Visual Vernacular
Cykle warsztatów z Edytą Kozub dla początkujących i zaawansowanych

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Wydarzenie dostępne dla Głuchych, słaboszłyszących i słyszących.
Uwaga! poziom zaawansowany wymaga znajomości PJM.

prowadzenie: Edyta Kozub

Zapraszamy ponownie na warsztaty Visual Vernacular. W 2021 roku, w ramach letnich wydarzeń na placu Małachowskiego, mieliśmy okazję po raz pierwszy doświadczyć tej dziedziny sztuki. Spotkanie z mistrzynią VV — Edytą Kozub — cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom publiczności, również w tym roku zapraszamy na warsztaty. Tym razem proponujemy udział początkującym oraz osobom, które już miały okazję poznać tajniki tej fascynującej sztuki.

Warsztaty Visual Vernacular poziom I dla początkujących (uwaga! tłumaczenie na język polski foniczny tylko w poniedziałek)

czas trwania: 25–29 lipca 2022 (poniedziałek–piątek) godz. 16–20
obowiązują zapisy: d.kotowski@zacheta.art.pl
liczba miejsc: ograniczona do 15 osób
wydarzenie na placu Małachowskiego, w przypadku złej pogody w sali kinowej Zachęty

Poziom I jest dla wszystkich, od których znajomość języka migowego jest niewymagana, ale jest pożądana. Pierwszego dnia Edyta Kozub wprowadzi uczestników do Kultury Głuchych, PJM i VV. Tylko tego dnia zapewniamy tłumaczenie na język foniczny. Drugi dzień będzie rozgrzewką do VV poprzez zabawę. Pozostałe trzy dni to już zajęcia nieco intensywniejsze, w ramach których będzie więcej praktycznych ćwiczeń VV. Nieznajomość PJM nie wyklucza z udziału w warsztatach, trzeba jednak otworzyć się na inną formę komunikacji i podążać za prowadzącą.


Warsztaty Visual Vernacular poziom II dla zaawansowanych

czas trwania: 1–5 sierpnia 2022 (poniedziałek–piątek), godz. 16–20
obowiązują zapisy:
liczba miejsc: ograniczona do 15 osób
wydarzenie na placu Małachowskiego, w przypadku złej pogody w sali kinowej Zachęty

Poziom II jest dla osób, od których są wymagane znajomości podstaw i praktyki VV oraz polskiego języka migowego. Dla tych wszystkich, którzy już zasmakowali sztuki i chcą znacznie więcej. Przez pięć dni warsztatów oprócz bardzo intensywnych i praktycznych ćwiczeń, uczestnicy zapoznają się też z różnymi stylami i technikami VV do indywidualnego wykorzystania.

Visual Vernacular to sztuka związana mocno z Kulturą Głuchych, ale odwołująca się do uniwersalnego przekazu emocji i opowiadania historii za pomocą ekspresji ciała, mimiki. Inspiracją jest kino, komiksy, gry wideo oraz życie. Jest formą z pograniczna ekspresji teatralnej i literackiej, która łączy elementy takie jak mimika twarzy, pantomima, gesty, język migowy, storytelling i poezja kształtu, ruchu ciała. VV należy jedynie do środowiska Głuchych. Nie można znaleźć dla tej sztuki odpowiednika w żadnej innej kulturze, dlatego jest doskonałym sposobem na zaprezentowanie piękna Kultury Głuchych.


Edyta Kozub — pasjonatka i lektorka polskiego języka migowego, od wielu lat zaangażowana w szerzenie wiedzy na temat Kultury Głuchych. Od kilku lat polska artystka Visual Vernacular. Podkreśla, że jest zakochana w tej szczególnej technice artystycznego wyrazu. O VV mówi: „Szczerze mówiąc tego brakowało nam w Polsce. Naprawdę przyjemność sprawia mi oglądanie storytellingu przy użyciu gestów, czuję się jakby wciągnięta do filmu, jak gdyby to działo się naprawdę."

Finansowane ze środków m.st. Warszawy:
warszawa

Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Dziewczyna dotykająca tortu w kolorach polskiej flagi.
  14.08 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  12:15 i 14:15
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Rzeźba. Model Zachęty pokryty strzechą - karmnik dla ptaków.
  14.08 (ND) 16:00
  Знайомимося з Захентою!
  Недільна екскурсія українською
  Захента — Національна галерея мистецтв.Захента — Національна галерея мистецтв.