Utopia w służbie demokracji. Kooperatyzm jako „ideologia mniejsza”.
Wykład dr. Bartłomieja Błesznowskiego z cyklu „Szklane domy”

Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)
wstęp wolny

Dyskusję poprowadzi prof. Andrzej Mencwel.

Przedwojenny kooperatyzm był znaczącym prądem myślowym i ruchem społecznym — zarówno w krajach Europy Zachodniej, jak i w Polsce — w którym ścierały się różne nurty społeczno-polityczne: socjalistyczne, ludowe, anarchistyczne czy chrześcijańsko-demokratyczne. Można wręcz uznać go za rodzaj metaidei, jaka rządziła formowaniem się światopoglądu polskiej inteligencji zaangażowanej od pozytywizmu do końca II RP. Jej doniosłym rezultatem okazało się uformowanie ruchu spółdzielczości konsumenckiej, mającej ambicje stać się remedium na potrzeby bytowe mas ludowych i pracujących, a w konsekwencji zarzewiem politycznej emancypacji tychże. Więcej — kooperatyzm miał także ambicje wspólnototwórcze, ambicje przebudowy społeczeństwa i państwa zgodnie z ideałem „rzeczpospolitej kooperatywnej”, którą miała stać się niepodległa Polska.

Dziś, gdy światowy kryzys gospodarczy pociągnął za sobą (a może ujawnił?) pogłębienie się nieufności obywateli w stosunku do elit, których społeczne wyalienowanie doprowadziło do podkopania fundamentalnej zasady demokracji europejskiej: partycypacji obywatelskiej w procesie rządzenia. Zasada ta, w konfrontacji z neoliberalną doktryną, okazała się trudna do utrzymania. „Ekonomizacja” polityki doprowadziła do uznania splotu państwo–rynek za obowiązujący model wspólnoty. Co w świetle często stawianych przez socjologów i ekonomistów diagnoz na temat kryzysu współczesnych gospodarek, indywidualizacji czy zaniku umiejętności współpracy, nabiera szczególnego sensu w Polsce — kraju o wciąż niskich wskaźnikach partycypacji obywatelskiej.

Dr Bartłomiej Błesznowski — socjolog, adiunkt w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW, współtwórca społecznej inicjatywy „Laboratorium kooperacji” i projektu badawczego „Tradycje polskiego kooperatyzmu. Od idei do praktyki” (grant NPRH), redaktor wyboru pism polskich kooperatystów Kooperatyzm, spółdzielczość, demokracja (Warszawa 2014), który w tym roku ukaże się jako Cooperativism and Democracy. Selected Works of Polish Thinkers nakładem holenderskiego wydawnictwa Brill.

Prof. Andrzej Mencwel — krytyk, eseista, historyk literatury i kultury polskiej. Opublikował m.in. Przedwiośnie czy potop (1996), Etos lewicy (1990, 2009), Wyobraźnia antropologiczna (2006), Stanisław Brzozowski. Postawa krytyczna. Wiek XX (2014).

Szklane domy to cykl wykładów wprowadzających w tematykę wystawy planowanej w 2018 roku, realizowanej przez Zachętę — Narodową Galerię Sztuki i Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Więcej o cyklu Szklane domy

Powiązane materiały
  • mediateka / audio
    Utopia w służbie demokracji. Kooperatyzm jako „ideologia mniejsza”.
    Wykład dr. Bartłomieja Błesznowskiego z cyklu „Szklane domy”
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 18.07 (CZW) 16:30
    Nenufars of Ludwig Mies van der Rohe and Lilly Reich. On restoring water plants for architecture
    Ivan Blasi in conversation with Centrala group
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 19.07 – 20.07.2024
    Nawłociowisko | Ćwiczenia na gniew
    Warsztat ruchowy, rozmawianie, ćwiczenia na uważność
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Kolorowe zdjęcie. Zbliżenie na twarz mężczyzny z lekko przymrużonymi oczami. Na czole z nabrzmiałymi żyłami - błyszczące krople łez. Zamiast spływać w dół po policzkach, pną się w przeciwną stronę.
    20.07 (SOB) 12:30
    Sztuka dostępna
    Spotkanie dla osób niewidomych i słabowidzących na wystawie „Łzy szczęścia”, cz. 2
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 21.07 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 08.08 (CZW) 12:15
    Czy obieranie ziemniaków to sztuka?
    Otwarte warsztaty dla licealistów
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 10.08 (SOB) 12:15
    Obrazy ze snów. Warsztat z surrealizmu
    Otwarte warsztaty dla dzieci i młodzieży
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 24.08 (SOB) 12:15
    Miękkie, szorstkie, naturalne i sztuczne
    Otwarte warsztaty dla dzieci
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta