Trzeci piątek
Sandra w trawie

plac Małachowskiego (przed Zachętą)
wstęp wolny

24

godz. 20:39 Michał Ciesielski, Tratwy, działanie

„Dywan z traw i innych roślin do wykorzystania w przestrzeni miejskiej - przedłużenie zieleni, mały kawałek przyrody ,dzięki któremu możemy poczuć się jak na łące. Od 24 lipca do 7 sierpnia, w każdy piątek zapraszam na publiczne tkanie z trawy na placu oraz dla chętnych na warsztaty z naciągania osnowy i tworzenia własnych gobelinów z roślin.”

godz. 21:30 Barbara Dziubasik & Cydalima perspectalis, SILENT DISCO WITH MOTHS, działanie

„Cydalima perspectalis (Azjatycka Ćma bukszpanowa) jest gatunkiem rodzimym wilgotnych, subtropikalnych regionów Azji Wschodniej i Azji Południowej. W 2006 roku stwierdzono obecność tego gatunku w południowo-zachodnich Niemczech, dokąd prawdopodobnie przedostał się z importowanymi roślinami. Stamtąd rozprzestrzenił się po całej Europie. W Polsce odmiana znana jest jako „intruz, który nie ma litości dla bukszpanów”. Pojawienie się owych ciem uzmysławia nam wadliwość antropocentrycznie wyznaczanej granicy między ludźmi a Naturą. Globalizacja obejmuje także inne gatunki. Przenikają do nowych ekosystemów, środowisk i kultur, w których muszą się odnaleźć.

Chcemy przywitać nowy gatunek, zaprosić go do integracji z ludźmi i naszymi rodzimymi insektami. Nie mamy innego wspólnego języka niż ruch, więc zapraszam na międzygatunkową imprezę. Oprócz otwartości i tolerancji wobec różnorodnego życia na Ziemi, proszę zabrać ze sobą słuchawki i telefon. „

Playlista do wydarzenia dostępna na platformach:

Spotify: open.spotify.com/playlist
Tidal: tidal.com/browse/playlist
Soundcloud: soundcloud.com/basia-dziubasik/sets/dancing-with-the-moths-dancing

godz. 22:00 Oktawia Winiarska, Analiza snów, działanie

„To nieprawda, że nic Ci się nie śni. Śni się. Nie pamiętasz. Artykuujesz to za każdym razem, gdy mówisz, ale siebie nie słyszysz. Lapsus! To mówi się samo. Usiądź wygodnie naprzeciwko mnie, opowiedz o swoim śnie lub o niczym-czymkolwiek. Mów, bo słowo ciąży w ciele – wiem coś o tym.”

godz. 4:47 (25.07) Kamila Walendykiewicz, Planeta B, odcinek 3, performans dźwiękowy

link do audio pojawi się na wydarzeniu Sandra w trawie

„często myślę o rzeczach na które nie mamy wpływu. o asteroidzie, która zmierza w kierunku naszej planety, o politykach, którzy maja dostęp do broni jądrowej, o wulkanach, które mogą wybuchnąć. o nieuchronnie zbliżającej się katastrofie ekologicznej. o tym, co będzie po nas, po epoce człowieka. po antropocenie. Czy uda nam się na czas odkryć planetę podobną do ziemi? czy może zbudujemy nową, swoja własną? czy jest możliwe żebyśmy wszyscy przenieśli się do komputera i istnieli tylko cyfrowo? a może staniemy się maszynami, hybrydami człowieka i wszechwiedzącego internetu? wiem, że nikt nie odpowie mi na te pytania, nikt nie jest w stanie przewidzieć tego co się wydarzy. dlatego postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce, skontrolować wszechświat i zbudować swoje własne uniwersum, które nie istnieje i prawdopodobnie nigdy istnieć nie będzie. myślę, że to co będzie w przyszłości jest nie do przewidzenia przede wszystkim dlatego, ze nasz mały biedny ludzki mózg nie byłby w stanie tego pojąć. mogę sobie gdybać, to dobra zabawa.”

od godz. 16:00 do zachodu słońca: 

 • Kinga Dobosz i Tomek Paszkowicz, Domki dla owadów, obiekty

  „Domki dla owadów są zaprojektowane tak, aby były bezpiecznym schronieniem dla pszczół miodnych, murarek, trzmieli i innych. Dlaczego? W naturalnych warunkach, niezachwianych przez ingerencję człowieka, panuje równowaga. Jednak dzisiejsza rzeczywistość jest daleka od równowagi. Antropocentryczny świat coraz szybciej płonie. Naszym działaniem chcemy zwrócić uwagę na myślenie holistyczne o naszym otoczeniu, z poszanowaniem dla każdego mieszkańca naszej planety. Od godz. 16 można przyjść na plac żeby porozmawiać o owadach i budowaniu dla nich domków.”
 • Adam Kozicki, Na co ptakom dywany?, działanie

  „Projekt zrodził się z refleksji nad innymi realizacjami, które łączyły przestrzeń Zachęty z zielenią Placu Małachowskiego. W swojej pracy łączę fragmenty znalezionych dywanów w patchwork, którym pokryję asfalt przed wejściem do galerii. Miękkość trawnika kojarzoną z przyjemnością w przestrzeni publicznej, łączę z miękkością prywatnego dywanu. Udomawiając dywanem asfalt przed Zachętą pozostawiam w nim otwory – chcąc uszanować zwyczaje lokalnych ptaków, które korzystają z kałuż jako poidełek i kąpielisk.
   
 • Grupa Obiektowa, działania rzeźbiarskie

  Kamila Falęcka, Marcelina Gorczyńska i Piotr Kowalski, Pola Gadowska, Piotr Mlącki, Kamila Walendykiewicz,

  „Grupa obiektowa ma na celu budowanie obiektów, które będą zarazem użytkowe i bezużyteczne. Budujemy z tego, co znaleźliśmy i zdajemy się na los. Z tygodnia na tydzień obiektów przybywa. Dobudowujemy rzeczy, które mogą się przydać i liczymy na to, że w ostatni piątek zaprezentujemy zestaw przedmiotów, które będą wypadkową naszych potrzeb lub ich braku.”

od godz. 20:39: Tarot dla ludzi i artystów. Co piątek u Piotrka Mląckiego

Instalacja stała: Maja Janczar, Drzewa, instalacja

„Rozpoczął się czas naprawiania szkód wyrządzonych naturze przez człowieka. Chciałabym na przykładzie obecności drzew w przestrzeni miejskiej zastanowić się nad tym w jaki sposób naprawiamy swoje błędy. Czy nie robimy tego za szybko? Czy potrzebujemy w tym pomocy? Czy towarzyszy temu wystarczający namysł? Czy nasze błędy może za nas naprawić ktoś inny? Przy wsparciu instytucji wprowadzam do przestrzeni miejskiej pięć nowych drzew, będę się nimi opiekować do momentu zasadzenia w nowym miejscu.”

Program zrealizowany dzięki wsparciu:
warszawa

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 10.07 – 07.08.2020
  Sandra w trawie

  Przez najbliższe pięć tygodni w każdy piątek po zachodzie słońca plac Małachowskiego stanie się miejscem prezentacji prac studentek i studentów z pracowni gościnnej prowadzonej przez Dominikę Olszowy na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

  plac Małachowskiego (przed Zachętą)plac Małachowskiego
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 13.08 (CZW) 18:00
  Pozostając w ruchu
  Rozmowa online z Joanną Leśnierowską
  Facebook Miejsca Projektów ZachętyFacebook Miejsca Projektów Zachęty
 • 16.08 (ND) 11:00
  Drzewa
  Finisażowe oprowadzanie po wystawie „Lekcja fruwania”
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • 16.08 (ND) 12:00
  Wystawa Moniki Sosnowskiej
  Niedzielne oprowadzania na żywo (godz.12-14)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 19.08 (ŚR) 18:00
  „Zachęta miga!" na żywo!
  Oprowadzanie w PJM po wystawie „Być jak Paul Cézanne”
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • 23.08 (ND) 12:00
  Wystawa Moniki Sosnowskiej
  Niedzielne oprowadzania na żywo (godz.12-14)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 30.08 (ND) 12:00
  Wystawa Moniki Sosnowskiej
  Niedzielne oprowadzania na żywo (godz.12-14)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta