Teraz Twoja kolej? Dyskusja o bezdzietności
Wystawa Susan Mogul, Czy tak tworzy się Legenda?

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

12

Zapraszamy na dyskusję poświęconą jednemu z istotnych wątków podejmowanych przez Susan Mogul w jej twórczej praktyce. Co kryje się pod hasłem „bezdzietność z wyboru”? Czym podyktowany jest ten wybór? I czy to zawsze jest „wybór”?

Podczas spotkania Edyta Broda, dr hab. Monika Mynarska oraz Izabela Sopalska-Rybak przyjrzą się złożonemu spektrum powodów wpływających na decyzję o nieposiadaniu potomstwa. Ekspertki omówią zjawisko m.in. w ujęciu socjologicznym, psychologicznym, ekologicznym, ekonomicznym czy medycznym. Odniosą się także do zjawiska społeczno-kulturowej presji posiadania dziecka dawniej i współcześnie oraz rozterek i niepokojów, jakie towarzyszą coraz większej liczbie kobiet (i mężczyzn) w kwestiach związanych z rodzicielstwem.

W debacie biorą udział wyłącznie kobiety, nie tylko bezdzietne.


Panelistki:

Edyta Broda (moderatorka) – feministka, redaktorka i blogerka. Autorka książki „Szczerze o życiu bez dzieci”. Stworzyła pierwszego w Polsce bloga o bezdzietności z wyboru (https://www.bezdzietnik.pl/). Pisze o psychologicznych i społecznych aspektach niemacierzyństwa, presji społecznej związanej z nieposiadaniem dzieci oraz towarzyszących tej decyzji stereotypach.

dr hab. Monika Mynarska – kierowniczka Centrum Badań nad Biegiem Życia Człowieka i Rodziny w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Demografka społeczna i psycholożka badająca proces podejmowania decyzji o posiadaniu (lub nie) potomstwa. Autorka naukowych publikacji na temat motywacji i intencji prokreacyjnych oraz bezdzietności.

Izabela Sopalska-Rybak – założycielka i prezeska Fundacji Kulawa Warszawa. Trenerka, działaczka społeczna, ekspertka w grupach doradczych na temat potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Absolwentka Programu Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Fotografie: Self-portrait as pregnant photographer, photo by Rhoda Blate Mogul, 1965 oraz Susan, photo Rhoda Blate Mogul, 1965. Dzięki uprzejmości artystki.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 05.08 – 30.10.2022
  Susan Mogul
  Czy tak tworzy się legenda?

  Wystawa indywidualna Susan Mogul w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki obejmie realizacje wideo z lat 70. oraz jej najnowsze filmy, obiekty i prace na papierze. Dotykają one ważnych kwestii, takich jak pozycja kobiet, społeczne przemiany obyczajowe, więzy rodzinne czy relacje artystki z matką. Głównym tematem pracy Mogul jest pamięć w ujęciu autobiograficznym, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy feministycznej.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • ludzie zgromadzeni przed opisami na wystawie.
  27.11 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 30.11 (ŚR) 18:00
  Spotkanie z Małgorzatą Czyńską, autorką książki "Kobiety z obrazów. Polki"
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta