Sponsor:
boksermasters

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 27.07 – 22.11.2019
  Projekt X

  Projekt X to performatywna wystawa, która wykorzystuje potencjał luk przestrzennych i czasowych w pracy instytucji. Przez cztery miesiące w różnych przestrzeniach Zachęty odbędzie się kilkanaście performansów, dla których kluczowe jest budowanie zaangażowania widza.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 21.06 (PT) 12:15
  Patrzeć/Zobaczyć
  Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie „Łzy szczęścia”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 23.06 (ND) 12:15
  Знайомимося з Захентою!
  НЕДІЛЬНА ЕКСКУРСІЯ УКРАЇНСЬКОЮ
  Захента — Національна галерея мистецтв.Захента — Національна галерея мистецтв.
 • 26.06 (ŚR) 17:30
  Czułość i wymiana gazowa
  Warsztaty oddechowe do wystawy „Trofia” Pauliny Mirowskiej
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • 27.06 (CZW) 19:00
  delighting
  Performans daniela kotowskiego
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 28.06 (PT) 18:00
  Języki snu
  Warsztaty dla dorosłych
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 29.06 (SOB) 12:15
  Wyśnij swój świat – Kraina Snów
  Warsztaty dla dzieci
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 29.06 (SOB) 19:00
  JUMPCORE
  performans Pawła Sakowicza z kolekcji Zachęty
  Zachęta | w przestrzeni wystawy (Sala Narutowicza)Zachęta | w przestrzeni wystawy (Sala Narutowicza)
 • 30.06 (ND) 12:15
  Łzy szczęścia
  Performatywne oprowadzanie Alki Nauman po wystawie
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 04.07 (CZW) 12:15
  Piramida zwierząt. Ćwiczenia z relacji
  Otwarte warsztaty dla licealistów
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 06.07 (SOB) 12:15
  ABC tkaniny artystycznej
  Otwarte warsztaty dla dzieci i młodzieży
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 13.07 (SOB) 12:15
  Tajemnice żywiołów
  Otwarte warsztaty dla dzieci
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 19.07 – 20.07.2024
  Nawłociowisko | Ćwiczenia na gniew
  Warsztat ruchowy, rozmawianie, ćwiczenia na uważność
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta